Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 21.12.2013

Koniec bezterminowych praw jazdy

Obowiązek wymiany praw jazdy wydanych bezterminowo na dokumenty o 15-letniej ważności jest zgodny z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/ Erik Starck

Przepisy zaskarżone przez grupę posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego są zgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Część posłów argumentowała, że wymiana bezterminowych dokumentów na nowe, ważne przez 15 lat, jest niezgodna z konstytucją. Ich zdaniem, narusza zasady ochrony praw nabytych. Wnioskodawcy akcentowali fakt, że nowe przepisy wymuszają na kierowcach konieczność poddania się badaniom lekarskim na własny koszt.

Naruszona zasada zaufania?

Według parlamentarzystów PiS w ten sposób naruszono zasadę zaufania obywateli do państwa i jego prawa.

Przedstawiciel Sejmu i Prokuratury Generalnej byli za uznaniem zaskarżonych przepisów za zgodne z konstytucją. Wskazywali, że czym innym jest uzyskanie samego uprawnienia do prowadzenia pojazdów, a inną kwestią jest dokument, który uprawnienie to potwierdza.

Ważności nie utracą uprawnienia

Trybunał w pięcioosobowym składzie uznał, że zaskarżone przepisy nie naruszają konstytucji.

- Ważności nie utracą uprawnienia do kierowania pojazdami, lecz dokument, który je potwierdza - mówił sędzia sprawozdawca Marek Kotlinowski, tłumacząc, dlaczego TK nie uznał, że doszło do naruszenia praw nabytych ani zasady zaufania obywateli do państwa oraz jego prawa.

Prawa jazdy wydane po 18 stycznia tego roku, czyli po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami, są ważne przez 15 lat. Wcześniej były wydawane bezterminowo. Ale okazuje się, że również dokumenty wydane przed tą datą stracą swój bezterminowy charakter, a ich posiadacze będą musieli wymienić je na nowe w latach 2028-2033.

Zobacz galerię Dzień na Zdjęciach>>>

IAR,PAP,kh