Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 05.03.2014

Barroso: Unia ma dla Ukrainy 11 miliardów euro

Unijna pomoc ma być rozłożona na kilka lat. W czwartek musi ją jeszcze zatwierdzić Rada Europejska.
Jose BarrosoJose BarrosoPAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Posłuchaj
  • Komisarz UE Janusz Lewandowski o pomocy dla Ukrainy: najbardziej elastyczną formą wsparcia jest pomoc makroekonomiczna (źr. IAR)
  • Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR): pomoc UE dla Ukrainy
Czytaj także

Ukraińscy wojskowi: Putin kłamie, że nie posłał żołnierzy na Krym [relacja] >>>

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

W skład pakietu pomocy wchodzą tzw. pomoc makrofinansowa z budżetu UE w wys. 1,6 mld euro oraz 1,4 mld euro w formie grantów, 8 mld euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

KE proponuje też powołanie funduszu powierniczego dla środków, jakie mogą przekazać kraje UE.  - Priorytetem dla UE jest pomoc w pokojowym rozwiązaniu kryzysu, przy poszanowaniu prawa międzynarodowego - powiedział Barroso

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oczekuje, że na czwartkowym nadzwyczajnym szczycie UE przywódcy krajów członkowskich zaakceptują pakiet pomocy dla Ukrainy, który może mieć wartość 11 mld euro na najbliższe kilka lat.

Unijni eksperci mają oszacować w Kijowie długoterminowe potrzeby Ukrainy. W Kijowie jest już też misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

We wtorek szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry zpowiedział udzielenie Ukrainie kredytu w wysokości miliarda dolarów.

Pomoc z instrumentu na rzecz sąsiedztwa
Unia chce też zmobilizować 250 mln euro z Instrumentu Inwestycyjnego na rzecz Sąsiedztwa (NIF), aby pomóc Ukrainie w uzyskaniu 3,5 mld euro kredytów z bankowych projektów inwestycyjnych. Pomoc finansowa z NIF jest przyznawana w formie współfinansowania inwestycji, finansowania kosztów gwarancji kredytowych, subsydiowania oprocentowania kredytu, pomocy technicznej oraz operacji kapitału ryzyka.
UE jest też gotowa koordynować międzynarodowe wsparcie dla Ukrainy, w tym zorganizować konferencję darczyńców w Brukseli. Komisja proponuje również pomoc w modernizacji ukraińskiej sieci gazociągów, zwłaszcza prace nad umożliwieniem odwróconego przepływu gazu (reverse flow) przez Słowację w kierunku Ukrainy. Plan pomocy obejmuje również przyśpieszenie prac nad liberalizacją reżimu wizowego z Ukrainą oraz "techniczne wsparcie" w różnych dziedzinach, w tym w reformie konstytucji i sądownictwa i przygotowaniu wyborów.
Proponowany pakiet będzie tematem obrad zwołanego na czwartek nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli i spotkania przywódców z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Barroso oczekuje, że przywódcy państw członkowskich zaakceptują propozycje KE i "dadzą solidarną odpowiedź" na kryzys w tym kraju, związany z działaniami militarnymi Rosji na Krymie.
- Sytuacja na Ukrainie to test dla naszych zdolności stabilizacji naszego najbliższego sąsiedztwa - powiedział Barroso.
Przyznał, że po raz pierwszy od wielu lat jest poczucie prawdziwego zagrożenia dla stabilności i pokoju w Europie. "Najważniejszym priorytetem dla UE jest pomoc w pokojowym rozwiązaniu kryzysu, przy poszanowaniu prawa międzynarodowego - dodał.
Według szefa KE warunkiem uzyskania tego wsparcia jest rozpoczęcie reform przez Ukrainę.- Oczekuję, że Ukraina podpisze porozumienie Międzynarodowym Funduszem Walutowym i to będzie warunek wdrożenia tego programu - dodał

IAR/PAP/agkm