Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 28.08.2008

„Wygłodniały” inteligent

Dziś w ramach 8 Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu będzie można zobaczyć mimodram Józefa Markockiego "Głód".

Józef Markocki oparł swój mimodram na kanwie powieści norweskiego pisarza Knuta Hamsuna. "Głód" jest jednym z najważniejszych utworów końca XIX wieku, gdzie przeprowadzona jest tak nowatorska analiza przeżyć człowieka, zmagającego się z różnymi przeciwnościami losu. Bohaterem jest młody literat, który nie może odnaleźć się w bezdusznym świecie. Znajdujemy tu także wątki autobiograficzne, w których Hamsun przypomina o niełatwych doświadczeniach ze swojej młodości. Józef Markocki poszedł w swojej reżyserii krok dalej. Akcentuje nie tylko doświadczenie fizycznego głodu, ale także łaknienie duchowe człowieka. „Myślę, że taki głód metafizyczny istnieje w każdym, bez względu na to, jaki jest jego status społeczny, jakie miejsce w nim zajmuje”.

Młody literat nie bez przyczyny zostaje postawiony w skrajnej sytuacji . Równolegle zostaje dotknięty dwoma rodzajami głodu. „Nie bez przyczyny postawiłem swojego bohatera w tak skrajnej sytuacji. Jest to moment, w którym możliwe są naturalne odruchy odarte z wszelkich konwenansów i klisz. Zachwyca mnie i zarazem przeraża, że ktoś "wygłodniały" jest otwarty i gotowy wchłaniać w siebie dosłownie wszystko, zagłuszając w sobie prawdziwy głód... jakościowy. Kto wie, może potrzeba najprostszego kontaktu z drugim człowiekiem jest najsilniejszym rodzajem łaknienia”- dodaje Józef Markocki.

Artysta zakochuje się bez pamięci w młodej, pięknej kobiecie. Niestety nie jest w stanie sprostać wymaganiom narzuconym przez etos mieszczańskiej moralności w realiach protestanckiej Norwegii.

Zainteresowanie współczesnością i człowiekiem z całym jego poplątaniem, tym wszystkim co go denerwuje, przeraża, wzrusza jest bardzo charakterystyczne dla Teatru Formy, którego dyrektorem i założycielem od 1996 roku jest Józef Markocki. Opowiadając o zmaganiach człowieka XXI wieku. Józef Markocki bardzo często odwołuje się do mitów i legend w których losy bohaterów nasycone są uniwersalnymi treściami. "Głód" już dziś o 19.00 na deskach Teatru na Woli. Na scenie oprócz reżysera Józefa Markockieg będzie można zobaczyć Ewelinę Ciszewską, Monikę Konieczną, Damiana Dudkiewicza, Jana Kochanowskiego, Grzegorza Szymczyka.

Zobacz fragment spektaklu "Głód"