Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 26.05.2009

W samo południe w Berlinie

Wieczorem w Instytucie Polskim w Berlinie zostanie otwarta wystawa „Koniec komunizmu”. Głównym plakatem promującym ekspozycję jest praca Tomasza Sarneckiego - plakat wyborczy Solidarności z wizerunkiem Gary Coopera z westernu "W samo południe".

Oryginał plakatu Tomasza Sarneckiego oraz fotografie Erazma Ciołka i Chrisa Niedenthala, pokazujące najważniejsze wydarzenia przełomu ’89 roku w Polsce, można będzie oglądać od dziś do 28 sierpnia w Berlinie.

Plakat wyborczy Solidarności stał się swoistym symbolem przemian w Polsce. W wydrukowaniu pracy Sarneckiemu, ówczesnemu studentowi warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pomógł Henryk Wujec, a fundatorami byli związkowcy z Francji. Plakat wydrukowany został właśnie we Francji w ilości 10 tysięcy egzemplarzy i stamtąd w noc przedwyborczą został przetransportowany do Polski. Udało się rozwiesić go w niemal całej Warszawie i okolicznych miasteczkach.

Fotografie Edwarda Ciołka dokumentują wydarzenia okresu strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku oraz czerwcowych wyborów 1989 roku. Kolorowe fotografie brytyjskiego fotografa Chrisa Niedenthala dokumentują przede wszystkim strajki robotników w 1988 roku, a także upadek komunizmu w innych krajach bloku wschodniego, w tym w dawnej NRD. To wystawa ważna i ciekawa. Jest okazją do zobaczenia oryginału plakatu z Garry'm Cooperem, który w 1999 roku został przekazany Bibliotece Kongresu USA po ceremonii przekazania protokołów o akcesji Polski do NATO.