Aneta Hołówek 13.01.2012

Hołowczyc jechał po etapowe zwycięstwo

Przez dużą część dwunastego etapu Rajdu Dakar Krzysztof Hołowczyc jechał w czołówce. Była nawet szansa na odniesienie drugiego etapowego zwycięstwa.
Krzysztof Hołowczyc w Rajdzie DakarKrzysztof Hołowczyc w Rajdzie Dakarfot. ORLEN Team
  • Krzysztof Hołowczyc zakopał się w wydmie. Polak podkreśla jednak, że podobne kłopoty miało wielu kierowców

Rewelacyjnie rozpoczął trzynasty dzień stycznia Hołowczyc, który startował z szóstej pozycji. Niestety w końcówce liczącego 200 kilometrów odcinka specjalnego - organizatorzy zredukowali odcinek, który pierwotnie miał liczyć 245 kilometrów, ze względu na rozmokłe podłoże - Polak znów miał pecha.

Kierowca Orlen Teamu zakopał się na piaszczystej wydmie 35 kilometrów przed metą i dojechał z prawie 50 minutami straty do zwycięzcy. Ostatecznie został sklasyfikowany na 12. pozycji.

- Pogubiliśmy drogę. Pojechaliśmy w miejsce, gdzie były wyłącznie ślady motocykli. Nadrobiliśmy dobre dziesięć kilometrów. A kiedy zorientowaliśmy się, że błądzimy, trochę siadła nam motywacja. Wiedzieliśmy, że już nie wygramy. Szukając dobrej drogi nie spuszczaliśmy ciśnienia w ogumieniu - chcieliśmy dogonić czołówkę - i zakopaliśmy się w wydmach. Musieliśmy wyjść i kopać - powiedział na mecie dziennikarzom olsztynianin.

Krzysztof Hołowczyc nie ma już szans na podium. Awaria samochodu na trasie dziesiątego etapu sprawiła, że jego starta do lidera wynosi ponad 6 godzin i w klasyfikacji łącznej Polak jest jedenasty.

12. etap Rajdu Dakar z Arequpia do Nazca wygrał Robby Gordon. Liderem pozostał Francuz Stephane Peterhansel.

Jacek Czachor zajął 27. miejsce i awansował na 13. pozycję w klasyfikacji generalnej motocyklistów.

Peruwiański, bardzo trudny etap, wygrał hiszpański motocyklista Marc Coma i objął prowadzenie w rajdzie. O półtorej minuty wyprzedza dotychczasowego lidera - Francuza Cyrila Depres'a, który był dzisiaj czwarty. Marek Dąbrowski zajął 36. miejsce.

W sobotę 13. etap Nasca - Pisco długości 375 km, w tym 275 km ma odcinek specjalny. W niedzielę na zakończenie rajdu Pisco - Lima z trasą dojazdową długości 254 km, ale krótkim OS-em, 29 km.