Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 26.01.2014

Martin Scorsese z miłości do polskiego kina

"Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema" to nie projekt polonijny, a wydarzenie prestiżowe, skierowane do amerykańskiej publiczności. - Polski film nigdy dotąd nie otrzymał tak wspaniałej szansy - mówią goście Ryszarda Jaźwińskiego.
Martin ScorseseMartin ScorsesePAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

5 lutego w nowojorskim Lincoln Center odbędzie się pierwszy z wyjątkowych pokazów, na których amerykańska publiczność będzie mogła po raz pierwszy zobaczyć zrekonstruowane cyfrowo perły polskiej kinematografii. Martin Scorsese, jeden z najważniejszych amerykańskich reżyserów, nigdy nie krył, że jest fanem klasycznego kina polskiego. Za jego ulubione polskie dzieło uchodzi "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.

Gdy dwa lata temu Martin Scorsese gościł w Polsce w związku z przyznaniem mu tytułu doctora honoris causa Łódzkiej Szkoły Filmowej, doszło do niezwykłego spotkania. - Amerykański reżyser otrzymał zrekonstruowany cyfrowo film Wojciecha Jerzego Hasa, a także "Faraona" Jerzego Kawalerowicza z napisami. To o tyle istotne, że dotychczas posiadał film tylko w oryginalnej wersji językowej, czyli po polsku - odpowiada Maciej Molewski z projektu KinoRP.

Jak dodaje Jędrzej Sabliński z DI Factory zajmującej się cyfrową rekonstrukcją polskich filmów, spotkanie okazało się niezwykle owocne także dlatego, że temat cyfryzacji klasyki kina jest bardzo bliski Martinowi Scorsese. Jest on prezesem amerykańskiego towarzystwa zajmującego się cyfryzacją starych filmów. To właśnie spotkanie sprawiło, że ruszyła lawina zdarzeń, które po dwóch latach owocują cyklem "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema". - Żadna inna kinematografia nie dostąpiła takiego zaszczytu - podkreślają goście "Trójkowo, filmowo".

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

W programie wydarzenia znalazło się 21 polskich filmów, które zostały zrekonstruowane cyfrowo w ramach projektu KinoRP: "Popiół i diament", "Niewinni czarodzieje", "Ziemia obiecana", "Człowiek z żelaza", "Wesele" Andrzeja Wajdy, "Pociąg", "Austeria", "Matka Joanna od Aniołów", "Faraon" Jerzego Kawalerowicza, "Krzyżacy" Aleksandra Forda, "Przypadek" i "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego, "Barwy ochronne", "Constans" i "Ilumincja" Krzysztofa Zanussiego, "Eroica" Andrzeja Munka, "Sanatorium pod klepsydrą", "Rękopis znaleziony Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, "Salto","Ostatni dzień lata" Tadeusza Konwickiego oraz "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna. Wszystkie tytuły Scorsese wybrał osobiście.

"Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema" ruszy 5 lutego w Nowym Jorku. W sumie polskie filmy zostaną pokazane w 30 innych miastach, w tym w najważniejszym dla amerykańskiego kina - Los Angeles.

W audycji rozmawialiśmy także o trwającym konkursie dla scenarzystów Script Pro i o nominacjach do Oscarów.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Ryszard Jaźwiński.

Do słuchania "Trójkowo, filmowo" zapraszamy w każdą niedzielę między 14.00 a 15.00.

(gs)