Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 20.08.2008

Pantomima po japońsku

Każdy, na swój sposób interperetuje to, co widzi na scenie.

''

Dziś rozpoczyna się 8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. Spotkania teatralne otworzy pokaz japońskiej grupy Derashinera Company, która zaprezntuje publiczności "Fugue X". Będzie to pierwszy w historii pokaz japońskiego teatru pantomimy w Polsce.

To już ósma edycja festiwalu, na którym co roku prezentowane są spektakle teatralne z całego świata. Festiwal Sztuki Mimu ma na celu ukazanie czym jest współczesna sztuka mimu oraz teatr pantomimy. Jak zapowiada Bartłomiej Ostapczuk, dyrektor artystyczny festiwalu, na świecie jest wiele festiwali, które widnieją pod szyldem pantomimy, niestety nie wiele mają z nią wspólnego. „Większość z nich już dawno pantomimę zastąpiła słowem, a spektakle, które możemy tam zobaczyć z prawdziwą sztuką mimu mają niewiele wspólnego. Przygotowując 8 edycję naszego Festiwalu wybraliśmy spektakle, które ukazują czym współczesna sztuka mimu oraz teatr pantomimy jest. Będziemy mieli okazję przekonać się, że jest to teatr o wielu zaskakujących obliczach, wywodzący się z różnych teatralnych kultur i estetyk. Nasz festiwal uznaje się obecnie za jedno z najważniejszych wydarzeń sztuki mimu na świecie, dodaje Bartłomiej Ostapczuk.

Posłuchaj - mówi Bartłomiej Ostapczuk. (5,38 MB)

Festiwal otworzy sztuka "Fugue X" japońskiego reżysera i choreografa Shuji Onodera. Większość biletów sprzedała się bardzo szybko, co nie dziwi, gdyż będzie to pierwszy historii pokaz japońskiego teatru pantomimy w Polsce. Pantomima oparta jest na tekście pochodzącego z Kobe pisarza Taruho Inagaki (1900-1977) i pokazuje absurd otaczającego nas codziennego życia.

''

Z Shuji Onodera rozmawiała Magdalena Zaliwska.

O czym opowiada sztuka "Fugue X"?

To jest bardzo prosta historia. Zaczyna się od tego, że przy latarni ulicznej stoi mężczyzna. W jego głowie rozgrywa się pewna akcja, która dla zobrazowania na scenie, rozgrywa się za nim. Mówiąc w dużym skrócie jest to opowieść o rzeczach, które rozgrywają się w jego myślach. W naszej sztuce przedstawiona jest pewna myśl przewodnia, która w głowie widza zostaje rozbudowana. Dla nas główna myślą jest pokazanie sposobu w jaki żyjemy, jak postrzegamy samych siebie oraz to jak inni są postrzegani przez nas. Przedstawienie to jest inscenizacją znanego, pochodzącego z Kobe, pisarza Taruho Inagaki.

''

Powiedział pan, że jest to prosta historia. Często mówi się, że pantomima jest trudna w odbiorze, wymaga skupienia. Zgodzi się pan z tym?

Według mnie, te spektakle nie są o wiele trudniejsze do przekazania i odbioru przez widownię od spektakli, w których wykorzystuje się słowo. Ponieważ sama mowa ciała jest językiem międzynarodowym widzowie od razu rozumieją to, jakie treści aktorzy chcą przekazać za pomocą języka ciała. Patrząc na sztukę mimów widownia jest w stanie sama sobie uzmysłowić, co mimowie chcą przekazać. Sami jesteśmy zmotywowani do tego by wymyślić, co autor miał na myśli.

''

Mówi się także, że dla Japończyków odbiór sztuki mimu jest wyjątkowo łatwy, bo bardzo czesto na codzień komunikują się za pomocą gestów.

Trudno powiedzieć czy w naszym japońskim świecie przemawia bardziej mowa ciała czy słowa. Jesteśmy narodem, który potrafi komunikować się za pomocą mowy ciała, dlatego dla nas rzeczywiscie może wyjątkowo łatwy jest odbiór sztuki mimu. W naszej kulturze jest tak, że gdy spotyka się dwoje ludzi wystarczy, że staną naprzeciwko siebie ich wzajemna mowa ciała powie im, co w danym momencie chcą sobie przekazać. Nie muszą używać np. zbyt wielu energicznych gestów, żeby pokazać kłótnie. Wzrokiem lub wolnymi ruchami są w stanie pokazać jakie są ich zamierzenia. Sztuka mimu w Japonii występuje też w codzienności.

''

Co dla pana jest najwspanialsze w sztuce mimu?

Najwspanialsze w sztuce mimu jest to, że każdy z publiczności odbiera w inny sposób to, co jest pokazywane na scenie. Gdy np. aktor na scenie coś je każdy wyobraża sobie coś zupełnie innego. Tutaj nie ma nic narzuconego, jest zupełna dowolność interpretacji. Każdy, na swój sposób interperetuje to, co widzi na scenie.

Posłuchaj:

Ja jestem głównym bohaterem tej historii. Moim głównym celem jest pokazanie mojego życia od narodzin do śmierci - mówi Shuichi Sakaguchi. (1,33 MB)

Bardzo ważna jest umiejętność nawiązania kontaktu wzrokowego z widzem i to jest główna rzecz, na której się skupiamy - mówi Momoko Fujita. (1016,25 KB)

Derashinera Japonia

Spektakl "Fugue X" będzie można zobaczyć już dziś 20 sierpnia 2008, o godzinie 19:00 w Teatrze na Woli.


Więcej informacji na: www.mime.pl