Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 12.05.2015

Normalne życie. Okupacja w pamiętniku nastolatki

– Zapiski Hanny Zach dają nam wgląd w prywatność zwyczajnej młodej dziewczyny w czasie wojny – mówił Łukasz Kos, reżyser spektaklu "Porozmawiajmy po niemiecku".
Zofia Wichłacz podczas próby spektaklu Porozmawiajmy po niemiecku w reżyserii Łukasza KłosaZofia Wichłacz podczas próby spektaklu "Porozmawiajmy po niemiecku" w reżyserii Łukasza KłosaPAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Łukasz Kos i Krzysztof Jaszczyński opowiadają o spektaklu "Porozmawiajmy po niemiecku" na podstawie wojennego pamiętnika Hanny Zach (Poranek Dwójki)
Czytaj także

Spektakl teatru Polonia będzie miał premierę 14 maja. Hannę Zach zagra Zofia Wichłacz, znana szerokiej publiczności dzięki filmowi "Miasto 44". Do roli szukano odtwórczyni najbardziej zbliżonej wiekiem do autorki pamiętnika, która zaczęła pisać go jako piętnastolatka. Gruby zeszyt został niedawno odnaleziony w antykwariacie i przekazany varsavianiście Krzysztofowi Jaszczyńskiemu.

W Dwójce zwracał on uwagę na wyjątkowość świadectwa Hanny Zach. – To pamiętnik nastolatki, która opisuje swoje życie tak, jakby w ogóle nie było wojny. Było to dla mnie szokujące – przyznał. Opowiadał także o eksperymentach nastolatki (która np. wsiadała do przedziałów tylko dla Niemców) i tłumaczył, dlaczego od pewnego momentu zaczęła pisać swój pamiętnik w języku okupanta.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Goście: Łukasz Kos (reżyser), Krzysztof Jaszczyński (varsavianista)

Data emisji: 12.05.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp