Aneta Hołówek 08.11.2010

Troje szpadzistów w czołowych "16" MŚ

Magdalena Piekarska i Małgorzata Bereza wśród kobiet oraz Radosław Zawrotniak w rywalizacji mężczyzn awansowali do czołowej "16" turniejów w szpadzie w szermierczych mistrzostwach świata w Paryżu.
szermierkaszermierkafot. East News

Największą pozytywną niespodziankę w polskiej ekipie sprawiła Bereza (AZS AWF Katowice), która w 1/16 finału pokonała mistrzynię Europy i szóstą zawodniczkę światowego rankingu Niemkę Imke Duplitzer 15:11. Wcześniej wygrała z Chinką Yujie Sun 15:13.

Piekarska, srebrna medalistka tegorocznych ME, w drodze do 1/8 finału wygrała kolejno z Tunezyjką Sarrą Besbes 15:7 oraz Rosjanką Olgą Koczniewą 15:9.

W walce o awans do ćwierćfinału obie Polki spotkają się z reprezentantkami Korei Płd. - Bereza z Yun-Hee Oh, a Piekarska z Hyo-Jung Jung.

Na pierwszej rundzie turnieju głównego udział w MŚ zakończyła złota medalistka sprzed pięciu lat Danuta Dmowska-Andrzejuk, która uległa Ukraince Ksenii Pantelejewej 14:15 i została sklasyfikowana na 37. miejscu.

W 1/16 finału odpadła natomiast Ewa Nelip (obie AZS AWF Warszawa), którą wyeliminowała w dodatkowej minucie pojedynku czwarta w rankingu światowym Ukrainka Jana Szemiakina (14:15). Wcześniej Polka pokonała Szwedkę Johannę Bergdahl 14:13. Ostatecznie zajęła 29. pozycję.

Jeden Polak wśród czołowej "16"

W rywalizacji mężczyzn pozostał jedynie Zawrotniak (AZS AWF Kraków), który do 1/8 finału awansował dzięki zwycięstwom nad Rumunem Adrianem Popem 15:13 oraz Koreańczykiem Seubg-Hwa Jungiem 15:5. W pojedynku o ćwierćfinał jego rywalem będzie Amerykanin Weston Kelsey.

Pierwszą rundę turnieju głównego przeszedł jeszcze Robert Andrzejuk (AZS AWF Wrocław), który pokonał w niej Kanadyjczyka Huguesa Boisverta-Simarda 15:2, ale następnie przegrał z Węgrem Gaborem Boczko 4:15 i uplasował się na 29. pozycji.

Tegoroczny wicemistrz Europy i czwarty szpadzista pekińskich igrzysk w 1/32 finału wyeliminował innego z Polaków - Krzysztofa Mikołajczaka, wygrywając 15:13. Zawodnik St. Szerm. Legia Warszawa zajął 52. miejsce.
Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław) odpadł w eliminacjach i został sklasyfikowany na 68. pozycji.