Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 20.04.2017

Unia chce zmian w prawie o delegowaniu pracowników za granicę. "Chodzi o uderzenie w tańszych pracowników, jak Polacy"

W Brukseli trwają prace nad zmianami w dyrektywie o delegowaniu pracowników za granicę. Komisja Europejska chce, by pracownicy delegowani po przekroczeniu granicy mieli opłacane wszystkie składkowe wynagrodzenia miejscowych specjalistów. Projekt komentowali w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), Wojciech Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna) i dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers).
Komisja Europejska chce, by pracownicy delegowani po przekroczeniu granicy mieli opłacane wszystkie składkowe wynagrodzenia miejscowych specjalistów.Komisja Europejska chce, by pracownicy delegowani po przekroczeniu granicy mieli opłacane wszystkie składkowe wynagrodzenia miejscowych specjalistów.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • 20.04.2017 Zmiany w prawie o delegowaniu pracowników za granicę. Goście: Mariusz Adamiak (PKO BP), Wojciech Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna) i dr Przemysław Kwiecień, (X-Trade Brokers).
Czytaj także

Zdaniem Mariusza Adamiaka, planowane zmiany to „killer” i hipokryzja. – Wszystko pod płaszczykiem ochrony praw pracowniczych, a chodzi o zaprzeczenie przepływu siły roboczej w ramach UE. Chodzi o uderzenie w tańszych pracowników, jak Polacy – wyjaśniał. Gość wyraził nadzieję, że polski rząd wykaże się stanowczością i „będzie prowadził na tyle skuteczna politykę, że przynajmniej to złagodzi, a najlepiej w ogóle zastopuje”.

Wojciech Tejchman zaznaczył, że wszelkie kwestie dotyczące ograniczania dostępu do europejskiego rynku i jego rozmontowywania, to najważniejsza historia gospodarcza 2017 roku. – Obserwujemy kwestie dyrektywy, ale również kwestie rozwiązań regulacyjnych, które są wprowadzane nawet na poziomie regionalnym – przypomniał. Ocenił, że polski rząd zaczyna dostrzegać wagę tej sprawy. – Nie możemy pozwalać na to, by pod płaszczykiem przywracania suwerenności gospodarczej poszczególnych krajów Europy Zachodniej, uderzać w interesy dziesiątków tysięcy drobnych polskich przedsiębiorców – podkreślił.

Dr Kwiecień zaznaczył, że to „prowadzenie polityki wewnętrznej kosztem wyższych celów unijnych. – Unia pokazuje, że nie wyciąga wniosków z tego, co się złego w ostatnich latach w niej dzieje – wskazywał. Jak mówił, widoczne jest myślenie: „mamy problem w postaci zbyt wysokich obciążeń płacowych, to uwspólnotówmy problem, zamiast szukać rozwiązania”. – Aparat unijny ma tok myślenia oderwany od rzeczywistości – podsumował.

W rozmowie także m.in. o pracy i wynagrodzeniach, przyszłości polskiej gospodarki i zrównaniu w prawach kierowców Uber z taksówkarzami.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.   

Polskie Radio 24/ip

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 9:10