Martin Ruszkiewicz 19.07.2013

Ekstraklasa: Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin. Inauguracja dla "Portowców"!

W pierwszym meczu sezonu Ekstraklasy 2013/14 Zagłębie Lubin przegrało na własnym stadionie z Pogonią Szczecin 0:2 (0:2). Bramki dla gości zdobyli Maciej Dąbrowski i Takafumi Akahoshi.
Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin. Pierwszy mecz nowego sezonu piłkarskiego w Polsce.Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin. Pierwszy mecz nowego sezonu piłkarskiego w Polsce.PAP/Aleksander Koźmiński
  • Maciej Dąbrowski (Pogoń Szczecin) po meczu Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin (IAR/Naczelna Redakcja Sportowa PR)
  • Adrian Rakowski po meczu Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin (IAR/Naczelna Redakcja Sportowa)

Do piątkowego meczu lubinianie przystąpili bez kontuzjowanego Adriana Błąda, ale w składzie znalazło się aż czterech debiutantów - Lubomir Guldan, Aleksander Kwiek, Łukasz Piątek i Miłosz Przybecki. Pogoń przyjechała do Lubina bez Hernaniego, który nadal dochodzi do siebie po urazie mięśnia czworogłowego.

Początek spotkania należał do gości, którzy już w 6. minucie cieszyli się ze zdobycia bramki. Mateusz Lewandowski dośrodkował z rzutu wolnego, a w polu karnym Zagłębie najwyżej wyskoczył Maciej Dąbrowski i strzałem głową zdobył pierwszą bramkę w nowym sezonie.

Od tego momentu tempo spotkania spadło. Lubinianie nie mieli pomysłu na skonstruowanie akcji ofensywnych i nie potrafili zagrozić bramce strzeżonej przez Radosława Janukiewicza. Cofnięci na własną połowę piłkarze Pogoni spokojnie rozgrywali piłkę, czyhając na błędy rywali. Taka taktyka przyniosła efekt w 29. minucie. Po dośrodkowaniu Takuji Murayamy Michał Gliwa źle wybił piłkę, a stojący na 10. metrze Takafumi Akahoshi bez większych kłopotów skierował ją do siatki.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił i emocji nie było już aż tak wiele. Gospodarze nadal razili nieskutecznością, a Pogoń swoich szans szukała w kontratakach, po których na bramkę Zagłębia groźnie uderzali Maksymilian Rogalski i Jakub Bąk. Podopieczni trenera Pavla Hapala starali się atakować do ostatnich minut, ale ostatecznie wynik nie uległ już zmianie. Schodzących z boiska "Miedziowych" żegnały gwizdy kibiców, a fani Pogoni głośno skandowali "mamy lidera".

Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin 0:2 (0:2)

Bramki: Maciej Dąbrowski (6-głową), Takafumi Akahoshi (29.)

Żółta kartka: Zagłębie Lubin - Arkadiusz Woźniak.

Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec).

Widzów: 8135.

Zagłębie Lubin: Michał Gliwa - Bartosz Rymaniak, Adam Banaś, Lubomir Guldan, Paweł Oleksy - Robert Jeż, Jiri Bilek (80. Adrian Rakowski), Aleksander Kwiek, Łukasz Piątek (46. Arkadiusz Woźniak), Miłosz Przybecki (61. David Abwo) - Michal Papadopulos.

Pogoń Szczecin: Radosław Janukiewicz - Adam Frączczak, Wojciech Golla, Maciej Dąbrowski, Mateusz Lewandowski (77. Przemysław Pietruszka) - Jakub Bąk (74. Radosław Wiśniewski), Bartosz Ława, Maksymialin Rogalski, Takafumi Akahoshi, Takuya Murayama - Tomasz Chałas (46. Donald Djousse).