Marcin Nowak 19.11.2013

Brazylia 2014: Grecja, Chorwacja, Portugalia i Francja jadą na mundial

Zakończyły się europejskie baraże do mundialu. Awans na MŚ w Brazylii wywalczyły: Grecja, Chorwacja, Portugalia i Francja, które wyeliminowały odpowiednio - Rumunię, Islandię i Szwecję Ukrainę.

Zapraszamy też do przeczytania relacji z meczu towarzyskiego Polska - Irlandia w Poznaniu:

Polska - Irlandia. Bezbramkowy remis nie dał Polakom satysfakcji

WYNIKI:

Rumunia - Grecja 1:1 (0:1) (Bukareszt; 1:3 w pierwszym meczu)- AWANS Grecja

Bramki: dla Rumunii - Vasilis Torosidis (55-samob.); dla Grecji - Kostas Mitroglou (23). Sędziował Milorad Mazic (Serbia).

Chorwacja - Islandia 2:0 (1:0) (Zagrzeb, 0:0 w pierweszym meczu) - AWANS Chorwacja
Bramki: Mario Mandzukic (27), Darijo Srna (47).
Czerwona kartka: Mario Mandzukic (38, Chorwacja).

Szwecja - Portugalia 2:3 (0:0) (Solna 0:1 w pierwszym meczu)- AWANS Portugalia
Bramki: dla Szwecji - Zlatan Ibrahimovic dwie (68, 72); dla Portugalii - Cristiano Ronaldo trzy (50, 77, 79)

Francja - Ukraina 3:0 (2:0) (Saint-Denis, 0:2 w pierwszym meczu) - AWANS Francja

Bramki: Mamadou Sakho (22), Karim Benzema (34), Ołeh Husiew (72-samob.).
Czerwona kartka: Jewhen Chaczeridi (47, Ukraina).

Kto zagra na MŚ w Brazylii? We wtorek ostatnie rozstrzygnięcia w Europie

Żelazna defensywa Greków powstrzymała napór Rumunii

Grecja jest dziesiątą ekipą z Europy, która zapewniła sobie miejsce na piłkarskim mundialu w Brazylii w 2014 roku. We wtorek zremisowała w Bukareszcie z Rumunią 1:1 (1:0), a w piątek w Atenach wygrała 3:1. Rumuni, choć od pierwszych minut próbowali "zamknąć" rywali w ich polu karnym, nie zdołali odrobić dwubramkowej straty z meczu na wyjeździe. Po okresie przewagi gospodarzy, do pracy zabrali się Grecy, a konkretnie niezawodny ostatnio Kostas Mitroglou.
W 23. minucie piłkarz Olympiakosu Pireus, który w Atenach wpisał się na listę strzelców dwukrotnie, wykorzystał prostopadłe podanie i nie dał szans bramkarzowi rywali, zdobywając 22. gola we wszystkich rozgrywkach w tym sezonie.

Rumunia
Rumunia - Grecja

Kilka minut po zmianie stron padło wyrównanie, za sprawą niefortunnego zagrania Vasilisa Torosidisa.
Grecja, mistrz Europy z 2004 roku, zagra na mundialu po raz drugi z rzędu.

Islandia nie wywalczyła historycznego awansu

Chorwacja została jedenastą ekipą z Europy, która zapewniła sobie miejsce w piłkarskim mundialu w Brazylii w 2014 roku. We wtorek wygrała w Zagrzebiu z Islandią 2:0 (1:0), a w piątek w Reykjaviku zremisowała 0:0.

W piątek Chorwacja miała wyraźną przewagę, ale nie była w stanie udokumentować jej golem. W rewanżu także od pierwszego gwizdka ruszyła do zdecydowanych ataków. Ambitni Islandczycy napór wytrzymali niespełna pół godziny. Wtedy na listę strzelców wpisał się Mario Mandzukic.
Napastnik Bayernu Monachium mógł jednak zostać negatywnym bohaterem swojej drużyny. Jeszcze w pierwszej połowie zobaczył czerwoną kartkę za faul na Johannie Gudmundssonie. Goście przewagi zawodnika nie zdołali wykorzystać, a tuż po przerwie na 2:0 podwyższył Darijo Srna.

Chorwacja
Chorwacja - Islandia

Chorwacja zagra na mundialu po raz czwarty, poprzednio w 1998, 2002 i 2006 roku. Najlepszy wynik zanotowała w debiucie. Na francuskich boiskach zajęła trzecie miejsce.

W starciu Ibrahimović kontra Ronaldo - lepszy Portugalczyk

Trzy gole Cristiano Ronaldo pozbawiły szwedzkich piłkarzy szans na awans do piłkarskich mistrzostw świata. Portugalia wygrała w Sztokholmie 3:2 w drugim meczu barażowym i zagra na mundialu. W piątek w Lizbonie było 1:0 dla gospodarzy.

Pierwszy mecz barażowy pozostawił niedosyt - wszyscy wyczekiwali występu Ronaldo oraz Zlatana Ibrahimovica z nadzieją na wiele efektownych bramek. Ostatecznie ten pierwszy zdobył jedynego gola i Portugalczycy pojechali do Sztokholmu ze skromną zaliczką.
Rewanż mógł zadowolić nawet najbardziej wybrednych fanów futbolu. A szczególnie jego druga połowa, w której padło pięć bramek. Tym razem liderzy swoich zespołów udowodnili, że są jednymi z najlepszych piłkarzy w świecie - Ronaldo popisał się hat-trickiem, a "Ibrakadabra" zdobył oba gole dla gospodarzy.
Portugalski gwiazdor Realu Madryt otworzył wynik w 50. minucie i w tym momencie Szwedzi potrzebowali do awansu trzech goli. Wydawało się, że losy rywalizacji były już rozstrzygnięte, ale wtedy z najlepszej strony pokazał się Ibrahimovic.

Szwecja
Szwecja - Portugalia

Napastnik Paris St Germain wpisał się na listę strzelców po rzucie rożnym w 68. minucie oraz chwilę później z rzutu wolnego. W gospodarzy wstąpiła nowa energia, natomiast w szeregi Portugalii wkradła się na chwilę nerwowość.
Wtedy swoją klasę pokazał Ronaldo, który w ciągu niespełna 180 sekund dwukrotnie pokonał bramkarza rywali - w 77. i 79. minucie. To odebrało gospodarzom wiarę w sukces, a zdobywca czterech goli w dwumeczu był kilkukrotnie bliski poprawienia tego dorobku.

Francja w meczu o życie pokazała klasę

Francja jest trzynastą, ostatnią drużyną z Europy, która zapewniła sobie miejsce w piłkarskim mundialu w Brazylii w 2014 roku. We wtorek pokonała w Paryżu Ukrainę 3:0 (2:0) i odrobiła straty z Kijowa, gdzie przegrała w piątek 0:2.

Francuzi już do przerwy odrobili straty z pierwszego spotkania barażowego - na listę strzelców wpisali się Mamadou Sakho, dobijając piłkę po strzale Francka Ribery'ego, oraz Karim Benzema.
Od 47. minuty goście grali w osłabieniu, gdy drugą żółtą i w efekcie czerwoną kartkę ujrzał Jewhen Chaczeridi. W 72. minucie Ołeh Husiew skierował piłkę do własnej siatki i na Stade de France, gdzie "Trójkolorowi" często w ostatnich meczach byli wygwizdywani przez swoich kibiców, zapanowała atmosfera euforii.
Ukraińcy po raz czwarty nie zdołali zakwalifikować się do mundialu z barażów - poprzednio odpadli w rundzie play off w latach 1998, 2002 i 2010.

Francja
Francja - Ukraina

Francja natomiast zagra na mundialu po raz czternasty. W 1998 roku na swoich boiskach zdobyła tytuł mistrzowski, a w 2006 roku w Niemczech zajęła drugie miejsce. Dwukrotnie "Trójkolorowi" kończyli turniej na trzeciej pozycji - w 1958 i 1986 roku. Po raz ostatni zabrakło ich w mistrzostwach świata w 1994 roku.

Ukraina przed wielką szansą awansu na MŚ 2014. Takiej zaliczki nie roztrwonił nikt: