Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 20.03.2014

Plan rekompensat dla rolników w związku z afrykańskim pomorem świń zatwierdzony

Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej przyjęli propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą pomocy dla producentów wieprzowiny.
Plan rekompensat dla rolników w związku z afrykańskim pomorem świń zatwierdzonyfish/sxc.hu/cc

Producentom ma być rekompensowana różnica między cenami płaconymi w obszarze objętym restrykcjami z powodu wykrycia afrykańskiego pomoru świń u dzików a cenami w pozostałej części kraju. Zgodnie z zatwierdzonymi w czwartek zasadami, producenci trzody z tej strefy otrzymają 35,7 euro za 100 kg (waga tuszy), za świnie ubite od 26 lutego.

Pula środków dla Polski pozwoli na dopłaty w łącznej wysokości do 20 tys. ton mięsa , co daje 7,1 mln euro wsparcia , z czego UE sfinansuje 50 proc. Reszta zostanie pokryta z budżetu krajowego. Ponadto Polska i kraje bałtyckie otrzymają dodatkowe 3,5 mln euro , które mają być przeznaczone m.in. na działania prewencyjne.
W lutym w związku z wykryciem dwóch przypadków ASF u dzików blisko granicy z Białorusią, polskie służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w województwie podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Na tym terenie zwierzęta musiały być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie mogło być eksportowane za granicę. Zgodnie z wymogami unijnymi mięso z takiej strefy musi być też specjalnie oznaczone.
We wtorek Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt zdecydował o zmniejszeniu w Polsce strefy objętej najbardziej dotkliwymi restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń. Wyznaczono nowy obszar z restrykcjami, który obejmuje część gmin czterech powiatów województwa podlaskiego. Są to powiaty: sejnieński, augustowski, sokólski i białostocki.
Jak zaznacza Komisja Europejska, od 18 marca rekompensaty będą przysługiwać tylko hodowcom ze strefy z ograniczeniami, a nie przylegającej do niej strefy buforowej.
Przez ASF producenci wieprzowiny ponoszą znaczne straty - cena skupu świń spadła w ostatnich tygodniach od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Problem dotknął hodowców w całym kraju, bo mimo że wirus nie jest groźny dla ludzi, klienci mniej chętnie sięgają po wieprzowinę. Izby rolnicze przekonują, że spadek cen powoduje, że chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować z dalszej produkcji trzody.
Chorobę afrykańskiego pomoru świń pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

''