Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 18.05.2009

Poetycki Poznań

Festiwal Poznań Poetów dziś rozpoczyna się w CK Zamek, oczywiście w Poznaniu. Jak informują organizatorzy festiwal jest spotkaniem - poetów z poetami, poetów z publicznością, czytelników z czytelnikami, wszystkich ze wszystkimi.

Pierwszy Poznań Poetów został zorganizowany w 2003 roku i stał się jedną z największych imprez tego typu w Polsce.

Tegoroczną, czwartą edycję festiwalu zainauguruje dyskusja krytyków „Sprawy za oknem. O zaangażowaniu literatury”. Będzie do okazja do spotkania z Ingą Iwasiów, Przemysławem Czaplińskim, Dariuszem Nowackim i Markiem Zaleskim, spotkanie poprowadzi Krzysztof Uniłowski.

W programie zaplanowano spotkania z najważniejszymi poetami ostatniego dwudziestolecia m.in. Krystyną Miłobędzką, Andrzejem Sosnowskim, Piotrem Sommerem, Eugeniuszem Tkaczyszyn-Dyckim, Adamem Wiedemannem, Marcinem Sendeckim, Darkiem Foksem, Jackiem Gutorowem, Piotrem Matywieckim, Wojciechem Bonowiczem, Dariuszem Sośnickim, Mariuszem Grzebalskim. Jak zawsze na festiwalu będą gościli również poeci z zagranicy m.in. z Białorusi, Czech i Ukrainy. Zorganizowane zostaną zajęcia na uniwersytecie i w szkołach w celu zainteresowania poezją uczniów i studentów. W trakcie trwania festiwalu zostanie również rozstrzygnięty konkurs na książkę poetycką im. Klemensa Janickiego (sobota, 23 maja).

Oprócz poważnego repertuaru festiwalowego, na który składają się wieczory autorskie, seminaria i sesje krytycznoliterackie, organizatorzy zadbali również o ludyczny aspekt festiwalu m.in. mecz "Poeci kontra Krytycy - O Rację Ostateczną" oraz dyskusja "Pisać czy kopać", konkurs na wiersz o tematyce piłkarskiej; program performatywny, a także koncerty (Budyń i Sprawcy Rzepaku oraz zespół Iwona). W tym roku niezabranie również akcji plastycznych w przestrzeni miasta (akcja Wiersze do brzucha - grupa Starter zaprojektuje papier, w który pakowne będą ciasta i pieczywo w kilkudziesięciu poznańskich cukierniach. Papier pokryty będzie wierszami oraz rysunkami, dla których inspiracją jest twórczość Antoniego Janaszka, 1897-1939, poety, futurysty. Jego debiutancki tomik „Buża w karafce” wydany został nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w 1921 roku, kolejny – „Żale” w całości zaginął. Postać i twórczość poety przybliży wystawa w Holu Kolumnowym CK Zamek.); projekt Pozycja (Czyli co widzi Mickiewicz) - Grupa 4! (Jakub Jasiakiewicz, Marcin Gwiazdowski, Michał Grochowiak).

Poezja wejdzie również do tramwajów i autobusów – na wybranych trasach będą puszczane fragmenty słuchowisk.

Festiwal jest okazją do przybliżenia potencjalnym odbiorcom współczesnej poezji, daje pretekst do dyskusji okołopoetyckich.