Logo Polskiego Radia
IAR
Ula Czerny 07.10.2010

Japończycy zachwyceni dziewczyną Rembrandta

Tysiące ludzi odwiedza w Osace wystawę sztuki ze zbiorów polskich. Nic w tym dziwnego, zawsze bardzo intrygowała ich egzotyczna kultura znad Wisły.
Dziewczyna w kapeluszu - Rembrandt van Rijn w zbiorach polskichDziewczyna w kapeluszu - Rembrandt van Rijn w zbiorach polskichźr.wikipedia
Posłuchaj
  • Polska sztuka podbija Japonię
Czytaj także

Z każdym mieszkańcem Kraju Wschodzącego Słońca można się spokojnie porozumieć wymieniając trzy nazwiska: Chopin, Kopernik i Curie. Wystawa “Skarby sztuki z polskich kolekcji” w muzeum Suntory w Osace zawiera poświęcone tym Polakom zabytki, ale nie tylko. Do Japonii pojechały przede wszystkim najcenniejsze obrazy z Zamku Królewskiego w Warszawie i Muzeum na Wawelu. Są wśród nich płótna pędzla Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego i bardzo popularnego wśród zwiedzających Henryka Siemiradzkiego.

W centrum wystawy znajduje się pokazywany po raz pierwszy w Japonii bezcenny obraz Rembrandta - portret "Dziewczyna w kapeluszu". Obraz trafił do ze zbiorów polskich dzięki kolekcjonerowi sztuki, jakim był król Stanisław August. Historycy sztuki nazywają portrer dziewczyny "Mona Lisą Rembrandta".

Prezentacja tych dzieł sztuki była możliwa dzięki kilkuletniej współpracy Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu i tokijskiego Muzeum Fuji Art. To ekspozycja podróżująca po kraju, z Osaki pojedzie do Kitakiusiu i Hiroszimy. Wcześniej w Tokio w obejrzało ją 200 tysięcy zwiedzających.

(usc)