Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Karpa 03.09.2013

"In God We Trust". Nowa wystawa w Zachęcie

Fotografia Davida LaChapelle'a prezentująca amerykańskiego rapera Kanye Westa w koronie cierniowej oraz praca Michaela Murphy'ego, czyli głowa Jezusa skonstruowana z figurek żołnierzyków - to tylko niektóre z kontrowersyjnych eksponatów wystawy "In God We Trust", którą od piątku będzie można zobaczyć w warszawskiej Zachęcie.
Głowa Świętego Jana Chrzciciela z cyklu Caravaggio (2008)Głowa Świętego Jana Chrzciciela z cyklu Caravaggio (2008) dzieki uprzejmości Mindy Solomon Gallery / Miami, Floryda

Wernisaż ekspozycji odbędzie się w czwartek. Wystawa ma zwrócić uwagę na różnorodność podejść i interpretacji związanych z tematyką religijną oraz jej funkcjonowaniem w amerykańskim społeczeństwie.

- Wystawa stawia nam pytanie, czy istnieje jeden Bóg, czy może jest wielu bogów w Stanach Zjednoczonych. My jesteśmy bardzo homogeniczni, jeśli chodzi o rasę i religię. Dominuje jeden kościół, jedno wyznanie. Tam natomiast jest to bardzo zróżnicowana sprawa. Występuje chrześcijaństwo i różne jego odmiany, ale także - judaizm, buddyzm i islam, którego odsetek wyznawców ostatnio procentowo bardzo rośnie. Wystawa nie traktuje jednak stricte o religiach, ale często - o stanie duchowości, spirytualizmie - mówiła kuratorka ekspozycji Maria Brewińska. Podkreśliła również, że ekspozycja pokazuje, w jaki sposób religia wykorzystywana jest w popkulturze.
Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. zdjęcia jednego z najgłośniejszych twórców pop-artu w fotografii - Davida LaChapelle'a. Artysta, jako uczeń Andy'ego Warhola, pierwsze prace publikował na łamach magazynu "Interview". LaChapelle specjalizuje się w fotografii modowej i reklamowej. Jego prace to przede wszystkim fotografie prezentujące ikony show-biznesu i popkultury. Dzieła artysty przedstawiały m.in. Madonnę i Angelinę Jolie.
Odwołuje się on często do motywów i estetyki religijnej. Jednym z przykładów może być seria sześciu fotografii pod tytułem "Jesus Is My Homeboy" którą pokaże Zachęta. Seria jest współczesnym i popkulturowym nawiązaniem do biblijnych scen, np. spotkania Jezusa z Marią Magdaleną, umiejscowionych przez artystę m.in. w realiach amerykańskich blokowisk. Na jednym ze zdjęć raper Kanye West został przedstawiony przez fotografa w koronie cierniowej.
Kolejnym twórcą, którego prace będzie można podziwiać w galerii  jest Michael Murphy. Jego "Team Extreme Jesus" to prawie metrowa instalacja prezentująca głowę Jezusa skonstruowaną z figurek żołnierzyków. W wernisażu weźmie udział także artysta noszący pseudonim Dzine, czyli Carlos Rolon. Chicagowski twórca, słynący z upodobania do wykorzystywania w swych pracach religijnej ikonografii, otworzy w Zachęcie sklepik z dewocjonaliami.
Nawiązania do kwestii wiary i duchowości pojawiają się również w twórczości praktykującego buddyzm Billa Violi, który słynie z realizacji instalacji dźwiękowo-filmowych. Zachęta pokaże jedną z nich - "Wniebowstąpienie Izoldy". Odbędzie się też projekcja filmu animowanego autorstwa Jordana Wolfsona "Animation Masks" oraz wideo Christiana Jankowskiego będącego zapisem performansu wykonanego przez artystę w trakcie kazania dotyczącego sztuki.

PAP/ml