Marcin Nowak 23.02.2012

LE: Legia pożegnała się z pucharami

Legia Warszawa przegrała na wyjeździe ze Sportingiem Lizbona w rewanżowym spotkaniu 1/16 Ligi Europejskiej i odpadła z rozgrywek.
Sporting Lizbona - Legia WarszawaSporting Lizbona - Legia WarszawaPAP/EPA

Nie ma już polskiej drużyny w Lidze Europejskiej. Los Wisły Kraków podzieliła w czwartek późnym wieczorem Legia. Zdobywców Pucharu Polski po remisie na własnym stadionie 2:2 czekało w Lizbonie trudne zadanie.

Piłkarze trenera Macieja Skorży zapowiadali, że postarają się o powtórkę z sierpnia, kiedy także po remisie 2:2 ze Spartakiem wygrali w Moskwie 3:2 i awansowali do fazy grupowej LE. Historia się jednak nie powtórzyła. Zespół z Łazienkowskiej tym razem przegrał 0:1.

Na początku spotkania to Legia prezentowała się lepiej. W 14. minucie Danijel Ljuboja uciekł obrońcom i strzałem głową przelobował bramkarza gospodarzy, ale piłka nieznacznie minęła słupek. Później na boisku dużo było nieporadności i chaosu z obu stron. Żadnej z drużyn nie udało się stworzyć korzystnej okazji do strzelenia gola i pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem.

W drugich 45 minutach obraz gry nie uległ zmianie. Legia najbliżej objęcia prowadzenia była w 79. minucie, kiedy rzut wolny z linii pola karnego wykonywał Ivica Vrdoljak. Chorwat posłał jednak piłkę nad poprzeczką.

Z marzeń o awansie do 1/8 finału odarł polski zespół pięć minut później Matias Fernandez. Chilijczyk dośrodkował w rzutu wolnego w pole karne, gdzie nikt nie dotknął piłki i ta wpadła do bramki strzeżonej przez Dusana Kuciaka. Słowak niemal identycznego gola puścił w niedzielnym meczu ligowym z Górnikiem w Zabrzu.

W końcówce gości mogli wyrównać, ale strzał Rafała Wolskiego nogą zatrzymał Rui Patricio.

Legia pożegnała się z Ligą Europejskiej, a z nią rozstają się Marcin Komorowski i Maciej Rybus. W Lizbonie rozegrali ostatni mecz w jej barwach. Przenoszą się do Tereka Grozny.

Sporting Lizbona - Legia Warszawa 1:0 (0:0)

Bramka: Matias Fernandez (84-wolny).

Żółte kartki: Sporting - Stijn Schaars, Andre Carillo, Joao Pereira, Daniel Carrico; Legia - Jakub Wawrzyniak, Maciej Rybus, Danijel Ljuboja, Janusz Gol, Ivica Vrdoljak.

Sędzia: Władysław Biezborodow (Rosja). Widzów: 20 144.