Logo Polskiego Radia
Dwójka
Aneta Hołówek 31.07.2014

"Miasto 44" - film batalistyczny, fikcja, musical… Różne reakcje na obraz Jana Komasy

- My mieliśmy także życie osobiste, nie tylko wojskowe, a w filmie tylko strzelają i burzą - mówiła uczestniczka Powstania Warszawskiego po pokazie filmu "Miasto 44”. Obraz budzi kontrowersje, ale niemal wszyscy widzowie zgadzają się, że był on potrzebny.
Widzowie przed uroczystym pokazem filmu Miasto 44 na Stadionie Narodowym w WarszawieWidzowie przed uroczystym pokazem filmu "Miasto 44" na Stadionie Narodowym w Warszawie PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • "Miasto 44", film historyczny, batalistyczny, musical - różne reakcje na obraz Jana Komasy (poranek Dwójki)
  • Ks. Andrzej Luter recenzuje film "Miasto 44" Jana Komasy (Wybieram Dwójkę)
  • Podczas festiwalu Nowe Horyzonty z synem reżysera Alejandro Jodorowsky’ego, Adamem rozmawiała Monika Zając (Poranek Dwójki)
Czytaj także

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Około 12 tys. osób, wśród nich prezydent Bronisław Komorowski oraz weterani Powstania Warszawskiego, wzięło udział w pokazie specjalnym filmu fabularnego "Miasto 44" na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Zorganizowany z rozmachem pokaz na piłkarskiej arenie nie zdał jednak do końca egzaminu. - Dźwięk się odbijał, słychać było echo, ale przestrzeń Stadionu Narodowego robiła wrażenie - mówiła w „Poranku Dwójki” Olga Święcicka, dziennikarka.

Na Stadionie Narodowym można było spotkać zarówno uczestników Powstania Warszawskiego, jak też młodych ludzi, którzy tamten czas znają jedynie z podręczników historii. - Od kilkunastu dni w Warszawie mamy upały. Wielu weteranów było zmęczonych warunkami atmosferycznymi, ale też z powodu późnej pory pokazu, jednak Marek Konrad, który rzadko występuje w takiej roli, po mistrzowsku poprowadził część oficjalną - dodawała Olga Święcicka

Dawid Dziedziczak, który zbierał opinie na temat filmu, dodał, że wśród samych powstańców pojawiły się bardzo różne reakcje na obraz Jana Komasy. - Jedni wyrażali entuzjazm z powodu powstania filmu; inni mówili, że to, co zobaczyli, nie do końca jest zgodne z prawdą - podkreślał Dziedziczak.

Dosyć ciepło wypowiedziłą się natomiast na temat obrazu Jana Komasy krytyk filmowy ks. Andrzej Luter.

W filmie "Miasto 44" nie brakuje scen batalistycznych, choć jego twórcom chodziło głównie o pokazanie sfery czasów Powstania Warszawskiego.

Do dystrybucji kinowej w całej Polsce dramat wojenny "Miasto 44" trafi 19 września. Wcześniej będzie prezentowany - w konkursie głównym, walcząc o Złote Lwy - na 39. festiwalu w Gdyni, który potrwa od 15 do 20 września.

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Dwójki>>>

Zapraszamy do wysłuchania nagrań z "Poranku Dwójki". Zajrzeliśmy też do Wrocławia na Festiwal Nowe Horyzonty.

ah/mm

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego>>>