Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 13.12.2013

Rocznica stanu wojennego. "To nie powinien być smutny dzień"

Opozycjoniści uczczą pamięć internowanych w stanie wojennym. Uroczystość rozpocznie się w 32 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego o 10.00 pod murem Aresztu śledczego Warszawa Białołęka.
Czołgi T-55 podczas stanu wojennego w ZbąszyniuCzołgi T-55 podczas stanu wojennego w ZbąszyniuWikipedia/Jan Żołnierkiewicz

W trakcie spotkania zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą internowanych 13 grudnia 1981 roku.

Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa podkreśla, że ma to być oddanie hołdu wszystkim, których dotknęły represje stanu wojennego. Jednocześnie były opozycjonista zaznacza, że ma to być też uczczenie sukcesu ludzi, którzy walczyli z systemem komunistycznym.

- To nie powinien być tylko smutny dzień - tłumaczy Wojciech Borowik - to powinien być też dzień, który przypomina, że mimo skierowania przez komunistyczne władze przeciwko społeczeństwu wojska i czołgów udało się jednak walkę z komunizmem wygrać - powiedział.

13 grudnia zapal światło wolności >>>

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku. Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na której czele stanął Jaruzelski. Zatrzymano działaczy opozycji i Solidarności - łącznie w stanie wojennym internowano 10 tys. osób. Spacyfikowano 40 z 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów, m.in. najbrutalniej kopalnię "Wujek", gdzie 16 grudnia od kul ZOMO zginęło dziewięciu górników. Stan wojenny formalnie zniesiono 22 lipca 1983 r.

Zobacz serwis specjalny STAN WOJENNY >>>

Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych, a także wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu władzy przez PZPR.

Zobacz serwis specjalny GRUDZIEŃ '70 >>>

IAR,kh