Australian Open: Nadal nie do zatrzymania

Tenisista z Majorki Rafael Nadal awansował we wtorek niemal bez walki do drugiej rundy Australian Open (z pulą nagród 24 mln dol. austral.).
Rafael NadalRafael Nadalfot. PAP/EPA

Hiszpan, prowadzący w rankingu ATP, zmierza na twardych kortach w Melbourne Park po niekalendarzowego Wielkiego Szlema.

Nadal triumfował w ubiegłym roku w Roland Garros, Wimbledonie i US Open, więc w Australii może odnieść czwarte z rzędu zwycięstwo w imprezach wielkoszlemowych (klasyczny Wielki Szlem to triumfy w czterech najważniejszych turniejach w jednym roku).

W drugim dniu zawodów w Melbourne Hiszpan wygrał pierwsze jedenaście gemów w meczu z Brazylijczykiem Marcosem Danielem, który przed końcem drugiego seta zrezygnował z dalszej walki w wyniku kontuzji.

Również ubiegłoroczny finalista - Szkot Andy Murray (nr 5.) nie mógł w pełni zaprezentować swoich umiejętności we wtorek, bowiem jego przeciwnik Słowak Karol Beck też skreczował, przy stanie 6:3, 6:1, 4:2 dla Brytyjczyka.

Swoje pierwsze mecze w tegorocznym Australian Open wygrali ponadto m.in. Szwed Robin Soederling (4.), Hiszpan David Ferrer (7.), Rosjanin Michaił Jużny (10.) i Austriak Juergen Melzer (11.).

Po rocznej przerwie udanie powrócił do Wielkiego Szlema Juan Martin del Potro, który we wtorek pokonał Dudiego Selę z Izraela 7:6 (15-13), 6:4, 6:4. Kolejnym rywalem Argentyńczyka, który równo rok temu był numerem cztery na świecie (obecnie jest w trzeciej setce rankingu) będzie Marcos Baghdatis z Cypru (21.).

Właśnie przed rokiem w Melbourne Park del Potro doznał złamania kości nadgarstka w trakcie przegranego meczu z Chorwatem Marinem Cilicem w czwartej rundzie. Nie zrosła się ona prawidłowo, więc w maju konieczna była operacja, jakiej poddał się w amerykańskim Rochester. Później kilkakrotnie odkładał termin powrotu na korty.

Wznowił grę dopiero w październiku w Azji, ale po dwóch porażkach w pierwszych meczach w Bangkoku i Tokio zdecydował się na kolejną przerwę i wydłużone przygotowania do nowego sezonu. W ubiegłym tygodniu odpadł w drugiej rundzie turnieju ATP w Sydney, po czym przyjechał do Melbourne, gdzie również występuje z "dziką kartą".

Wyniki wtorkowych spotkań pierwszej rundy gry pojedynczej mężczyzn:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Marcos Daniel (Brazylia) 6:0, 5:0 - krecz Daniela
Robin Soederling (Szwecja, 4) - Potito Starace (Włochy) 6:4, 6:2, 6:2
Andy Murray (W. Brytania, 5) - Karol Beck (Słowacja) 6:3, 6:1, 4:2 - krecz Becka
David Ferrer (Hiszpania, 7) - Jarkko Nieminen (Finlandia) 6:4, 6:3, 1:6, 6:2
Michaił Jużny (Rosja, 10) - Marsel Ilhan (Turcja) 6:2, 6:3, 7:6 (7-5)
Juergen Melzer (Austria, 11) - Vincent Millot (Francja) 6:2, 6:4, 6:2
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 13) - Philipp Petzschner (Niemcy) 4:6, 2:6, 6:2, 6:3, 6:4
Marin Cilic (Chorwacja, 15) - Donald Young (USA) 6:3, 6:2, 6:1
John Isner (USA, 20) - Florent Serra (Francja) 6:3, 7:6 (10-8), 6:3
Marcos Baghdatis (Cypr, 21) - Grega Zemlja (Słowenia) 3:6, 7:5, 6:1, 4:6, 6:2
Michael Llodra (Francja, 22) - Juan Ignacio Chela (Argentyna) 6:3, 3:6, 6:2, 6:4
Benjamin Becker (Niemcy) - Ernests Gulbis (Łotwa, 24) 7:6 (7-5), 6:2, 6:4
David Nalbandian (Argentyna, 27) - Lleyton Hewitt (Australia) 3:6, 6:4, 3:6, 7:6 (7-1), 9:7
Thomaz Bellucci (Brazylia, 30) - Ricardo Mello (Brazylia) 7:5, 7:5, 4:6, 3:6, 6:3
Feliciano Lopez (Hiszpania, 31) - Alejandro Falla (Kolumbia) 6:3, 7:6 (8-6), 6:3
Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania, 32) - Michael Berrer (Niemcy) 6:4, 6:4, 3:6, 6:3
Juan Martin del Potro (Argentyna) - Dudi Sela (Izrael) 7:6 (15-13), 6:4, 6:4
Jan Hernych (Czechy) - Denis Istomin (Uzbekistan) 6:3, 6:4, 3:6, 6:2
Ryan Sweeting (USA) - Daniel Gimeno-Traver (Hiszpania) 6:4, 6:4, 6:1
Santiago Giraldo (Kolumbia) - Rui Machado (Portugalia) 6:4, 6:3, 5:7, 6:1
Pere Riba (Hiszpania) - Carsten Ball (Australia) 1:6, 7:6 (7-5), 6:2, 2:6, 6:4
Oleksandr Dołgopołow (Ukraina) - Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 6:3, 6:2, 6:4
Blaz Kavcic (Słowenia) - Kevin Anderson (RPA) 2:6, 6:4, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5)
Michael Russell (USA) - Matthew Ebden (Australia) 6:3, 6:2, 5:7, 7:6 (11-9)
Bernard Tomic (Australia) - Jeremy Chardy (Francja) 6:3, 6:2, 7:6 (7-5)