Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 20.02.2014

Jak pomóc Ukrainie? Akcje solidarności w całej Polsce

Zbiórki dla Ukraińców prowadzą m.in. Caritas, cerkiew w Warszawie na ulicy Miodowej, różne fundacje, lokalne komitety. Pomagają szpitale, lekarze i prawnicy.
Protestujący walczą w Kijowie z siłami BerkutuProtestujący walczą w Kijowie z siłami BerkutuPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV D

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Polska udostępnia rannym Ukraińcom miejsca w szpitalach MSW i MON,  poszkodowanych przyjąć też mogą placówki na Słowacji, Węgrzech i w Czechach. Do pomocy rannym przygotowane jest także podkarpackie pogotowie, które może na przykład odbierać poszkodowanych po przekroczeniu granicy polsko-ukraińskiej. W regionie są trzy szpitale, do których w każdej chwili mogą zostać przewiezieni ranni z Majdanu. W pełnej gotowości do przyjęcia poszkodowanych są też placówki w województwie lubelskim. Właśnie tam, do szpitala w Łęcznej przewieziona została już pierwsza osoba. Ranny w zamieszkach mężczyzna został zabrany przez polską karetkę z przejścia granicznego w Hrebennem. Trafił na oddział chirurgii rekonstrukcyjnej.

Ukraińcom pomaga Caritas Polska, który prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup lekarstw i żywności dla ofiar starć na Majdanie. Według informacji otrzymanych od Caritas Spes ze Lwowa i z Kijowa sytuacja jest poważna. Są setki rannych, a nie ma szans na transporty z pomocą humanitarną. Ci, którzy chcą pomóc, mogą to zrobić wpłacając pieniądze na konto Caritas Polska: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem ”Ukraina”.

Pieniądze dla protestujących na Ukrainie zbiera też Fundacja "Edukacja dla Demokracji". Zebrane środki będą przekazywane na pomoc osobom represjonowanym i rannym w czasie demonstracji. Numer rachunku Fundacji to: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813.

W Warszawie datki można też wpłacać do skarbonki w cerkwi greckokatolickiej oo. Bazylianów przy ul. Miodowej 16.

W Kijowie są wolontariusze, którzy obserwują przypadki naruszenia praw człowieka i pomagają rannym. Ukraińcy przebywający w Polsce proszą o pomoc w składaniu wniosków o status uchodźcy. W stolicy Ukrainy przebywają m.in. wolontariusze z Fundacji "Otwarty Dialog". Jak mówił Tomasz Czuwar z Fundacji, wolontariusze nie tylko rejestrują przypadki naruszeń praw człowieka i obserwują procesy manifestantów, ale też pomagają w udzielaniu pierwszej pomocy rannym. Ich relację z Kijowa na bieżąco można obserwować na stronie: www.maidan24.pl. Organizacja prowadzi też zbiórkę publiczną m.in. na funkcjonowanie misji obserwacyjnej na Majdanie i w innych rejonach Ukrainy. - Dbamy m.in. o to, żeby nasi wolontariusze nadal mogli bezpiecznie przebywać w Kijowie - powiedział. Jak dodał, Fundacja zbiera też pieniądze na leki dla rannych. - Teraz potrzebne są leki specjalistyczne wydawane na receptę. Ilość leków bez recepty jest tam na miejscu wystarczająca - dodał. Numer konta, na które można wpłacać pieniądze to: 56 2490 0005 0000 4600 5911 3255.

Coraz więcej obywateli Ukrainy zgłasza się do Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Jak powiedział Michał Górski, prawnik z organizacji, są to m.in. osoby, które są już w Polsce, mają wizy, karty pobytu i pytają się, jak przedłużyć ten legalny pobyt.  - A druga grupa, na razie nieliczna, to te osoby, które przyjechały prosto z Euromajdanu i chcą wnioskować o status uchodźcy - dodał.  Na razie do Stowarzyszenia zgłosiły się trzy osoby chcące składać wniosek o status uchodźcy, kilka kolejnych dzwoniło w tej sprawie. Zaznaczył, że jeżeli osoby, którym kończy się wiza, mają obawy przed powrotem na Ukrainę ze względu na przekonania polityczne, to prawnicy Stowarzyszenia wytłumaczą im, jak złożyć wniosek o status uchodźcy. Nadanie takiego statusu uzasadnia m.in. obawa prześladowań ze względu na przekonania polityczne.

Z kolei na stronie Amnesty International można podpisać petycję do prezydenta Wiktora Janukowycza. Na sobotę zaplanowany został też maraton pisania listów w obronie aktywistów, demonstrantów z Euromajdanu.

W pomoc Ukraińcom zaangażował się również PiS. Posłanka Małgorzata Gosiewska poinformowała w środę o powołaniu społecznego komitetu "Polska solidarna z Ukrainą", który chce zorganizować ogólnopolską zbiórkę publiczną na rzecz Ukrainy; komitet zamierza także wysłać konwój z pomocą humanitarną do tego kraju. Zaznaczyła, że komitet będzie zwracał się do samorządów, w szczególności już współpracujących z ukraińskimi władzami terenowymi czy miastami, o podejmowanie uchwał o pomocy.

Zbiórkę na pomoc Ukrainie prowadzi Świętokrzyska NSZZ "Solidarność". Pieniądze można przesyłać na numer konta podany na stronie internetowej organizacji. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie w najbliższy poniedziałek organizuje spektakl na scenie "Margines", podczas którego aktorzy będą czytali utwory ukraińskich pisarzy i poetów, a po przedstawieniu będą zbierane pieniądze na pomoc walczącym na Majdanie. W Poznaniu stowarzyszenie społeczno-kulturalne Polska-Ukraina rozpoczęło zbiórkę środków finansowych dla protestujących. W Białymstoku akcję zbierania leków wznowiło biuro poselskie Roberta Tyszkiewicza (PO). To ogólnopolska akcja w ramach Fundacji Projekt: Polska. Do biura można też przynosić m.in. środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe i przeciwprzeziębieniowe.

Według ukraińskiego resortu zdrowia w starciach w Kijowie zginęło już 26 osób; 16 zabitych to manifestanci.

PAP/IAR/agkm

Kryzys polityczny na Ukrainie: relacja na żywo >>>

Napięta sytuacja w Kijowie - zobacz galerię zdjęć >>>

Zobacz, co się dzieje na Majdanie w Kijowie >>>