Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 15.04.2014

15.04.2014. Operacja antyterrorystyczna Ukrainy na wschodzie [relacja]

Ministerstwo Obrony Ukrainy potwierdziło, że prowadzi operację specjalną przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju.
Sytuacja za naszą wschodnią granicą coraz bardziej napiętaSytuacja za naszą wschodnią granicą coraz bardziej napiętaPAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Galeria Posłuchaj
  • Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR): rozmowy w Luksemburgu o obronie w UE i współpracy wojskowej z Ukrainą
  • Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR): UE zaostrza sankcje wobec Rosji, ale bardzo ostrożnie
  • Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR): Barack Obama i Władimir Putin rozmawiali telefonicznie o sytuacji na Ukrainie
  • Relacja Pawła Buszki z Doniecka (IAR): separatyści aktywni są w około 10 miastach na wschodniej Ukrainie
  • Niespokojnie na wschodzie Ukrainy - korespondencja Pawła Buszko (IAR)
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

22:05

Rosja ostro skrytykowała we wtorek raport ONZ, z którego wynika, że ludność rosyjskojęzyczna na wschodzie Ukrainy nie była celem ataków, które miały uzasadnić interwencję Rosji. Moskwa nazwała raport stronniczym i upolitycznionym.

22:03

Słowacja zadeklarowała możliwość ponownego otwarcia niewielkiego gazociągu, którym Ukraina mogłaby otrzymywać gaz z Europy, ale powstrzymała się od wyrażenia zgody na rewers głównymi połączeniami, którymi rosyjski gaz płynie do Unii Europejskiej.

21:41

Moskwa ostro skrytykowała raport ONZ, z którego wynika, że ludność rosyjskojęzyczna na wschodzie Ukrainy nie była celem ataków, które miały uzasadnić interwencję Rosji. Kreml nazwał raport stronniczym i upolitycznionym.

21:35

Prorosyjscy
Prorosyjscy demonstranci budują barykadę przed bazą lotniczą w Kramatorsku, fot. EPA/ANASTASIA VLASOVA

21:23

 

Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że Ukraina ma prawo do użycia siły na swoim terytorium w odpowiedzi na działania separatystów. Taką ocenę szef polskiej dyplomacji przedstawił we wtorek wieczorem w TVN24.

Źródło: TVN24/x-news

20:52

Michał Broniatowski mówił w "Pulsie Trójki", że ukraińskie władze zostały zmuszone do zmiany polityki. Do tej pory Kijów zachowywał spokój i starał się nie prowokować Rosji. Zdaniem  współzałożyciela telewizji internetowej espreso.tv Ukraińcy mają już dość biernej postawy.

Czytaj więcej >>>

20:11

Wieloletni sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina, prezes Rosnieftu, największego rosyjskiego koncernu naftowego Igor Sieczyn może zostać objęty amerykańskimi sankcjami - zamrożeniem aktywów i zakazem wjazdu do USA - napisał "New York Times".

19:39

Władimir Putin oczekuje od ONZ i społeczności międzynarodowej potępienia działań Kijowa. Ukraina rozpoczęła dziś na wschodzie kraju "operacją specjalną", wymierzoną w prorosyjskich separatystów.

19:17

Rząd Ukrainy musiał odpowiedzieć na prowokacje, do których dochodzi na wschodzie kraju - oświadczył rzecznik Białego Domu Jay Carney w reakcji na zbrojną operację sił ukraińskich przeciwko separatystom.

18:25

Prorosyjscy separatyści oraz działający na Ukrainie żołnierze rosyjskich sił specjalnych, którzy nie złożą broni, zostaną zlikwidowani - oświadczył dowódca specjalnej operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy, generał Wasyl Krutow.

Czytaj więcej>>>

17:48

Rosja wstrzymała przekazywanie Ukrainie przejętego na zaanektowanym Krymie uzbrojenia i sprzętu wojskowego - poinformował wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Anatolij Antonow.

17:30

Lotnisko w Kramatorsku, które zajmowali prorosyjscy separatyści, zostało opanowane przez ukraińskich żołnierzy. Poinformował o tym przedstawiciel tzw. samoobrony miasta.

Czytaj więcej >>>

17:09

Sprzeczne doniesienia w sprawie szturmu na lotnisko w Kramatorsku. Rosyjskie media piszą o rannych, a nawet zabitych po ataku ukraińskich wojsk. Miejscowi dziennikarze relacjonują, że to Ukraińcy obronili obiekt przed szturmem.

17:05

Prorosyjski separatysta w Gorłówce na wschodzie Ukrainy, który zawiesił flagę rosyjską nad siedzibą zarządu MSW w tym mieście, nie cieszył się długo z sukcesu. Zwolennika integracji regionu z Rosją zrzucił z budynku szef tamtejszej milicji Andrij Kryszczenko. Oficer został okrzyknięty "bohaterem".

Źródło: Espreso TV/x-news

17:01

Co najmniej dwa śmigłowce przywiozły we wtorek ukraińskich żołnierzy na lotnisko w Kramatorsku w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - przekazał świadek, na którego powołuje się agencja Reutera. Według rosyjskiej telewizji w okolicach lotniska trwają walki.

16:54

Według świadków ukraińskie siły wkroczyły także do położonego nieopodal Słowiańska. Ludzie widzieli tam 500-osobową kolumnę wojsk MSW, 20 transporterów opancerzonych oraz dwa helikoptery.

16:45

Ministerstwo Obrony Ukrainy potwierdziło, że prowadzi operację specjalną przeciwko prorosyjskim separatystom w Kramatorsku w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. Nad miastem krążą na niewielkich wysokościach myśliwce, a na lotnisku słychać strzały.

Czytaj więcej >>>

UA 1+1/x-news

16:32

Na spotkaniu w Genewie 17 kwietnia z UE, USA i Rosją strona ukraińska nie chce rozmawiać o federalizacji kraju - powiedział ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Kłymenko. - Kwestia federalizacji należy do wewnętrznych spraw Ukrainy - podkreślił.

16:26

Rosyjskojęzyczni mieszkańcy Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy twierdzą, że bronią swoich praw, a za udział w protestach nikt im nie płaci.

Źródło: Espreso TV/x-news

16:12

Grupa rosyjskich obrońców praw człowieka, opozycyjnych polityków i intelektualistów wystąpiła z listem otwartym do władz Rosji i Ukrainy, a także do społeczności międzynarodowej, w którym zaapelowała o powstrzymanie rozlewu krwi na Ukrainie.

15:49

Były wicepremier Ukrainy Serhij Arbuzow i dwaj byli ministrowie, dochodów i podatków - Ołeksandr Kłymenko i energetyki - Eduard Stawycki, zostali objęci sankcjami UE - podała agencja UNIAN, powołując się na unijny Dziennik Urzędowy.

15:08

Gazprom zapewnia Brukselę, że jest i będzie wiarygodnym dostawcą gazu na europejski rynek. Taka deklaracja padła z ust Aleksieja Millera, szefa rosyjskiego koncernu energetycznego, w rozmowie z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem.

14:36

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zaapelował do Rosji, aby odcięła się od działań podejmowanych na wschodzie Ukrainy przez separatystów. Szef niemieckiego MSZ uważa działania demonstrantów za nielegalne.

14:05

Jeden z rosyjskich banków na Ukrainie finansował "terrorystyczne grupy" we wschodniej części kraju. Jak poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, wobec banku, którego nazwy nie wymieniono, wszczęto postępowanie.

13:32

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ustaliła, że oddziałem separatystów w Słowiańsku kieruje oficer GRU Igor Striełkow.

13:29

Agencja Interfax-Ukraina relacjonuje, że bardzo napięta sytuacja jest wciąż w Słowiańsku, gdzie separatyści zajęli komisariat milicji i budynek rady miasta. W zajściach w tym mieście rannych zostało osiem osób, cztery z nich odniosły obrażenia od broni palnej. Rano przedstawiciel tzw. lokalnej samoobrony informował o starciach, ale doniesień tych nie można było zweryfikować w innych źródłach.

13:13

Rosyjski opozycjonista Borys Niemcow: "Dziś w Dumie, z inicjatywy Kremla, rozpatrywane jest prawo, które zupełnie zniszczy lokalne samorządy. (Znosi ono powszechne wybory merów i bezpośrednie wybory deputowanych do rad miejskich, co doprowadzi do chaosu administracyjnego i jeszcze większego złodziejstwa). A jednocześnie ten sam Kreml żąda federalizacji i samorządów dla Ukrainy A do tego, by doprowadzić do federalizacji Ukrainy, w tym kraju działa rosyjski specnaz, okupuje się państwowe budynki, są pierwsze ofiary
Podoba mi się idea federalizacji i lokalnych samorządów – nie można rządzić ogromną Rosją z Kremla. Wynikiem centralizacji w Rosji będzie bieda, bezprawie i nieporządki w regionach. Więc może z początku uda nam się doprowadzić do federalizacji we własnym kraju, a potem będziemy uczyć Ukraińców? Chyba, że cel jest inny – niedopuszczenie do wyborów na Ukrainie, rozczłonkowanie Ukrainy, a rozmowy o federalizacji mają służyć tylko temu, by ustanowić tam marionetkową władzę Janukowycza?"

12:55

Anders Fogh Rasmussen zapewnił, że Sojusz nie dyskutuje o "militarnych opcjach" rozwiązania kryzysu na Ukrainie. - Wierzymy, że właściwą drogą jest poszukiwanie rozwiązania politycznego i dyplomatycznego - powiedział. - Naszym kluczowym zadaniem jest wzmocnieniu obrony sojuszników - dodał. Większej obecności sił krajów NATO na swoim terytorium domaga się m.in. Polska.

W poniedziałek amerykańska prasa informowała nieoficjalnie, że dowódca połączonych sił NATO w Europie generał Philip Breedlove już przedstawił krajom Sojuszu propozycje , zakładające m.in. wysłanie przez USA kolejnych sześciu samolotów wielozadaniowych F-16 do Polski; od połowy marca na rotacyjnych ćwiczeniach w bazie lotnictwa w Łasku koło Łodzi jest 12 amerykańskich F-16. Według dziennika "Wall Street Journal" USA mogłyby także tymczasowo rozmieścić we wschodnioeuropejskich krajach NATO jednostki liczące 200 żołnierzy ze stacjonującej we Włoszech 173. Dywizji Piechoty oraz wysłać dodatkowe samoloty do baz w krajach bałtyckich, gdzie obecnie stacjonuje 10 maszyn F-15.
We wtorek sekretarz generalny NATO wezwie też UE do ściślejszej współpracy z Sojuszem. Jak powiedział, potrzeba więcej wspólnych ćwiczeń, np. z udziałem NATO-wskich sił odpowiedzi (NRF) oraz unijnych grup bojowych.

Anders
Anders Fogh Rasmussen przed spotkaniem z ministrami obrony UE w Luksemburgu, fot. PAP/EPA/NICOLAS BOUVY

 

12:49

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaapelował we wtorek do Rosji, by przestała być "częścią problemu" Ukrainy i przyczyniła się do znalezienia rozwiązania. Zapowiedział, że przedstawi UE plany dotyczące wzmocnienia kolektywnej obrony Sojuszu.
- Jestem głęboko zaniepokojony przemocą małych grup separatystów i stałą presją militarną Rosji na granicach Ukrainy. Apeluję do Rosji o deeskalację kryzysu, wycofanie wojsk znad granicy ukraińskiej, zaprzestanie destabilizowania sytuacji oraz zdystansowanie się od działań prorosyjskich separatystów - powiedział Rasmussen dziennikarzom w Luksemburgu, gdzie rozpoczęło się we wtorek spotkanie ministrów obrony państw UE z udziałem szefa NATO.ł.
Według Rasmussena NATO ma wiarygodne informacje, wskazujące na rolę Rosji w wydarzeniach na wschodniej Ukrainie. "Rosyjskie zachowanie i działania mówią same za siebie - oświadczył. - Wyraźnie widać w tym rękę Rosji".

12:41

Korytarz hańby" urządzili dla prorosyjskiego kandydata na prezydenta Ukrainy Olega Cariowa aktywiści Majdanu w Kijowie, niezadowoleni z jego poparcia dla promowanej przez Rosję idei federalizacji państwa ukraińskiego.
Ludzie zaatakowali Cariowa po programie telewizyjnym, w którym uczestniczył w nocy z poniedziałku na wtorek. Gdy wychodził z gmachu telewizji w Kijowie, został wygwizdany, obrzucony jajkami i poturbowany.
Polityk zdołał opuścić budynek przez tzw. korytarz hańby, czyli między dwoma szeregami zgromadzonych, którzy krzyczeli w jego stronę "hańba!" i kazali mu wyjechać do Rosji.
Cariow został wywieziony z miejsca wydarzeń samochodem, zaś jego służba prasowa poinformowała, że został ciężko pobity i trafił do szpitala. Kilka godzin później Cariow pojawił się przed dziennikarzami w siedzibie prokuratury generalnej, gdzie rozebrany od pasa w górę podziękował "ludziom, którzy go uratowali". Na pytanie dziennikarzy, czy wie, że obronił go Prawy Sektor, polityk odpowiedział twierdząco.

12:39

Julia Tymoszenko powiedziała Radiu Swoboda, że przedstawciele rządzącej wcześniej Partii Regionów doszli już do siebie po wydarzeniach na Majdanie i zaczęli finansować kontrrewolucję.  – Jeszcze trzy dni temu Partia Regionów nie pozwalała na mówienie o federalizacji (którą próbuje Ukrainie narzucić Rosja), a dziś Jefremow i Cariew mówiąo niej pełnym głosem – powiedziała. Dlatego jej zdaniem trzeba budować struktury ruchu narodowego oporu.

12:29

Niemiecki koncern energetyczny RWE rozpoczął dostawy gazu ziemnego na Ukrainę przez Polskę - podał we wtorek koncern RWE.
RWE poinformował, że jest pierwszą europejską firmą, która rozpoczęła dostawy gazu na Ukrainę w tym roku. Surowiec trafia do ukraińskiego państwowego koncernu Naftohaz.
Umowa RWE-Naftohaz ws. dostaw gazu na Ukrainę została zawarta jeszcze w 2012 r. Zakłada dostawy do 10 mld metrów sześciennych w ciągu 5 lat. Zapotrzebowanie Ukrainy to około 50 mld m sześc. rocznie, rocznie wydobywa ona około 20 mld m sześc. [Więcej >>>].

12:25

Film, w którym prototypem głównej bohaterki będzie była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, zamierza nakręcić rosyjska producentka i scenarzystka Anna Krutowa . Krutowa  jest szefową rady ds. edukacji filmowej przy rosyjskim Ministerstwie Kultury. Jej film ma przedstawiać "główne wydarzenia polityczne na Ukrainie, w których brała udział Julia Tymoszenko: pomarańczową rewolucję, okres piastowania urzędu premiera, więzienie, uwolnienie i ostatnie wydarzenia" - zapowiadają "Izwiestija".
Choć scenariusz ma być oparty na realnych wydarzeniach, to "obraz bohaterki będzie wymyślony; dodany zostanie również fikcyjny wątek miłosny" - powiedziała Krutowa, która będzie producentką i scenarzystką filmu. Krutowa powiedziała dziennikowi, że uważa byłą premier Ukrainy za "polityka-awanturnika", nie za osobę "walczącą o sprawiedliwość".
W rozmowie z dziennikiem Krutowa zauważyła też, że "sukces amerykańskiej kinematografii polega na tym, że głównym wątkiem w tematyce filmu są najlepsze strony Amerykanów". - Rosję także trzeba pokazywać z najlepszej strony - dodaje producentka. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie reżyserem filmu. Zdjęcia mają być kręcone w Moskwie, Kijowie, na zachodzie Ukrainy, w krajach UE i USA. Rolę głównej bohaterki może zagrać znana europejska aktorka - mówi Krutowa. Przygotowania do zdjęć mają się rozpocząć na przełomie roku.

Dziennik przypomina też, że dotąd w Rosji powstał film erotyczny "Julia", którego bohaterka przypominała Tymoszenko; jednym ze sponsorów i współautorem scenariusza był rosyjski deputowany Aleksiej Mitrofanow.

12:12

Obserwatorzy OBWE nie zostali wpuszczeni do Słowiańska na Wschodzie Ukrainy. W misji uczestniczą także Polacy . - Polska aktywnie podeszła do misji OBWE na Ukrainie, są w niej Polacy i organizacja będzie wyciągać z tego wnioski. Bardzo źle, jeśli ktoś nie szanuje ustalonych reguł. Pamiętamy, że podobna sytuacja miała miejsce na Krymie - powiedział Tomasz Siemoniak.

(TVN24/x-news)


12:00

Wcześniej separatyści w Słowiańsku mowili, że w ich kierunku jadą ukraińskie wozy bojowe. Na razie nie ma potwierdzenia tych informacji. Natomiast ważne oświadczenie wydała mer Słowiańska Nela Sztepa. Urzędniczka, wcześniej oskarżana o sprzyjanie separatystom, powiedziała, że w jej mieście działają rosyjskie oddziały czy też bojówki przysłane tam z Krymu. Apelowała o wyzwolenie rządowych budynków przez prorosyjskich uczestników protestów.

Z kolei separatyści okupujący budynek administracji w stolicy regionu - Doniecku - nie boją się działań Kijowa i nie zamierzają opuścić budynku i chcą przeprowadzenia 11 maja referendum o oddzieleniu od Ukrainy. Dziś z separatystami bezskutecznie negocjował mer miasta.

11:48
W Kramatorsku - według najświeższych informacji - uzbrojona separatystyczna bojówka opuściła okupowany od niedzieli budynek miejscowej komendy milicji. Poinformował o tym szef MSW w okręgu donieckim Ihor Diomin.

11:33

Kandydatka na prezydenta Ukrainy Julia Tymoszenko organizuje obywatelski ruch obrony. Szefowa partii Batkiwszczyna poinformowała w telewizji ICTV, że jest gotowa mu przewodniczyć.
Była premier chce wezwać ochotników, by zgłaszali się do obrony Ukrainy. Chodzi jej głównie o osoby z doświadczeniem wojskowym oraz byłych funkcjonariuszy służb specjalnych. Tymoszenko dodała, że we wtorek ma odbyć się spotkanie w tymczasowej siedzibie organizacji. Później mają powstać lokalne placówki na wschodzie kraju.

11:23

Punkt widzenia z Hiszpanii. - Groźba zakręcenia kurka z gazem przez Rosję, ucisza Europę,która nie ma odwagi wprowadzić sankcji ekonomicznych przeciwko Moskwie - tak twierdzą hiszpańscy komentatorzy. Ich zdaniem,obawy przed zimnymi kaloryferami są bronią skuteczniejszą od amunicji i czołgów. "Bardzo zimna wojna” to tytuł z El Pais. „Wprawdzie idzie lato, ale car Putin straszy zakręceniem kurka z gazem. Rosyjska okupacja Ukrainy i Europy już się rozpoczęła, mimo że żołnierze pozostają w koszarach. Żeby wygrać, Putin nie musi przekraczać granic, wystarczy że zajmie umysły wizją zamarzniętych kranów i zimnych kaloryferów” - czytamy w El Pais.
W podobnym tonie wypowiada się dziennikarz El Periodico. "Rozpoczęła się II zimna wojna” - informuje. I interpretuje, że tym razem nie jest ona starciem między komunizmem a kapitalizmem, tylko jakoby dylematem, który kapitalizm jest lepszy: rosyjski,amerykański czy europejski. Autorzy La Vanguardii i El Mundo są zgodni, że Putin osiągnie cel i przejmie bogate tereny Ukrainy. Uważają, że "poprą go tamtejsi mieszkańcy, którym wizja mroźnej zimy każe z proeuropejskich stać się prorosyjskimi”.

11:13

Społeczność rosyjska zamieszkująca wschodnią Ukrainę podawała nieprawdziwe informacje o tym, że jest celem ataków. Chodziło o usprawiedliwienie ingerencji Moskwy. Tak uznaje biuro praw człowieka ONZ w specjalnym raporcie.
Dokument powstał po dwóch wizytach Ivana Šimonovicia, Asystenta Sekretarza Generalnego ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie. Przyznał on, że dochodziło do ataków przeciwko rosyjskiej społeczności. Jednak były to przypadki incydentalne.
W ocenie przedstawiciela ONZ, dochodziło do dezinformacji rosyjskojęzycznej społeczności w sprawie wydarzeń na Majdanie i na Krymie. Protestujący byli ukazywani jako skrajni nacjonaliści, a wydarzenia na Półwyspie Krymskim przekazywano po rosyjsku tak, by wzbudzić strach i uzyskać wsparcie Rosjan mieszkających tam dla zaangażowania militarnego sił Federacji Rosyjskiej.

11:05

Sytuacja na Ukrainie będzie jednym z głównych tematów rozmów z szefami resortów obrony państw UE w Luksemburgu i z sekretarzem obrony USA w Waszyngtonie - zapowiedział we wtorek przed odlotem z Warszawy minister obrony Tomasz Siemoniak.  - Rolą ministrów obrony jest zastanowić się nad kontekstem sprawy ukraińskiej w związku z europejskim bezpieczeństwem (...). Chcę powiedzieć kolegom w Luksemburgu, że sprawy bezpieczeństwa i obrony są bardzo ważne w UE i jako ministrowie obrony powinniśmy bardzo tego elementu pilnować - mówił podczas briefingu na lotnisku wojskowym Warszawa-Okęcie, przed wylotem do Luksemburga.

Wieczorem Siemoniak, któremu towarzyszy szef Sztabu Generalnego gen. broni Mieczysław Gocuł, uda się do Waszyngtonu, gdzie ma w planie m.in. rozmowy z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem. Również w Stanach Zjednoczonych kryzys na Ukrainie będzie jednym z głównych tematów spotkania. - Celem tej wizyty jest - tak jak się umówiliśmy kilka tygodni temu w rozmowie telefonicznej - wspólne wyciągnięcie wniosków z sytuacji. Wniosków, które dotyczą współpracy dwustronnej i NATO - powiedział minister.
- Liczymy, że będzie to też okazja do konkretnej rozmowy o tym, w jaki sposób członkowie NATO położeni na wschodzie, w tym Polska, którzy czują się zagrożeni tym rozwojem sytuacji, mogą liczyć na wzmocnienie obecności wojskowej NATO i Stanów Zjednoczonych - dodał.
- Widzę dużą otwartość po stronie Stanów Zjednoczonych - powiedział Siemoniak, pytany o perspektywy wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej. Przypomniał niedawną wypowiedź Hagela, który jako jedną z opcji wskazywał zwiększenie zaangażowania wojsk lądowych.
Polska delegacja ma rozmawiać także o obronie powietrznej, w tym przeciwrakietowej, także w kontekście amerykańskiej instalacji planowanej w Redzikowie, współpracy wojsk specjalnych, sił powietrznych i wspólnych ćwiczeniach .
- Te rozmowy oczywiście będą miały kontekst tego, co się dzieje, ale nam zależy na długofalowym zacieśnieniu współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i o tym będziemy rozmawiali - o latach i dziesięcioleciach, a nie tylko najbliższych tygodniach - podkreślił Siemoniak.

(TVN24/x-news)

11:00

Rosyjscy nacjonaliści protestują przeciwko przyznawaniu obywatelstwa migrantom z Azji. Jednak nie mają nic przeciwko uznaniu Ukraińców i Białorusinów za ”jeden rosyjski naród”. Swoje poglądy chcą wyrazić publicznie, dlatego 1 maja zamierzają zorganizować w Moskwie demonstrację.

Lider rosyjskich nacjonalistów Dmitrij Demuszkin zapowiada, że wszystkie hasła, które miałby pojawić się na w trakcie demonstracji zostaną uzgodnione z władzami. Jednocześnie stwierdził w rozmowie z agencją Interfax, że rosyjskie władze potępiają ukraińskich nacjonalistów, dlatego moskiewscy nacjonaliści mogą mieć trudności ze zorganizowaniem demonstracji.

Demuszkin nie kryje, że on i jego koledzy chcą zaprotestować przeciwko projektom upraszczającym nadawanie obywatelstwa. Głównie chodzi o imigrantów z Azji . - Rosja powinna być dla Rosjan - twierdzi Demuszkin. Dodaje też, że do narodu rosyjskiego w szerokim rozumieniu zaliczyć można Ukraińców i Białorusinów. W jego ocenie - tym sąsiadom powinno się nadać rosyjskie obywatelstwo. -Jeśli Ukraińcy uważają siebie za Rosjan, to oni są Rosjanami – dodał lider rosyjskich nacjonalistów.

10:51

Rosja stawia na liczną i gotową na wszystko armię. Wskazuje na to analiza ostatnich wydarzeń. Rosyjscy obrońcy praw człowieka dodają, że dodatkowo obecne władze szukają wyimaginowanych wrogów, aby łatwiej wpływać na nastroje społeczne.

Jednocześnie prezydent Władimir Putin i czołowi rosyjscy politycy krytykują NATO za stosowanie wobec Rosji ”retoryki zimnej wojny”. Zapowiadają też ”odpowiednią reakcję” na próby rozmieszczenia dodatkowych kontyngentów Sojuszu w krajach wschodniej Europy.  Rosyjskie MSZ twierdzi, że analitycy NATO widzą w Rosji wroga. Jednak - zdaniem Nikity Pietrowa ze stowarzyszenia Memoriał - to Rosja szuka na siłę wrogów. - Putinowi i jego współpracownikom potrzebny jest wróg, bo bez wroga trudno będzie im kierować Rosją - twierdzi obrońca praw człowieka. [Wiecej >>>].

10:26

- Moim zdaniem Putin przygotowuje na polu dyplomatycznym osłonę do większego zaangażowania . Stwierdzi: "nic innego nie mogliśmy zrobić ,Zachód nie daje rady. Myślę, że wprowadzanie regularnych wojsk nie jest w interesie Rosji i jak najdłużej będzie starała się tego nie robić" -  powiedział gen. Stanisław Koziej.

Padło pytanie czy dotychczasowa strategia Ukrainy nie jest błędem (bo Rosja bez oporu przejęła kolejny Krym), czy nie jest to strategia wymuszana przez Zachód, który za wszelką cenę nie chce wojny. Zdaniem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Zachód nie kieruje rządem Ukrainy, ale Kijów jest w dramatycznie trudnej sytuacji, bo ma świadomość, że nie będzie zaaangażowania militarnego ze strony państw zachodnich.

(TVN24/x-news)

10:27

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow stwierdził także, że " uczestnicy spotkania w Genewie dotyczącego kryzysu ukraińskiego uzgodnili wstępny program rozmów" . - Będą one dotyczyć: deeskalacji konfliktu, rozbrojenia grup zbrojnych, reformy konstytucyjnej oraz wyborów  - powiedział Ławrow.

10:22

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow mówi o "oznakach woli dialogu" ze strony Kijowa z separatystami ze wschodniej Ukrainy.

W trakcie wizyty w Pekinie Siergiej Ławrow stwierdził, że są sygnały o gotowości Kijowa do "rozwiązania na drodze negocjacji wszystkich problemów związanych z uprawnionymi żądaniami mieszkańców południowo-wschodniej Ukrainy".Wskazał na doniesienia z Ukrainy o możliwości reform konstytucyjnych i rozszerzeniu uprawnień regionów. Dodał, że to krok bardzo spóźniony, ale w dobrym kierunku. Ławrow stwierdził jednocześnie, że niedopuszczalne jest używanie siły w rozwiązaniu sytuacji w regionach zapalnych na Ukrainie.

W poniedziałek o możliwości przeprowadzenie referendum w sprawie jedności kraju mówił pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy. Według niego, głosowanie takie mogło się odbyć 25 maja, wraz z wyborami prezydenckimi. Wcześniej musi za nim zagłosować parlament.

szef
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow i szef MSZ Chin Wang Ji, , fot. PAP/EPA/KENZABURO FUKUHARA / POOL

 

09:58

USA i Unia Europejska muszą określić, jakie sankcje nałożyłyby na Moskwę, gdyby zaatakowała Ukrainę; gospodarka to słaba strona Rosji i Zachód powinien uzgodnić, w jaki sposób zwiększyć presję na nią - pisze "Financial Times" we wtorkowym artykule redakcyjnym.
Przywódcy NATO wielokrotnie już ostrzegali, że zgromadzenie sił liczących 40 tys. rosyjskich żołnierzy przy granicy z Ukrainą może oznaczać, że Moskwa gotowa jest dokonać inwazji na wschodnie terytoria tego kraju - przypomina "FT". Jednak póki co, nie uciekając się do bezpośredniego użycia siły Kreml wciąż wywiera presję na Ukrainę.
- Nie ma wątpliwości, że (prezydent Rosji Władimir) Putin stara się osłabić rząd w Kijowie, aby powstrzymać Ukrainę przed dalszym zbliżeniem z UE lub NATO. Aby to osiągnąć Putin stara się rozbić Ukrainę na autonomiczne regiony - pisze brytyjski dziennik.
USA i UE powinny określić szczegółowo, jak mają zamiar zareagować, jeśli Kreml będzie nadal starał się zdestabilizować Ukrainę. "Dotyczy to zwłaszcza UE (...). Państwa unijne, spośród których część jest bardzo uzależniona energetycznie od Moskwy, są nadal podzielone" w kwestii reakcji na działania Rosji - wyjaśnia "FT". - Europejskie rządy i szefowie przedsiębiorstw muszą przyjąć do wiadomości, że stan ten musi się zmienić. Gospodarka jest piętą Achillesa Rosji. Jeśli Putin będzie nadal usiłował zdestabilizować Ukrainę, europejscy liderzy muszą być przygotowani na zastosowanie kary - nawet jeśli będzie to dotkliwe dla gospodarek ich krajów - apeluje dziennik.

09:33

- Na wschodniej Ukrainie rozpoczęła się w godzinach nocnych operacja antyterrorystyczna - oświadczył pełniący obowiązki prezydenta tego kraju, przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow.
- Dziś w nocy rozpoczęła się operacja antyterrorystyczna na północy obwodu donieckiego. Będzie ona prowadzona etapami i w sposób odpowiedzialny. Jej celem jest obrona obywateli Ukrainy oraz zachowanie jedności terytorialnej państwa - powiedział Turczynow w parlamencie.

09:30

Rosja nie boi się zachodnich sankcji - przekonują dziennikarze ”Rossijskoj Gaziety”. Twierdzą też, że Władimir Putin z niepokojem obserwuje wydarzenia na Ukrainie, ale na razie nie zamierza się wtrącać. Według ”Rossijskoj Gaziety”- codziennie do prezydenta Rosji docierają prośby Ukraińców o pomoc. Dziennik twierdz, że piszą je głównie mieszkańcy wschodnich i południowych regionów, sugerując interwencję wojskową. - Prezydent z niepokojem obserwuje wydarzenia na Ukrainie i na razie to jest wszystko co mogę powiedzieć - cytuje rządowy dziennik rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Urzędnik dziwi się, że w tak trudnej sytuacji kraje Unii Europejskiej do dziś nie odpowiedziały na list Władimira Putina, w sprawie krytycznego zadłużenia Ukrainy.
W innym miejscu gazeta zwraca uwagę na spadek wartości rubla, spowodowany zachodnimi sankcjami . Eksperci cytowani przez dziennik wskazują, że rezerwa walutowa Rosji znacznie zmniejszyła się i obecnie wynosi około 473 miliardów dolarów. W ich ocenie, jeśli sytuacja będzie się pogarszać, to rezerw wystarczy najwyżej na rok. ”Rossijskaja Gazieta” twierdzi również, że do kryzysu przygotowuje się rosyjski przemysł zbrojeniowy. Dziennik sugeruje, że w przypadku gdyby wyproszono rosyjskie koncerny z europejskich salonów i wystaw, będą one musiały częściej korzystać z imprez organizowanych w: Azji, Ameryce Południowej i Afryce. - To nic strasznego, bowiem tam są główni odbiorcy rosyjskiego uzbrojenia - dodaje gazeta.

09:09

Mimo ogłoszonej na wschodniej Ukrainie operacji antyterrorystycznej przeciwko prorosyjskim separatystom, ani jeden z zajętych przez nich budynków administracji państwowej nie został dotąd odbity.
Separatyści kontrolują 11 instytucji w ośmiu miastach obwodu donieckiego i jedną w Ługańsku. W tym ostatnim mieście okupują siedzibę lokalnej delegatury Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

W obwodzie donieckim zajęte są: siedziba obwodowej administracji państwowej w Doniecku, a także posterunki milicji i władz miejskich w siedmiu mniejszych miastach .

08:58

Mariusz Kamiński z PiS uważa, że do tej pory to Rosja nakłada na wszystkich sankcje nie ponosząc żadnych poważnych konsekwencji. Polityk mówił w radiowej Jedynce, że odpowiedź świata wobec agresywnych działań Moskwy jest niewystarczająca. Obecne represje wobec Rosji są symboliczne, tymczasem to Kreml wprowadza realne sankcje wobec Polski.
Polityk dodał, że czasowe wstrzymanie się od handlu z Rosją, nawet ze szkodą dla naszych gospodarek, może wpłynąć na Moskwę. Natomiast zakazy wjazdu dla kilkudziesięciu rosyjskich urzędników powodują jedynie śmiech na Kremlu. Reakcja Unii jest żenująca, wyżej stawia się małe interesy gospodarcze niż zagrożenia długofalowe - ocenia gość Polskiego Radia.

08:30

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy publikuje nagrania telefonicznych rozmów uczestników walk w Słowiańsku. Mają świadczyć o tym, że oddziałami separatystów dowodzą Rosjanie.
Według portalu SBU, na którym zamieszczono zapis rozmowy, przełożony instruuje w niej dowódcę grupy, która zajęła miasto, jak ma rozmawiać z mediami.
Zapowiada, że podał jego telefon moskiewskiej telewizji Life news. Poleca mu, żeby sam nie zdradzał kim jest i przekazał słuchawkę komuś mówiącemu z ukraińskim akcentem. Ten, przedstawiony jako zastępca dowódcy, ma żądać federalizacji Ukrainy i natychmiastowego wyboru gubernatorów. Ma się też domagać zmiany prawa, by Rada Najwyższa Ukrainy nie mogła przeprowadzać przyłączenia poszczególnych regionów bez dwóch trzecich głosów lokalnych mieszkańców

Według strony ukraińskiej nagranie pochodzi sprzed dwóch dni, gdy w Słowiańsku doszło do walk i nieudanej akcji SBU przeciw oddziałom, które zajęły miasto. W rozmowie padają również instrukcje dotyczące taktyki walk, przekazywania broni, a także kierowania siłami lokalnymi przez Rosjan.

08:00

Minister rolnictwa Marek Sawicki mówi o "sceptycznym" podejściu krajów Europy Zachodniej do wspólnych działań przeciw rosyjskiemu embargu na wieprzowinę. Na razie Komisja Europejska bezskutecznie próbuje wynegocjować z Rosją zniesienie ograniczeń. Marek Sawicki powiedział w TVPInfo, że Polska nie zamierza jednostronnie rozmawiać z Rosją, ale mogą zrobić to inne państwa, które mają w tym interes gospodarczy. Sawicki dodał, że przestrzegał ministrów rolnictwa Danii, Holandii, Belgii i Niemiec, by takich działań nie podejmowali. - Choć z gestów i sygnałów, jakie mam od tamtych ministrów nie wynika, że ten solidaryzm będzie utrzymany - zaznaczył polityk.

Tymczasem Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia kolejnych sankcji wizowych wobec przedstawicieli rosyjskich władz w ramach działań piętnujących Moskwę za jej agresję na Ukrainę. Sankcje, uderzające w rosyjską gospodarkę na razie nie zostały uzgodnione, bo część krajów Unii obawia się o swoje interesy.

07:30

Przedstawiciel sił prorosyjskiej ”samoobrony” z Donbasu powiedział agencji Interfax-Ukraina, że na przedmieściach Słowiańska trwają walki. Według niego w kierunku miasta jadą pojazdy opancerzone, słychać wybuchy. Mężczyzna przedstawił się jako Mikołaj, koordynator ”sił samoobrony” i nie chciał podać swojego nazwiska.
Powiedział, że płonie budynek w przysiółku Andriejewa pod Słowiańskiem i stamtąd słychać wystrzały. Oświadczył, też doszło do napadu na jego aktywistów, a ogień otworzyli ludzi w czerni, w samochodzie bez rejestracji i zasugerował, że to zapewne Prawy Sektor.
Stwierdził, że ostrzelano posterunki obserwatorów, ale nikt nie ucierpiał.

06:50

Po tym, jak Biały Dom kolejny raz zagroził w poniedziałek Rosji sankcjami gospodarczymi, jeśli będzie dalej eskalować sytuację na Ukrainie, Władimir Putin zadzwonił do Baracka Obamy.

Prezydent Stanów Zjednoczonych przestrzegł przed destabilizowaniem Ukrainy i zagroził sankcjami. Putin odpowiedział, że Rosja nie ma nic wspólnego z działaniami separatystów.

Prezydent USA powiedział, że wszystkie grupy paramilitarne powinny złożyć broń i wezwał Putina by użył swoich wpływów wśród prorosyjskich grup i doprowadził do opuszczenia przez nich rządowych budynków. Obama miał wyrazić przekonanie iż nadal możliwe jest dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. Zwrócił jednak uwagę, że nie jest to możliwe w atmosferze zastraszania przez Rosję Ukrainy, zbrojnych prowokacji i eskalacji retoryki przez Kreml.

Strona rosyjska w swoim komunikacie podkreśliła, że Władimir Putin wzywał Baracka Obamę by wywarł presję na władze Ukrainy by nie doprowadziły do rozlewu krwi. Według Putina winę za kryzys ponoszą władze w Kijowie, które nie chcą w wystarczający sposób uwzględnić interesów rosyjskiej mniejszości.

06:40

Natomiast związku z działaniami Rosji w tym kraju, NATO ma wzmocnić swoją obecność w Europie Środowo-Wschodniej. Nie jest wykluczone, że i ten temat pojawi się w kuluarowych rozmowach. Planiści i wojskowi mieli bowiem przygotować konkretną odpowiedź sojuszu na działania Rosji.

Dziennik ”Wall Street Journal” napisał, że jest propozycja zwiększenia z 12 do 18 liczby myśliwców F-16 wysłanych tymczasowo do Polski, oraz rozmieszczenia po 200 amerykańskich żołnierzy w krajach wschodniej części NATO.

06:30

W Luksemburgu ministrowie Spraw zagranicznych będą rozmawiać o sprawach wojskowych w Unii Europejskiej i o współpracy z Ukrainą. Na naradzie spotykają się ministrowie obrony 28 krajów. W rozmowach weźmie także udział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Tematem spotkania ma być wzmocnienie zdolności obronnych Unii i wspólne projekty wojskowe. Chodzi o to, by uzupełniać się nawzajem i dzielić potencjałem. Przykładem takiej współpracy jest wspólny zakup przez grupę krajów, do której należy Polska, kosztownej cysterny do tankowania w powietrzu. Rozmowy w Luksemburgu mają dziś dotyczyć także włączenia do unijnej współpracy wojskowej Ukrainy .

06:20

W środę minister obrony Tomasz Siemoniak uda się z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych na rozmowy z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem. Ich tematem będą m.in. kryzys ukraiński, zwiększenie obecności wojsk NATO w Polsce oraz plany modernizacyjne naszej armii, mające wzmocnić system obrony polskiego terytorium, w tym obrony przeciwrakietowej.

06:10

Mimo eskalacji konfliktu na Ukrainie, Unia Europejska zaostrza sankcje wobec Rosji, ale robi to niezwykle ostrożnie. Ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty na spotkaniu w Luksemburgu zdecydowali na razie o rozszerzeniu listy osób objętych sankcjami dyplomatycznymi. Do nałożenia sankcji gospodarczych wciąż odpowiedniego klimatu nie ma.  UE nie sięga po sankcje gospodarcze – bo wciąż nie ma na nie zgody.

Decyzja o nich może zapaść dopiero po oszacowaniu przez KE skutków ich wprowadzenia. Okazją ku temu mógłby być nadzwyczajny unijny szczyt, który mógłby być zwołany w przyszłym tygodniu.

Szef MSZ Radosław Sikorski mówi jednak, że sytuacja na Ukrainie wschodniej bardzo szybko się pogarsza, zatem decyzje Wspólnoty mogą być ”szybsze niż komukolwiek się wydaje”.

PAP/IAR/inne/agkm, aj

 

''