Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 08.01.2014

Chorzów: wielkie serce z tkaniny na finał WOŚP

Organizatorzy apelują do mieszkańców śląskich miast, by przynieśli fragmenty materiału do urzędu miasta.
Ratusz w ChorzowieRatusz w Chorzowie Wikipedia/Teka

Ogromne serce z tkaniny powstanie specjalnie na śląski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który 12 stycznia odbędzie się w Chorzowie.

Flaga, która przyniosła szczęście reprezentacji?

Na ten cel została przekazana specjalna flaga uszyta przez kibiców, która była rozciągana na trybunach Stadionu Śląskiego podczas różnych wydarzeń sportowych. Jak mówi Grzegorz Perz ze Stadionu Śląskiego, przekazana flaga - sektorówka powstała na mecz Polska-Dania, który został rozegrany 1 czerwca 2008 roku. Flaga przyniosła reprezentacji szczęście podczas kilku meczy, a Grzegorz Perz ma nadzieję, że teraz przyniesie szczęście podczas finału Orkiestry. Grzegorz Perz dodaje, że teraz pora na nową flagę, więc nie ma powodu, by żałować starej.

Jak podał chorzowski magistrat, zszywanie wielkiego serca z kawałków tkaniny dostarczanych przez mieszkańców odbędzie się dwa dni przed Finałem, czyli 10 stycznia w hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu przy ul. Dąbrowskiego. Wszystkie fragmenty będą zszyte w całość przez wolontariuszy, którzy następnie wytną z materiału ogromne serce - symbol chorzowskiego Finału WOŚP.

Zawiśnie w okolicach szybu "Prezydent"
Organizatorzy apelują do mieszkańców, by 9 stycznia do Urzędu Miasta w Chorzowie przynosili zszyte skrawki lub całe fragmenty materiału o wymiarach minimum metr na metr, a najlepiej dwa na dwa. Materiały będą odbierane w godz. od 14 do 17 w Małej Sali Sesyjnej.
Gotowe serce, już po połączeniu kawałków w jedną całość, zawiśnie w okolicach szybu "Prezydent", gdzie odbędzie się śląski Finał WOŚP. Serce z tkaniny zostanie przeznaczone na licytację.
Inicjatorami akcji są seniorzy zrzeszeni w Chorzowskiej Strefie Wolontariatu i przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta.
Chorzów od lat wspierany jest przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Najwięcej specjalistycznego sprzętu i urządzeń przekazanych przez Orkiestrę działa w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii. W 2013 roku sprzęt medyczny trafił też na oddział geriatryczny Zespołu Szpitali Miejskich przy ul. Strzelców Bytomskich. Pomoc Fundacji dla placówek medycznych w mieście można już liczyć w milionach złotych.

Czytaj<<<Już w niedzielę 22. finał WOŚP. Na aukcjach m.in. lot Dreamlinerem i korki Lewandowskiego>>>

22. Finał WOŚP odbędzie się pod hasłem "Na ratunek". Fundacja zbierać będzie pieniądze na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej i - podobnie jak w zeszłym roku - na rzecz "godnej opieki medycznej seniorów".

Grają od 1992 rok, zbierają coraz więcej

Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy została zainicjowana w 1992 roku. Jej pomysłodawcą i organizatorem był Jerzy Owsiak, który do dziś jest szefem WOŚP. Pierwszy finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zbierano wówczas pieniądze na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Podczas pierwszej akcji zebrano blisko 2 i pól miliona złotych.

Pół roku po pierwszym finale Orkiestry rozpoczęła działalność Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zajmująca się zbieraniem pieniędzy, które następnie są przeznaczane na sprzęt medyczny. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest drugą co do wielkości zbieranej corocznie kwoty fundacją charytatywną w Polsce. Więcej pieniędzy zbiera na te cele katolicka organizacja charytatywna Caritas, nadzorowana przez Konferencję Episkopatu Polski.

Informacje na temat akcji organizowanych w ramach 22. finału WOŚP w całej Polsce oraz w sztabach zagranicznych można znaleźć na stronie www.wosp.org.pl/final/aktualnosci.

Czytaj też<<<Przygotowania do niedzielnego finału WOŚP>>>

IAR,PAP,kh