Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 03.11.2008

Sztuka Akcji w CSW

Po raz 15 Centrum Sztuki Współczesnej w Zameku Ujazdowskim w Warszawie organizuje interdyscyplinarny festiwal „Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże 2008”. Podczas tegorocznej edycji festiwalowa publiczność będzie mogła zapoznać się z twórczością cenionych w Europie, lecz nieznanych dotąd w Polsce artystów z Francji.

Podstawą cechą, która odróżnia ten festiwal od wszystkich innych jest fakt, że jest to przedsięwzięcie autorskie - mówi Janusz Marek, kurator projektu. Osobiście ustalam program, wybieram artystów. Merytorycznie jestem w stanie uzasadnić każdy wybór. Przy organizowaniu każdej edycji festiwalu stawiam sobie za cel, pokazanie nowych innowacyjnych zjawisk oraz artystów, którzy coś nowego wprowadzają do sztuki i nie są znani jeszcze w Polsce. Jeżeli już uda mi się dotrzeć do tych artystów, zastanawiam się z którymi artystami z Polski jestem w stanie ich skonfrontować. Repertuar ustalam z dwuletnim wyprzedzeniem.


Najważniejszym gościem tegorocznej edycji festiwalu będzie Mathilde Monnier, wybitna francuska choreografka i tancerka. Jej poszukiwania artystyczne sytuują się na pograniczu teatru, tańca i performance art, przez co narzucają szersze pojmowanie tańca współczesnego. Artystka traktuje taniec przede wszystkim jako doświadczenie. W swoich choreografiach odwołuje się do funkcjonowania psychiki ludzkiej i jej wpływie na relacje międzyludzkie. Jej styl charakteryzuje się połączeniem precyzji formy z zainteresowaniem tańcem zrodzonym z analizy ruchu i wirtuozerii. Aktorzy bardzo cenią sobie pracę z Mathilde Monnier, gdyż podczas pracy nad spektaklem daje tancerzom możliwość indywidualnej ekspresji.

Do tej pory udało jej się wynieść na sceny blisko 30 choreografii, które gościły już na wszystkich kontynentach. W Warszawie zespół Centre Chorégraphique National de Montpellier Languedoc – Roussillon, któremu przewodzi Mathilde Monnier, zaprezentuje spektakl taneczny pt. „Tempo 76”. Premiera widowiska miała miejsce w 2007 roku na Międzynarodowym Festiwalu w Montpellier. Spektakl doskonale oddaje napięcie, jakie zachodzi między osobowością jednostki a tym, co narzuca jej społeczeństwo.

„Kluczem do zrozumienia spektaklu jest określenie unisono, które oznacza wspólne działanie, identyczność ruchów i działań wielu postaci”.

Fragment spektaklu "Tempo 76".

Drugim gościem z Francji będzie Christian Rizzo, ceniony francuski choreograf, performer i scenograf. Jego twórczość sytuuje się na pograniczu sztuk widowiskowych i wizualnych. Choreografie Christiana Rizzo wyróżniają się innowacyjnością i walorami wizualnymi. Podczas warszawskiego festiwalu Zespół L’association fragile Christian Rizzo pokaże spektakl taneczno-plastyczny „B.c, Janvier 1545, Fontainebleau”. Christian Rizzo jest autorem nie tylko projektu, ale i choreografii, scenografii i kostiumów. Na scenie zobaczymy jedną z najwybitniejszych tancerek francuskich Julie Guibert.

"Jest to jeden z najbardziej tajemniczych spektakli, jakie obecnie można oglądać w Europie."

Fragment spektaklu "B.c, Janvier 1545, Fontainebleau".


Polskim akcentem festiwalu będzie występ grupy Universal Law of Impermanence (U/LOI), która działa pod kierunkiem tancerki, performerki i choreografki Kai Kołodziejczyk, która drogę artystyczną rozpoczęła w Warszawie. To tu skończyła Państwową Szkołę Baletową. Dalsze doświadczenie zawodowe zdobywała w Szkole Tańca Współczesnego P.A.R.T.S. w Brukseli, co zaowocowało współpracą z tamtejszym, renomowanym zespołem tańca nowoczesnego Rosas.
Od 2000 realizuje m.in. cykl działań artystycznych w oparciu o improwizacje taneczne. Od 2007 roku działania te są firmowane przez grupę U/LOI. Kolektyw zaprezentuje warszawskiej publiczności spektakl - inscenizację taneczną „Brith Out…”. Na spektakl składa się 5 symultanicznych, solowych działań tancerzy oraz projekcji wideo.

Drugą polską grupą, która wystąpi podczas „Rozdroży” jest Akademia Ruchu. Grupa powstała w Warszawie w 1973 roku. Działa na pograniczu teatru, performance art i sztuk wizualnych. Wystąpienia teatru są próbą syntetycznego odtworzenia na scenie stanów zbiorowej świadomości oraz interpretacją społecznych zachowań.

Akademia Ruchu zaprezentuje cykl akcji plastycznych "Cztery wykłady". Będą to cztery krótkie akcje w formie nietypowych wykładów, które były pokazane po raz pierwszy jesienią 2007 roku. "Cztery wykłady" są próbą opisu zachowań i mechanizmów społecznych.


Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie: www.csw.art.pl

Program

3.11, godz. 20.00, CSW Zamek Ujazdowski, Sala Kino / Audytorium
Prelekcja / spotkanie Mathilde Monnier z publicznością ilustrowane projekcją zapisów spektakli choreografki.


4 i 5.11, godz.19.15, Teatr Wielki - Opera Narodowa, Sala im. E. Młynarskiego
Tempo 76, spektakl taneczny zespołu Centre Chorégraphique National de Montpellier Languedoc-Roussillon w choreografii Mathilde Monnier.
Po drugim pokazie spektaklu spotkanie artystów z widzami.


24 i 25.11, godz. 20.00, Laboratorium CSW
Brith Out…, premiera spektaklu /instalacji tanecznej kolektywu Universal Law of Impermanence (U/LOI) w choreografii Kai Kołodziejczyk.
Po drugim pokazie spektaklu spotkanie artystów z widzami.


27 i 28.11, godz. 18.00, Laboratorium CSW i teren obok niego
Cztery wykłady, akcja plastyczna teatru Akademia Ruchu.
Po drugim pokazie akcji spotkanie artystów z widzami.


2.12, godz. 18.00, CSW Zamek Ujazdowski, Sala Kino / Audytorium
Prelekcja /spotkanie Christiana Rizzo z publicznością ilustrowane projekcją zapisów spektakli artysty.


3.12, godz. 19.00, Teatr Studio, PKiN
B.c, Janvier 1545, Fontainebleau, spektakl taneczny L’association fragile / Christian Rizzo.
Po pokazie spektaklu - spotkanie artystów z widzami.