Marcin Nowak 06.04.2013

Legia Warszawa - Zagłębie Lubin. Legia umocniła się na pozycji lidera

Legia Warszawa pokonała na własnym boisku KGHM Zagłębie Lubin 2:0 (1:0) w spotkaniu 21. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy.
Legia Warszawa - Zagłębie LubinLegia Warszawa - Zagłębie LubinPAP/Bartłomiej Zborowski
  • Jakub Kosecki, piłkarz Legii Warszawa po meczu z Zagłębiem Lubin (IAR)
  • Łukasz Hanzel, pomocnik Zagłębia Lubin po meczu z Legią Warszawa (IAR)

Legia Warszawa pokonała na własnym stadionie KGHM Zagłębie Lubin 2:0 (1:0) w sobotnim meczu 21. kolejki piłkarskiej ekstraklasy i umocniła się na pierwszym miejscu w tabeli, nadal mając cztery punkty przewagi nad Lechem Poznań. Bramki dla gospodarzy zdobyli Serb Miroslav Radovic i Gruzin Władimir Dwaliszwili. Goście zaprezentowali otwarty styl gry, dzięki czemu kibice przy Łazienkowskiej obejrzeli ciekawe i toczące się w szybkim tempie spotkanie.
Trener Jan Urban, który w przeszłości prowadził "Miedziowych", doskonale pamiętał spotkanie z rundy jesiennej, kiedy to padł remis 2:2. Dwie bramki zdobył wówczas Marek Saganowski. W sobotni wieczór 35-letni napastnik nie wyróżniał się na boisku.
Dobry mecz zagrał natomiast Radovic, który strzelił bramkę i zaliczył asystę. W 23. minucie pomocnik miał świetną okazję zdobycia pierwszej bramki w tym meczu, ale trafił w słupek. Chwilę później to goście powinni objąć prowadzenie, ale Michal Papadopulos zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału w polu karnym.
10 minut później piłka ponownie odbiła się od słupka bramki strzeżonej przez Michała Gliwę. Tym razem uderzył Danijel Ljuboja, z tym że bramkarza Zagłębia zupełnie zmylił rykoszet. Przed przerwą obaj serbscy zawodnicy próbowali pokonać Gliwę groźnymi strzałami. Udało się tuż przed zejściem do szatni Radoviciovi, który wykorzystał dośrodkowanie z lewej strony Jakuba Wawrzyniaka i uderzeniem głową posłał piłkę przy słupku.
Niespełna kwadrans po zmianie stron wynik podwyższył Władimir Dwaliszwili, który w przerwie zmienił Ljuboję. Radovic sprytnie podał z rzutu wolnego do Gruzina, a ten oszukał obrońców gości i pokonał Gliwę. Po wejściu na boisko Gruzina podopieczni Pavla Hapala mieli spore problemy z upilnowaniem go. Swojej szansy do końca szukał również Saganowski. Mimo przewagi Legii, obaj nie byli w stanie trafić do bramki. Bliski tego był wprowadzony w końcówce Janusz Gol, ale po efektownej akcji minimalnie spudłował i spotkanie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy 2:0.
We wtorek Legia zagra na wyjeździe z Ruchem Chorzów w pierwszym meczu półfinałowym Pucharu Polski.

Powiedzieli po meczu:
Pavel Hapal (trener KGHM Zagłębia Lubin):
Dzisiaj wygrała zdecydowanie lepsza drużyna, Byliśmy dobrym rywalem, ale tylko do pewnego momentu. Dostaliśmy bramkę do szatni, co zupełnie rozbiło moją drużynę. O wyniku zdecydowała druga bramka, ale gospodarze mieli dużo okazji na zdobycie kolejnych goli. Porażka 0:2 to dla nas korzystny wynik. Baliśmy się grać i było dużo niecelnych podań. Legia natomiast utrzymywała się dużo przy piłce, a moi zawodnicy za nią biegali. Legia z taką grą zdobędzie mistrzostwo Polski. Z kolei my nadal mamy szanse na zajęcie miejsca gwarantującego występ w europejskich pucharach. Jednak z taką grą nie mamy szans z nikim zwyciężyć. Przepraszam co powiem, ale musimy znowu zapierd....
Jan Urban, trener Legii Warszawa - W pierwszej połowie było dużo przypadku na boisku. Oba zespoły miały swoje sytuacje. Mieliśmy okazje na zdobycie bramki, ale goście groźnie nas kontratakowali. Nie mieliśmy kontroli nad meczem. Po zmianie Daniela Ljuboi na Władimira Dwaliszwilego wyglądało to zupełnie inaczej. Podwyższyliśmy prowadzenie i widać było, że zespół chce strzelić trzecią bramkę. Mogliśmy jednak skomplikować sobie ten mecz, bo atakowaliśmy zbyt dużą ilością graczy i rywale mogli wykorzystać jeden ze swoich kontrataków. Wydaje mi się, że Zagłębie zapieprzało. Jednak po zmianie stron dużo więcej graliśmy piłką i mieliśmy zdecydowaną przewagę. Zabrakło nam trochę chłodnej głowy. Jednak widać było, że w drugiej części spotkania moim zawodnikom gra sprawiała przyjemność. Mam dobrą sytuację w zespole i jeżeli to się utrzyma, to we wtorkowym meczu z Ruchem Chorzów w Pucharze Polski będzie duża rotacja w składzie.

Legia Warszawa - KGHM Zagłębie Lubin 2:0 (1:0)
Bramki:
1:0 Miroslav Radovic (45-głową), 2:0 Władimir Dwaliszwili (60).
Żółta kartka - Legia Warszawa: Dusan Kuciak, Inaki Astiz, Bartosz Bereszyński, Ivica Vrdoljak. KGHM Zagłębie Lubin: Łukasz Hanzel, Paweł Widanow, Dorde Cotra, Arkadiusz Woźniak.
Sędzia: Paweł Pskit (Łódź). Widzów 16 608.
Legia Warszawa: Dusan Kuciak - Bartosz Bereszyński, Artur Jędrzejczyk, Inaki Astiz, Jakub Wawrzyniak - Miroslav Radovic, Ivica Vrdoljak, Dominik Furman (83. Janusz Gol), Jakub Kosecki (76. Tomasz Brzyski) - Danijel Ljuboja (46. Władimir Dwaliszwili), Marek Saganowski.
KGHM Zagłębie Lubin: Michał Gliwa - Paweł Widanow, Bartosz Rymaniak, Aleksandar Tunczew, Costa Nhamoinesu - Adrian Błąd, Jiri Bilek (82. Adrian Rakowski), Łukasz Hanzel (65. Arkadiusz Woźniak), Robert Jeż, Dorde Cotra (71. Kamil Wilczek) - Michal Papadopulos.

Wyniki meczów 21. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2013-04-05:
Lech Poznań - Lechia Gdańsk 4:2 (3:0)
Ruch Chorzów - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:3 (0:1)

2013-04-06:
Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 2:1 (0:1)
Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)

Pozostałe mecze kolejki
2013-04-07:
Korona Kielce - PGE GKS Bełchatów (14.30)
Wisła Kraków - Piast Gliwice (17.15)
2013-04-08:
Widzew Łódź - Polonia Warszawa (18.30)

Tabela
(mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. PGE GKS Bełchatów 20 2 7 11 11-27 13 -16

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;