Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 07.03.2014

Tusk spotkał się z Tymoszenko. "Premier podziękowała za zaangażowanie Polski"

Jak poinformował wiceszef MSZ Piotr Serafin, rozmowa dotyczyła głównie możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji na Ukrainie.
Premier Polski Donald Tusk podczas spotkania z Julią TymoszenkoPremier Polski Donald Tusk podczas spotkania z Julią TymoszenkoPAP/Leszek Szymański

Do spotkania doszło w czwartek wieczorem w Dublinie. Tusk i Tymoszenko, która została zwolniona z więzienia dzięki decyzji parlamentu ukraińskiego przyjętej po odsunięciu od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza, przyjechali do Irlandii, by wziąć udział w szczycie Europejskiej Partii Ludowej.
- Głównym tematem rozmów były scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie oraz scenariusze reakcji Zachodu na wydarzenia, które mogą mieć miejsce w najbliższym czasie w tym kraju - powiedział  wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Piotr Serafin.

Dodał, że była ukraińska premier podzieliła się z szefem polskiego rządu swoimi obawami, co do tego, w jaki sposób w najbliższym czasie potoczą się wydarzenia w jej ojczyźnie. Tymoszenko podziękowała również za zaangażowanie Polski w rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie.
Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Będą dalsze sankcje?

Według wiceszefa resortu spraw zagranicznych, Tusk w trakcie rozmowy przedstawił też wyniki czwartkowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.
Na szczycie szefowie państw UE zdecydowali, że polityczna część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą będzie podpisana możliwie szybko, jeszcze przed majowymi wyborami w tym kraju. Zapadła też decyzja o zawieszeniu rozmów z Rosją o liberalizacji wizowej oraz o nowej umowie o partnerstwie i współpracy.
Komisja Europejska i dyplomacja UE zostały również zobowiązane do przygotowania planu wprowadzenia dalszych sankcji, jeśli "w ciągu najbliższych dni rozmowy z Rosją nie przyniosą wyraźnego efektu", czyli m.in. wycofania się tego kraju z agresywnych kroków wobec Ukrainy.

W piątek Tusk spotka się w Dublinie z przewodniczącym partii UDAR Witalijem Kliczko.
Konflikt o Krym
27 lutego parlament Ukrainy zatwierdził skład rządu Arsenija Jaceniuka. Tego samego dnia napastnicy w nieoznakowanych mundurach zajęli budynki rządu i parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu (ARK) w Symferopolu.

Na nadzwyczajnej sesji parlament Krymu zdecydował, że odbędzie się referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii. Deputowani przegłosowali wotum nieufności dla lokalnego rządu i anulowali jego pełnomocnictwa. Odwołany został szef krymskiego rządu Anatolij Mohylow.
W czwartek, 6 marca, parlament Krymu opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i wyznaczył na 16 marca ogólnokrymskie referendum w tej sprawie. P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow poinformował, że wstrzymał decyzję krymskiego parlamentu.
x-news.pl, TVN24
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk