Logo Polskiego Radia
Trójka
Ula Czerny 05.01.2011

Ja umrę, książki zostaną

Czesław Miłosz był poetą wielu strun, wierzę, że one się przebiją do czytelników – powiedziała redaktor naczelna "Zeszytów Literackich" Barbara Toruńczyk.
Czesław MiłoszCzesław Miłoszfot. PAP/DPA/ Roland Scheidemann

Rok 2011 ogłoszono rokiem Czesława Miłosza (1911-2004).

- Miłosz był wielkim poetą i eseistą, ja osobiście lubię wiersze z tak zwanego "zielonego tomu" wydanego w Ameryce w latach 70. – powiedziała Barbara Toruńczyk, redaktor naczelna "Zeszytów Literackich".

Wspominając początki "Zeszytów Literackich" Toruńczyk powiedziała, że Miłosz entuzjastycznie odniósł się do pomysłu ich wydawania. W obliczu upolitycznienia się kultury w tamtym czasie, sam odczuwał potrzebę założenia pisma, które by wydawało poezję, eseje, teksty krytyczne, jednak brak funduszy nie pozwolił mu tego pomysłu zrealizować samodzielnie. Z "Zeszytami" współpracował 25 lat.

Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie dr Jarosław Klejnocki powiedział, że trudno wybrać, spośród wielkiego dorobku Miłosza, jakiś ulubiony utwór. – Mój subiektywny wybór, jeśli chodzi o tekst poetycki, to "Obłoki", "Tak mało" i "O książce", ale też uwielbiam książkę "Widzenia nad Zatoką San Francisco" – powiedział.

Zdaniem Toruńczyk Miłosz jest twórcą, który po śmierci wpadł do tak zwanego czyśćca. – Przerwano cykl dzieł zebranych, nie spełniono tego wszystkiego, co Miłoszowi obiecywano, miały wyjść listy, a nawet nie zostały opracowane – podkreśliła. Naczelna "Zeszytów" wyraziła nadzieję, że ten rok pozwoli przypomnieć jego twórczość. – Miłosz był poetą wielu strun, on już dawno dostrzegł problem kryzysu wiary i kultury europejskiej, kwestie obalania hierarchii, z którymi dziś się mierzymy – dodała.

Zapowiadając wydarzenia Roku Miłosza dr Klejnocki powiedział, że główna konferencja naukowa poświęcona pisarzowi odbędzie się w Krakowie. - W Warszawie będzie dość ciekawa konferencja, organizowana przez Instytut Badań Literackich, która miałaby pokazać relacje Miłosza i Warszawy – dodał.

Jakie są główne "struny" twórczości Czesława Miłosza i co jeszcze nas czeka w czasie tego roku? Czy skupianie się przez cały rok na twórczości jednej osoby ma sens?

Aby wysłuchać całej rozmowy "Ja umrę, książki zostaną", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po 21.00. Zapraszamy.

(asz)