Logo Polskiego Radia
IAR
Beata Krowicka 17.01.2014

Rzeszów: położne odmawiają wykonywania aborcji

Jak informuje "Nasz Dziennik", kobiety napisały list do dyrekcji szpitala, w którym powołują się na klauzulę sumienia.

Położne ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia w Rzeszowie nie chcą asystować przy aborcjach - donosi "Nasz Dziennik".

Klauzula sumienia, na którą się powołują, stanowi, że jeśli przekonania nie pozwalają położnej na asystowanie przy usunięciu ciąży, ma prawo tego odmówić. Musi jednak to uzasadnić na piśmie.

- Jesteśmy położnymi, mamy pomagać przyjść nowemu życiu na świat - wyjaśniają pracownice szpitala.

Położne są zaskoczone, że władze szpitala zdecydowały się na wykonywanie aborcji, ponieważ wcześniej nie wykonywano tam tego zabiegu.

- Zabiegi przerywania ciąży są dla położnych traumą, z którą nie mogą sobie poradzić - mówiła na konferencji prasowej Agata Rejman, jedna z pracownic rzeszowskiego szpitala.

Jak nieoficjalnie dowiedział się „Nasz Dziennik”, klauzulę podpisała większość położnych placówki w Rzeszowie. Teraz, jak mówi dyrektor szpitala, dokument bada prawnik, bo chodzi o doprecyzowanie definicji porodu wymuszonego.

Komitet Bioetyki PAN o nadużywaniu klauzuli sumienia

Komitet Bioetyki PAN uznał, że klauzula sumienia jest nadużywana i służy narzucaniu pacjentom przekonań moralnych lekarzy. Stanowisko to jest efektem m.in. wyroków Trybunału w Strasburgu po polskich skargach. Chodzi o odmowy prawa do aborcji, do badań prenatalnych czy do wydania zaświadczenia o stanie zdrowia uprawniającym do aborcji.

Według organizacji broniących praw kobiet, powoływanie się na klauzulę sumienia, by zapobiec aborcji, to w Polsce zjawisko powszechne. Zabiegu odmawiają całe szpitale, a lekarze nie chcą nawet powiedzieć, gdzie pacjentka powinna się udać, by usunąć ciążę.

Klauzulą sumienia zasłaniają się też aptekarze, choć nie obowiązuje ona w tym zawodzie. Farmaceuci często odmawiają sprzedaży środków antykoncepcyjnych.

Według Komitetu Bioetyki takie działania naruszają prawa pacjenta. W stanowisku na temat klauzuli sumienia wyjaśniono m.in. że aptekarze nie mogą się na nią powoływać, a lekarze muszą wskazać normę moralną, którą naruszyłoby wykonanie świadczenia. Lekarz ani pielęgniarka nie mogą też odmówić wypisania produktów leczniczych, w tym środków antykoncepcyjnych.

W opinii zawarto też informację, że lekarz może wprawdzie odmówić udziału w zabiegu, który nie jest zgodny z jego sumieniem, ale ma obowiązek udzielać pacjentowi informacji i skierować go na potrzebne badania.

Komitet uznaje, że w sytuacji, gdy lekarz czy pielęgniarka powołają się na klauzulę, dyrektor placówki powinien wyznaczyć innego medyka. A jeśli świadczenia nie chce wykonywać nikt, trzeba zorganizować współpracę z kimś, kto się tego podejmie.

IAR, PAP, bk