Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 15.02.2014

Berlinale: Złoty Niedźwiedź dla chińskiego "Bai Ri Yan Huo”

Zwycięzcą 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale został chiński film "Bai Ri Yan Huo" (Czarny Węgiel, Cienki Lód) w reżyserii Yinana Diao.
Chiński reżyser Diao Yinan, zdobywca Złotego Niedźwiedzia za Black Coal, Thin IceChiński reżyser Diao Yinan, zdobywca Złotego Niedźwiedzia za "Black Coal, Thin Ice” PAP/EPA/TIM BRAKEMEIER
Posłuchaj
  • Wojciech Szymański o rozdaniu nagród na 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale/IAR
Czytaj także

Wygrana klasycznego thrillera opowiadającego o byłym policjancie usiłującym wyjaśnić na własną rękę tajemnicę serii morderstw uznana została za niespodziankę.

- To nie jest tylko kryminał; to jest obraz życia współczesnego w Chinach, tajemnic tego życia - powiedział reżyser filmu Diao. Odtwórca głównej roli w tym filmie Liao Fan otrzymał ponadto Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą kreację aktorską.

>>> Berlinale już od kilku lat próbuje łączyć glamour z ludzką twarzą i lewicowym sznytem - relacjonuje z Berlina krytyk Błażej Hrapkowicz. - W tym roku widać to wyraźnie. Zarówno w filmach, jak i postawach twórców >>>

- Film jest brutalnym, szokującym obrazem współczesnych Chin - powiedziała recenzentka tygodnika "Die Zeit" Katja Nicodemos", komentując decyzję jury.

Japońska
Japońska aktorka Haru Kuroki dostał Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą kreację aktorską/PAP/EPA/JENS KALAENE

Amerykański reżyser Richard Linklater, którego obraz "Boyhood" (Wiek chłopięcy) typowany był na zwycięzcę tegorocznego Berlinale, musiał zadowolić się Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera. - To film o stawianiu się dorosłym - tłumaczył reżyser. Linklater kręcił kolejne sceny filmu przez dwanaście lat, śledząc proces dorastania swego bohatera, który z dziecka zmieniał się w nastolatka, i ukazując zmiany dokonujące się w Ameryce.
Srebrnego Niedźwiedzia za artystyczne dokonania w dziedzinie montażu, muzyki i kostiumów zdobył chiński operator kamery Jian Zeng za zdjęcia do filmu "Tui Na".

Nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymali Niemcy Dietrich i Anna Brueggemann, autorzy filmu "Droga krzyżowa". - To film o chrześcijańskim fundamentalizmie - tłumaczyli twórcy. Bohaterka filmu, 14-letnia dziewczynka uwikłana jest w konflikt pomiędzy liberalną szkołą a surowym katolickim wychowaniem w rodzinie.
Japonka Haru Kuroki, odtwórczyni głównej roli w filmie "Chiisai Ouchi", dostała Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą kreację aktorską.

 

Liao
Liao Fan otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora/PAP/EPA/DANIEL NAUPOLD

Nagrodę dla dzieła otwierającego nowe perspektywy sztuki filmowej otrzymał francuski obraz "Aimer, boire et chanter" w reżyserii Alaina Resnais. Natomiast specjalnym wyróżnieniem jury wyróżniono pokazany na otwarcie festiwalu obraz Wesa Andersona "The Grand Budapest Hotel".
Dyrektor Berlinale Dieter Kosslick powiedział - podsumowując festiwal - że jego bohaterami były przede wszystkim dzieci. - To one ucierpiały najwięcej w wyniku kryzysu finansowego i to one często przejmują odpowiedzialność za całe rodziny - zaznaczył. Przykładem takiego kina był niemiecki film "Jack", który nie zdobył jednak żadnej nagrody.
W tym roku o nagrody w konkursie głównym ubiegało się 20 filmów. Nie było wśród nich filmów polskich. W programach towarzyszących konkursowi głównemu organizatorzy pokazali 400 filmów.
Berlinale uważany jest za największy na świecie festiwal z udziałem publiczności. Festiwalowe filmy obejrzało, nie licząc dziennikarzy, ponad 300 tys. osób.

 

pp/IAR/PAP