Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 25.10.2013

Rząd przeznaczy miliard złotych na rozwój czytelnictwa w Polsce

Pieniądze będą przeznaczone m.in. na działania promujące czytelnictwo, wspieranie wartościowej literatury, szkolenia bibliotekarzy oraz legalne umieszczanie książek w internecie.
Posłuchaj
  • Miliard złotych na rozwój czytelnictwa w Polsce. Mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (IAR)
Czytaj także

Podczas XVII Targów Książki w Krakowie został podpisany Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który będzie realizowany w latach 2014-2020. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski poinformował, że na rozwój czytelnictwa w ciągu sześciu lat przeznaczonych zostanie w sumie miliard złotych.

- 650 mln zł ze środków ministerstwa kultury i 350 mln od benificjentów programu m.in. od samorządów i innych instytucji - powiedział Zdrojewski. Zaznaczył, że część z tych środków jest już zapisanych w wieloletnich programach rządowych uchwalonych niedawno.

Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski powiedział, że celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest uruchomienie nowych przedsięwzięć i takie ułożeniu już prowadzonych działań, by dały one jak najlepszy efekt. - Dwa najważniejsze komponenty tego programu to zakup nowości do bibliotek i modernizacja bibliotek - wyjaśnił Makowiecki.

Obok modernizacji bibliotek i przekazywania im pieniędzy na zakupy nowości zaplanowano działania promujące czytelnictwo, wspieranie wartościowej literatury i czasopism kulturalnych, szkolenia księgarzy i bibliotekarzy oraz pozyskiwanie praw autorskich tak, by możliwe było legalne udostępnianie książkę w Internecie.

Część środków na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa pieniędzy ma trafić do organizacji pozarządowych, które będą promować czytelnictwo w małych miejscowościach.
Jak wynika z badań Biblioteki Narodowej w 2012 r. 61 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki.
Za przygotowanie i koordynację Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa będą odpowiadać: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki i Narodowe Centrum Kultury. Partnerami programu będą: ruch Obywatele Kultury, który wspierał jego tworzenie oraz media.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk