Marcin Nowak 02.09.2011

Novak gromi w US Open - tenis z innej planety

Serb Novak Djoković stracił tylko dwa gemy w meczu drugiej rundy wielkoszlemowego US Open (z pulą nagród 20,063 mln dol.) na twardych kortach w Nowym Jorku.
Novak DjokovićNovak Djokovićfot. PAP/EPA
  • W kolejnym dniu odbywającego się w Nowym Jorku tenisowego turnieju US Open dobrze spisali się Polacy - relacja z USA

Lider rankingu tenisistów wygrał z Argentyńczykiem Carlosem Berlocqiem 6:0, 6:0, 6:2 w ciągu 90 minut.

- W drodze na mecz usłyszałem od jednego ze znajomych: Słuchaj, zapłaciłem 100 dolców i masz kort zapłacony tylko na półtorej godziny. Nie mogłem go przecież zawieść - powiedział Novak Djoković po spotkaniu z rywalem sklasyfikowanym na 74. miejscu w rankingu ATP World Tour.

Serb wygrał meczbola uderzając piłkę między nogami, a ta przeleciała na drugą połowę tuż nad taśmą i zupełnie zaskoczyła Berlocqa. To zagranie, jak i styl w jakim tenisista z Belgradu odniósł zwycięstwo w ostatnim wieczornym pojedynku na Arthur Ashe Stadium, sprawiło, że widownia zgotowała mu kilkuminutową owację na stojąco.

Djoković zdobył w czwartek 14 pierwszych gemów. Jest też pierwszym zawodnikiem, który wygrał w Nowym Jorku dwa kolejne sety w stosunku 6:0 od 1987 roku, kiedy udało się to reprezentującemu barwy USA Ivanowi Lendlowi.

- Starałem się grać najlepiej, jak potrafię, ale Novak jest graczem z innej planety - podsumował mecz Berlocq.

Również bez straty seta do trzeciej rundy dotarł Szwajcar Roger Federer (nr 3.), pokonując w ciągu 77 minut Dudiego Selę z Izraela 6:3, 6:2, 6:2. Był to 225. wygrany przez niego mecz w Wielkim Szlemie, co pozwoliło mu zepchnąć na trzecie miejsce na liście wszech czasów Amerykanina Andre Agassiego (224 zwycięstwa). Liderem jest inny zawodnik z USA Jimmy Connors - 233.

Roger Federer ma w dorobku pięć triumfów w nowojorskiej imprezie, a serię tę odnotował w latach 2004-08, zanim przerwał ją w kolejnym sezonie Argentyńczyk Juan Martin del Potro, pokonując go w finale. W ubiegłym sezonie Szwajcar odpadł w półfinale. W trzeciej rundzie jego rywalem będzie Chorwat Marin Cilic (nr 27.).

Sporą niespodziankę sprawił za to hiszpański weteran Juan Carlos Ferrero, eliminując po blisko pięciogodzinnej walce Francuza Gaela Monfilsa (nr 7.) 7:6 (7-5), 5:7, 6:7 (5-7), 6:4, 6:4.

Nieoczekiwanej porażki doznał też Francuz Richard Gasquet (13.), pokonany przez Chorwata Ivo Karlovica 6:4, 6:2, 2:6, 7:6 (7-4).

Wyniki czwartkowych spotkań drugiej rundy gry pojedynczej mężczyzn:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Carlos Berlocq (Argentyna) 6:0, 6:0, 6:2
Roger Federer (Szwajcaria, 3) - Dudi Sela (Izrael) 6:3, 6:2, 6:2
Juan Carlos Ferrero (Hiszpania) - Gael Monfils (Francja, 7) 7:6 (7-5), 5:7, 6:7 (5-7), 6:4, 6:4
Mardy Fish (USA, 8) - Malek Jaziri (Tunezja) 6:2, 6:2, 6:4
Tomas Berdych (Czechy, 9) - Fabio Fognini (Włochy) 7:5, 6:0, 6:0
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 11) - Siergiej Bubka jr. (Ukraina) 6:3, 7:5, 6:2
Ivo Karlović (Chorwacja) - Richard Gasquet (Francja, 13) 6:4, 6:2, 2:6, 7:6 (7-4)
Fernando Verdasco (Hiszpania, 19) - Marsel Ilhan (Turcja) 6:4, 6:3, 6:1
Janko Tipsarević (Serbia, 20) - Philipp Petzschner (Niemcy) 6:0, 6:3, 3:6, 6:3
Aleksandr Dołgopołow (Ukraina, 22) - Flavio Cipolla (Włochy) 6:0, 7:5, 2:6, 5:7, 6:4
Juan Monaco (Argentyna) - Radek Stepanek (Czechy, 23) 6:4, 6:1, 2:0 - krecz Stepanka
Marin Cilić (Chorwacja, 27) - Bernard Tomic (Australia) 6:1, 6:0, 6:2
Kevin Anderson (RPA) - Michael Llodra (Francja, 29) 6:1, 6:2, 6:2
Marcel Granollers (Hiszpania, 31) - Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 7:5, 6:3, 6:4
Tommy Haas (Niemcy) - Alejandro Falla (Kolumbia) 7:6 (7-5), 6:1, 7:5
Nikołaj Dawidienko (Rosja) - Potito Starace (Włochy) 6:2, 6:4, 7:5