Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 17.09.2009

Amerykańskie grafiki

17 września w Kamienicy Szołayskich w Krakowie zostanie otwarta wystawa grafik ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce.

Muzeum Polskie w Ameryce powstało w 1935 roku w Chicago. Po raz pierwszy prace z chicagowskiej pinakoteki zostaną pokazane w Polsce. Muzeum dysponuje bardzo bogatą kolekcją grafik od najstarszych z XVII wieku, po współczesne. Znaczna część pochodzi z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto muzeum jest właścicielem unikatowych 20 grafik ocalałych z Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku w latach 1939-1940. Prace te z powodu wybuchu wojny pozostały w Stanach Zjednoczonych, a w 1966 roku zostały oficjalnie przekazane przez władze polskie Muzeum Polskiemu.

W zbiorach Muzeum znajdują się nieznane w Polsce obrazy Olgi Boznańskiej, Wojciecha Kossaka, Witkacego i Jerzego Nowosielskiego, rzeźby Stanisława Ostrowskiego i Alfonsa Karnego, rysunki Cypriana Kamila Norwida i Feliksa Topolskiego, plakaty Stefana Norblina i Tadeusza Gronowskiego. Ciekawymi eksponatami są akwarele autorstwa Tadeusza Kościuszki oraz pukiel jego włosów, a także złote pióro Ignacego Jana Paderewskiego.

Doboru 120 obrazów z kolekcji Muzeum Polskiego dokonała Monika Nowak, jedna z kuratorek wystawy. W Krakowie zobaczymy grafiki z lat 1919-1995, autorstwa 65 artystów m.in.: Władysława Skoczylasa, Tadeusza Cieślewskiego syna, Tadeusza Kulisiewicza, Edmunda Bartłomiejczyka, Konrada Srzednickiego, Jerzego Panka, Józefa Gielniaka, Stanisława Wójtowicza, Stefana Mrożewskiego, Stanisława Szukalskiego

Ekspozycja „Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne” przygotowana w ramach cyklu „Skarby kultury polskiej na emigracji” jest częścią projektu „Ameryka, Ameryka”, który został włączony do programu Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2009.

Wystawę można oglądać do 6 grudnia 2009 roku.