Aneta Hołówek 18.12.2010

PŚ w biathlonie - zwycięstwo Ferry'ego, Sikora 21.

Tomasz Sikora (AZS AWF Katowice) zajął 21. miejsce w biegu na 10 km biathlonowego Pucharu Świata, który się odbył w sobotę w słoweńskiej Pokljuce.
Tomasz SikoraTomasz Sikorafot. PAP/EPA

Zwyciężył Szwed Bjoern Ferry, który wyprzedził 22-letniego Norwega Tarjei Boe - nowego lidera cyklu.

Na trzeciej pozycji uplasował się Niemiec Michael Greis.

Dotychczasowy lider PŚ Norweg Emil Hegle Svendsen dwukrotnie spudłował i ostatecznie zajął 17. pozycję. Jego rodak, najbardziej utytułowany biathlonista wszech czasów Ole Einar Bjoerndalen także zaliczył dwie karne rundy i był 11.

Bezbłędnie strzelający, 32-letni Ferry - mistrz olimpijski z Vancouver w biegu na dochodzenie - wyprzedził Boe (jedna karna runda) zaledwie o 5,1 s, a utytułowanego Greisa, który ma na koncie trzy złote medale igrzysk w Turynie (w tym w biegu ze startu wspólnego, w którym jako jedyny wyprzedził Sikorę) i dziewięciokrotnie stawał na podium MŚ - o 8,7 s.

Tomasz Sikora na strzelnicy pomylił się tylko raz, ale nadal nie czuje się jeszcze w pełni sił po zatruciu pokarmowym, którego nabawił się na początku grudnia podczas inauguracyjnych zawodów PŚ w szwedzkim Oestersund. Jego koledzy spisali się słabo: 54. był Mirosław Kobus, a Krzysztof Pływaczyk (obaj BKS WP Kościelisko), który już podczas pierwszej wizyty na strzelnicy trzykrotnie spudłował - 81.

Pokljuka to nadzwyczaj szczęśliwe miejsce dla Ferry'ego. To właśnie na tym obiekcie w 2001 roku odniósł swój wówczas największy sukces w karierze, zdobywając tytuł mistrza świata w sprincie.

Trwa znakomita passa Boe, o którym Bjoerndalen mówi, że "jest to największy talent w historii norweskiego biathlonu", większy nawet od Svendsena triumfatora PŚ w poprzednim sezonie. Złoty medalista olimpijski w sztafecie z Vancouver, który w poprzednim sezonie w klasyfikacji końcowej był 43., w tym odniósł już m.in. dwa zwycięstwa w austriackim Hochfilzen.

Zdobywca Kryształowej Kuli w 2007 roku, 34-letni Greis jest pierwszym niemieckim biathlonistą, który w tym sezonie stanął na podium PŚ.

Zupełnie nieudany występ miał triumfator czwartkowego biegu indywidualnego Austriak Daniel Mesotitsch, który musiał przebiec trzy dodatkowe rundy i został sklasyfikowany dopiero na 62. miejscu.