Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 12.01.2014

Czego dowiedzieli się sherlockiści...

- Arthur Conan Doyle nie przepadał za swoim bohaterem. W związku z tym pisał go trochę nieuważnie. Wiele rzeczy zostawił otwartych, i to jest nasze największe szczęście - mówiła w Dwójce Maja Białek, miłośniczka i badaczka postaci Sherlocka Holmesa.
Pomnik Sherlocka Holmesa w EdynburguPomnik Sherlocka Holmesa w EdynburguWikipedia/Siddharth Krish/Creative Commons 3.0
Posłuchaj
  • Maja Białek o fenomenie Sherlocka Holmesa (Pop-Południe/Dwójka)
  • Katarzyna Surmiak-Domańska o pisarzach w internecie (Pop-Południe/Dwójka)
  • Wystawa surrealistów w Centre Pompidou (Pop-Południe/Dwójka)
  • "Słownik popkultury" - hasło "viral" (Pop-Południe/Dwójka)
Czytaj także

Pretekstem do rozmowy o legendarnym detektywie z Baker Street była premiera trzeciego sezonu popularnego serialu BBC, poświęconego przygodom Sherlocka Holmesa. Jak zdradzała Maja Białek, autorka bloga sherlockista.blogspot.com, seria ta przynosi spore zmiany.

- O ile na samym początku "Holmesa" postać grana przez Benedicta Cumberbatcha była wyraźnie chłodna i antypatyczna, to w tym nowym Sherlocku twórcy pozwolili sobie na bardzo wiele dopowiedzeń do tej postaci - mówił gość "Pop-południa". - Zdecydowanie rozwijają jego stronę uczuciową, do czego mam jednak mieszane uczucia.

To doprecyzowanie, zdaniem Mai Białek, psuje fanom nieco zabawę, gdyż właśnie dzięki sekretom otaczającym detektywa rozwinął się cały nurt badań dotyczących jego osoby. - Istnieją sążniste artykuły na temat tego, czy Holmes jest socjopatą, czy ma zespół Aspergera, czy ma chorobę afektywną dwubiegunową. Jest mnóstwo pozycji, które zajmują się Sherlockiem Holmesem od strony filozoficznej - podkreślała.

Badaczka zauważała, że fandom Sherlocka Holmesa od pierwszej powieści stanowił potężną instytucję. - Organizacje, które się pojawiły na początku XX wieku, zanim Doyle skończył pisać Holmesa, skupiały bardzo wielu naukowców i osób ze świecznika. Znanym sherlockistą był Franklin Delano Roosevelt...

Więcej o fenomenie Sherlocka Holmesa i najciekawszych filmowych adaptacjach powieści Doyle'a w nagraniu audycji.

***

Poza tym w "Pop - południu" spotkaliśmy się z Katarzyną Surmiak-Domańską, z którą rozmawialiśmy o aktywności pisarzy w internecie: budowaniu przez nich wizerunku i promocji poprzez portale społecznościowe.

Wysłuchaliśmy też relację Marka Brzezińskiego na temat wystawy surrealistów w Centre Pompidou, a Bartek Chaciński w "Słowniku popkultury" wyjaśnił pojęcie "viral".

"Pop-południe" prowadziła Marta Strzelecka.

bch