Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Jaremczak 30.01.2014

Szef Pentagonu w Warszawie. Ani słowa o więzieniach CIA w Polsce

Stany Zjednoczone nie wycofują się z planów rozmieszenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Sekretarz obrony USA Chuck Hagel powiedział, że powinno do tego dojść do 2018 roku.
Sekretarz obrony USA Chuck Hagel  z dwudniową wizytą w PolsceSekretarz obrony USA Chuck Hagel z dwudniową wizytą w Polsce PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Sekretarz obrony USA Chuck Hagel: sądzę, że jest tak duży zakres naszej współpracy, jest to współpraca tak ścisła i silna, że na szwank nie narażą jej żadne doniesienia. Jest wiele dowodów na to, że nasze kraje łączą wyjątkowo silne relacje (IAR)
  • Sekretarz obrony USA Chuck Hagel: Stany Zjednoczone mają swoje interesy na całym świecie. W rejonie Pacyfiku jesteśmy obecni od wielu lat. Ale nasze zaangażowanie w Europie, zaangażowanie wobec naszych partnerów, wobec sojuszników z NATO, będzie w przyszłości nadal tak mocne, jak było w przeszłości (IAR)
Czytaj także

Amerykańska administracja nie odnosi się do medialnych doniesień na temat rzekomych tajnych więzień CIA w Polsce. Tylko tyle do powiedzenia polskim dziennikarzom miał sekretarz obrony USA.

(źródło: TVN24/x-news)

Niedawno amerykański dziennik "Washington Post" informował, że za tajną bazę w Kiejkutach CIA zapłaciła polskiemu wywiadowi 15 milionów dolarów. W więzieniu tym miało dochodzić do torturowania osób. Informacje te wywołały w polskim świecie politycznym trzęsienie ziemi. - Nie powinniśmy pozwalać na to, by jakiekolwiek państwo urządzało sobie na terytorium Polski tajne bazy. Bo to jest złamanie konstytucji. To pachnie zdradą stanu i Trybunałem Stanu - komentował w radiowej Trójce poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek.

Oburzenia nie kryją też politycy Solidarnej Polski. - Nie możemy pozwolić, by nasz kraj był traktowany niczym folwarczna dziewka!  Że pieniądze są przekazywane w pudełkach przez służby innego państwa - mówił lider partii Zbigniew Ziobro.

"W Polsce torturowano ludzi">>>

Biały Dom powściągliwie podchodzi do ostatnich rewelacji na temat więzień CIA. - Polska była i pozostaje bliskim partnerem USA w walce z terroryzmem, ale oczywiste jest, że dziś, w 2014 roku, jesteśmy w zupełnie innym miejscy niż byliśmy bezpośrednio po zamachach z 11 września - mówił Ben Rhodes , jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Baracka Obamy i zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Także Chuck Hagel podkreślił, że żadne doniesienia nie wpłyną na dobre stosunki pomiędzy Waszyngtonem i Warszawą. - Sądzę, że jest tak duży zakres naszej współpracy, jest to współpraca tak ścisła i silna, że na szwank nie narażą jej żadne doniesienia. Jest wiele dowodów na to, że nasze kraje łączą wyjątkowo silne relacje - mówił amerykański polityk.
Szef Pentagonu był też pytany o przyszłość stosunków z Europą i Polską w świetle coraz większego zainteresowania administracji USA Azją i regionem Pacyfiku. Chuck Hagel zapewnił, że lekkie "przesunięcie" w kierunku azjatyckim nie oznacza, że Stanom Zjednoczonym nie zależy na silnych więziach ze starym kontynentem. - W rejonie Pacyfiku jesteśmy obecni od wielu lat. Ale nasze zaangażowanie w Europie, zaangażowanie wobec naszych partnerów, wobec sojuszników z NATO, będzie w przyszłości nadal tak mocne, jak było w przeszłości - zapewnił sekretarz obrony.
Po spotkaniu z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem, polityk chwalił współpracę polsko-amerykańską. Jako jeden z najważniejszych elementów tej współpracy uznał projekt tarczy antyrakietowej. - Stany Zjednoczone nadal są zdecydowane, by rozmieścić elementy amerykańskiej obrony przeciwrakietowej na terytorium Polski. Liczymy na to, że zostanie to zrealizowane w ramach trzeciego etapu wprowadzania europejskiej części systemu antyrakietowego w 2018 roku - mówił Hagel.
Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że właśnie dzięki silnemu sojuszowi Europy z USA oraz z NATO, ta część świata może mówić o bezpieczeństwie i pełnej demokracji. Minister apelował jednocześnie o ciągłe wzmacnianie Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo wydarzenia w Afryce czy Syrii jasno pokazują, że zagrożenia w Europie są realne.
Sekretarz obrony USA spotkał się też z szefem dyplomacji Radosławem Sikorskim. Na piątek zaplanowano wizytę u premiera Donalda Tuska, a potem spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim.
(źródło: TVN24/x-news)

Amerykański polityk poleci też do bazy lotniczej w Powidzu oraz zwiedzi okolice Kiszkowa w Wielkopolsce skąd pochodzili jego pradziadkowie. W tamtejszym kościele brali ślub. - Moja babcia z domu Kąkolewska i moi pradziadkowie urodzili się w Polsce. Jutro zobaczę odbudowany kościół, w którym moi pradziadkowie brali ślub wiele lat temu. Dzięki uprzejmości ministra otrzymałem kopię dokumentów, które zawarcie tego sakramentu potwierdzają - mówił podczas konferencji prasowej Chuck Hagel.

IAR/asop

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>