Aneta Hołówek 23.11.2012

Rallye du Var: Kubica bezlitosny dla rywali!

Robert Kubica (Citroen C4 WRC) wygrał wszystkie cztery odcinki specjalne pierwszego dnia 58. Rajdu du Var, ostatniej rundy mistrzostw Francji i zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej.
Robert KubicaRobert KubicaPAP/Grzegorz Momot

Polak o 1.25,0 s wyprzedza Belga Freddy'ego Loix (Peugeot 307 WRC) i o 2.04,2 Francuza Roberta Cedrica (Peugeot 207 S2000).
Dopiero czwarty, ze stratą 2.37,3 s, jest młodszy od Kubicy o dwa lata Francuz Julien Maurin, którego atutem miał być najnowszy model Forda Fiesty WRC, podczas gdy samochód Polaka jest w specyfikacji z 2008 roku.
Krakowianin, który 7 grudnia skończy 28 lat, doskonale pojechał ostatni piątkowy OS, najdłuższy tego dnia, liczący 21 km. Pokonał go prawie 40 s szybciej od Loix.
Kubica, jedyny dotychczas Polak startujący w Formule 1, wciąż przechodzi rehabilitację po poważnym wypadku na trasie rajdu samochodowego, do którego doszło w lutym 2011 roku we Włoszech. Od kilku tygodni z powodzeniem startuje w różnych imprezach rajdowych niższej rangi. Zawody we Francji są jak dotąd jego najpoważniejszym sprawdzianem.
Do rajdu zgłoszono 178 załóg, w tym 70 w mistrzostwach Francji. Pozostałe będą rywalizowały m.in. w mistrzostwach juniorów i Trophee Michelin. Na 734-kilometrowej trasie kierowców czeka w sumie 12 odcinków specjalnych o łącznej długości 240 km.

Robert Kubica w ubiegły weekend wygrał we Włoszech rajd samochodowy Trofeo di Como.