Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 28.10.2009

Za zieloną granicą

Wczoraj swoją polską premierę miał najnowszy film Katarzyny Klimkiewicz „Hanoi –Warszawa”.

Zainteresowanie filmem Klimkewicz było tak duże, że na uroczystej premierze, która odbyła się w warszawskim Kinie Muranów, frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Duża część widzów musiała oglądać film na stojąco. Skąd tak duże zaintersowanie produkcją? Powodów może być kilka. "Hanoi-Warszawa" to pierwszy polski film zrealizowany praktycznie w całości w języku wietnamskim, w którym zagrało kilkunastu debiutujących na ekranie Wietnamczyków mieszkających w Polsce. Najważniejsza wydaje się jednak tematyka. Klimkiewicz zdecydowała się zabrać głos w sprawie sytuacji mniejszości narodowych w naszym kraju.

Młoda Wietnamka Mai Anh przedostaje się do Polski przez zieloną granicę. Teraz musi już tylko dostać się do Warszawy. Podróż Mai Anh przez Polskę, to pełna upokorzeń, przemocy, trudności wyprawa. Dziewczyna wierzy jednak, że w Warszawie czeka na nią prawdziwa miłość i lepsze życie. Jej nadzieje okażą się złudne...Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo i wysłuchania rozmowy z reżyserką.

Fragmenty filmu i rozmowa z reżyserką

Katarzyna Klimkiewicz przyznała w rozmowie z Polskim Radiem, że pierwotnie chciała opowiedzieć zupełnie inną historię. Gdy w 2007 roku zapadła oficjalna decyzja o budowie Stadionu Narodowego w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia wzięła kamerę i ruszyła w jego okolice, by zarejestrować reakcje handlujących tam kupców. Niestety dla większości Wietnamczyków, którzy przebywają w naszym kraju nielegalne, opowiadanie o towarzyszącym im lękach i obawach przed kamerą, wiązało się ze zbyt dużym ryzykiem. Długie rozmowy i negocjacje nie pomogły. Klimkiewicz musiała zrezygnować z pierwotnego pomysłu. Zasłyszanych przez nią opowieści na temat życia mniejszości narodowych w naszym kraj było tak dużo, że ostatecznie zdecydowała się na opowiedzenie nieco innej historii. W tym samym czasie telewizja Kino Polska ogłosiła konkurs na najlepszy scenariusz „Młode Kadry” 2008. Spośród 342 scenariuszy nadesłanych do konkursu, scenariusz młodej reżyserki wydał się członkom jury najciekawszy. Zaczęły się długie, bo trwające kilka miesięcy, castingi. Klimkewicz od początku wiedziała, że film będzie wiarygodny tylko wtedy, jeśli zagrają w nim Wietnamczycy. Znalezienie młodych, debiutujących aktorów nie było takie łatwe. Ostatecznie się udało. Po siedmiu dniach zdjęciowych powstała dwudziestoośmiominutowa produkcja "Hanoi- Warszawa".

-Jest to film o miłości, bo bez względu na to czy są to Wietnamczycy, Polacy, Niemcy czy Francuzi wszyscy mają te same potrzeby. Chcą miłości, bezpieczeństwa, wolności. Poprzez ten film chciałam także uświadomomić widzom, że w naszym kraju, żyją ludzie, którzy na co dzień odczuwają lęk, nie mają zapewnionego bezpieczeństwa- wyjaśnia Katarzyna Klimkiewicz.


Film zamkną warszawską odsłonę 3. Festiwalu Filmowego „Kino w pięciu smakach”. Po warszawskich pokazach filmy festiwalu odwiedzą inne miasta Polski: 29 - 31 października Poznań (Kino Muza), 3 - 8 listopada Łódź (Kino Charlie) oraz 6 - 12 listopada Katowice (Kino Światowid).

(mz)

KATARZYNA KLIMKIEWICZ, rocznik '77. Urodziła się w Warszawie i mimo częstych zmian miejsca zamieszkania wciąż tu powraca. Absolwentka reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej, stypendystka Binger Film Institute w Amsterdamie. Wyreżyserowała kilka etiud fabularnych i filmów dokumentalnych. Jej ostatni film “Wasserschlacht – Wielka Wojna Graniczna”, który zrealizowała wspólnie z Andrew Friedmanem otrzymał podczas Berlinale 2007 nagrodę Berlin Today Award. Jej film dokumentalny “Nic do stracenia”, który powstał w ramach „Polska-Izrael Nowe Spojrzenie” będzie miał premierę tego lipca na Jerusalem International Film Festival. Laureatka konkursu scenariuszowego Młode kadry Debiutanci organizowanego przez Telewizję Kino Polska (za scenariusz filmu „Hanoi – Warszawa).

FILMOGRAFIA

2009 “Nic do stracenia” - film dokumentalny
2007 “Wasserschlacht – Wielka Wojna Graniczna” - film dokumentalny
2003 “Labirynt Krystiana Lupy” - film dokumentalny
2000 “Raj na ziemie” - film dokumentalny
1999 “Treading Water” - etiuda fabularna
1998 “Świadectwo Andrzeja” – film dokumentalny
1998 “O Tosi”- etiuda fabularna
1997 “Tam, gdzie wypala się węgiel”- film dokumentalny