Logo Polskiego Radia
PAP
Karol Stefańczyk 28.03.2014

Film o związkach Jana Pawła II z KUL. Premiera w kwietniu

Dokument "Nasz profesor papieżem" będzie poświęcony pobytowi Karola Wojtyły w Lublinie i jego 24-letniej pracy jako wykładowcy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Ks. Karol Wojtyła na spływie kajakowymKs. Karol Wojtyła na spływie kajakowymEjdzej/Wikipedia

Reżyserem filmu jest Grzegorz Linkowski, producentem zaś - Telewizja Polska. Pokaz przedpremierowy miał miejsce w czwartek na lubelskiej uczelni. Telewizyjna emisja odbędzie się 19 kwietnia, w Wielką Sobotę, na antenie TVP 1.

Studenci głoszą jego naukę
Ks. prof. Alfred Wierzbicki, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL, wyjaśnił, że okres pracy naukowej i dydaktycznej w Lublinie był bardzo ważny dla przyszłego papieża.
- Trzeba było zrobić ten film. W Polsce mało się pamięta, że zanim Karol Wojtyła został papieżem, był profesorem, był nim bardzo długo - powiedział.
W dokumencie prof. Wojtyłę wspominają m.in. Halina Bortnowska, ks. prof. Andrzej Szostek, prof. Stanisław Grygiel.
- Każda z osób, która go spotkała, otrzymała od niego bardzo wiele. Gdzie jest ten profesor Wojtyła? Właśnie w tych, którzy byli jego uczniami - dodał ks. Wierzbicki.

Etyk z KUL
Karol Wojtyła wykładał na KUL od 1954 r. do wyboru na papieża w 1978. Kierował tam katedrą etyki. Po jego śmierci uczelnia przyjęła imię Jana Pawła II.
Jako zwierzchnik Stolicy Apostolskiej lubelski uniwersytet odwiedził tylko raz, w 1987 roku. W przemówieniu podkreślał katolicką specyfikę uczelni.
- Tu powinno się oczekiwać nie tylko solidnej wiedzy, ale też dostępu do innego porządku prawdy, do tego specyficznego światła, jakie tajemnica Chrystusa rzuca na misterium ludzkiego istnienia - mówił wówczas.
O lubelskich latach Wojtyły przypomina pomnik na dziedzińcu KUL - rzeźba przedstawiająca Jana Pawła II, który obejmuje przyklekającego przed nim kardynała Stefana Wyszyńskiego.
KUL w swoim Muzeum Uniwersyteckim zgromadził pamiątki po papieżu, m.in. używane przez niego szaty liturgiczne. Uczelnia otrzymała też relikwie błogosławionego. Jedna z nich, kropla krwi wsączona w kawałek białej tkaniny, umieszczona została w filarze kościoła akademickiego.

ks