Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 27.04.2014

Msze, wspólna modlitwa, koncerty. Polacy dziękują za kanonizację

W Polsce trwają uroczystości towarzyszące kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.
Wierni zgromadzeni przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie uczestniczą w wyświetlanej na telebimach mszy kanonizacyjnej papieży Jana Pawła II i Jana XXIIIWierni zgromadzeni przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie uczestniczą w wyświetlanej na telebimach mszy kanonizacyjnej papieży Jana Pawła II i Jana XXIIIPAP/Tomasz Gzell
Galeria Posłuchaj
  • Pielgrzymi w Łagiewnikach. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
  • Warszawa śledzi kanonizację. Relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
  • Wadowice "Barką" witają świętego Jana Pawła II. Relacja Edyty Poźniak (IAR)
  • Kanonizacja na wrocławskim rynku. Relacja Martyny Czerwińskiej (IAR/Radio Wrocław)
Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiono mszę dziękczynną za kanonizację papieża-Polaka. Przy świątyni trwa również papieski piknik rodzinny. O 15:00 dla uczestników uroczystości w Wilanowie został otwarty Panteon Wielkich Polaków - część Świątyni, przeznaczona na miejsce pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki. Znajduje się tam między innymi replika watykańskiego grobu świętego Jana Pawła II. Podczas budowy nagrobka włożono tam białą chustę, którą w dniu śmierci - 2 kwietnia 2005 roku - ocierano twarz papieża.

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie setki wiernych śledziło na telebimach uroczystą mszę świętą z Watykanu. Na miejscu byli również harcerze i skauci, którzy pilnowali porządku i roznosili wodę do picia. Podkreślali jednak zgodnie, że robili to z potrzeby serca, a nie z obowiązku.

TVN24/x-news

Na ogłoszenie papieża-Polaka świętym czekano również w Krakowie - mieście, w którym Karol Wojtyła dorastał, studiował i rozpoczął pracę duszpasterską jako metropolita krakowski. Stolica Małopolski była także częstym miejscem pielgrzymek świętego Jana Pawła II.

Wierni
Wierni zgromadzeni na pl. Piłsudskiego w Warszawie uczestniczą w wyświetlanej na telebimach mszy kanonizacyjnej papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Fot.: PAP/Leszek Szymański

Uroczystości kanonizacyjne z Watykanu śledzono na telebimach przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach. Po zakończeniu mszy kanonizacyjnej wierni odśpiewali litanię do świętego Jana Pawła II. W uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. - Ojciec Święty stanął miedzy nami jak żywy. Nie tylko w relikwiach, ale też i duchem. Atmosfera jaka tutaj panowała była iście rzymska. Była modlitwa, śpiew i skupienie, ale też ogromna radość. Stolica kultu Miłosierdzia Bożego, którą są Łagiewniki stała się na chwilę drugim Rzymem - mówił kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia, biskup Jan Zając.

Wieczorem spora część z pielgrzymów przyjdzie przed Okno Papieskie przy Franciszkańskiej. Po zmroku będzie można ponownie zobaczyć tam Jana Pawła II dzięki multimedialnej prezentacji, wyświetlanej na fasadzie pałacu biskupów krakowskich. Przypomni ona całe życie i nauczanie papieża.

Kanonizacja Jana Pawła II to wyjątkowe wydarzenie w Wadowicach. Wiele osób przyjechało tam, by poznać miejsce, gdzie urodził się i dorastał Karol Wojtyła.

Wierni
Wierni oglądają transmisję kanonizacji podczas uroczystości Święta Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Fot.: PAP/Jacek Bednarczyk

Papieskie biało-żółte flagi, portrety Karola Wojtyły, kwiaty, śpiewy - tak Wadowice świętują kanonizację Jana Pawła II. Na ścianie bazyliki pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Marii Panny zawisł portret papieża-Polaka. Jego głowę rozświetla aureola - symbol świętości.
Na rynku kilka tysięcy osób oglądało na telebimie transmisję uroczystości z Watykanu. Do Rzymu pojechała 500-osobowa delegacja wadowiczan.
W związku z kanonizacją, na wadowickim rynku wystąpi orkiestra kameralna z Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach, a na zakończenie o 19:00 zagra zespół Raz Dwa Trzy.

TVN24/x-news

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej tłumy wiernych. Do Lichenia przyjechały rodziny z małymi dziećmi, starsi ludzie, młodzież. Prawie wszyscy mają papieskie flagi. Na parkingach przy bazylice tłoczno.

Na kanonizacje Jana Pawła II i Jana XXIII do Lichenia przybyli głównie mieszkańcy Konina i okolic, nie brakuje jednak gości z Poznania, Warszawy, Gdańska czy Niemiec.

Po transmisji z Rzymu w odprawiono mszę dziękczynną, a po niej odsłonięto obraz z wizerunkiem papieża-Polaka na frontonie świątyni.

W Sanktuarium otwarte dla zwiedzających są apartamenty, w których papież przebywał podczas wizyty w Licheniu w 1999 roku. Zgromadzono tam wiele pamiątek. Od rana przy apartamentach ustawiają się chętni do zwiedzania.

TVN24/x-news

Na Jasnej Górze - dziękczynienie za dar kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Szczególną formą jest bieg na rzecz bezdomnych. Wydarzenie to organizują księża pallotyni, którzy podkreślają , że kanonizacja Jana Pawła II zobowiązuje nas do czynów miłosierdzia.

Instytucje zaprzyjaźnione z parafią zobowiązały się do przekazania na rzecz prowadzonej tam stołówki, po złotówce za każdy kilometr pokonany przez uczestników. W ten sposób pomogą uzbierać fundusze na funkcjonowanie kuchni dla osób bezdomnych.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się o 15.00 koronką do Bożego Miłosierdzia. Po niej zaplanowano uroczystą Eucharystię, a następnie bieg. Na zakończenie, na wszystkich uczestników oraz osoby potrzebujące, będzie czekać gorący posiłek.

Obaj kanonizowani papieże byli wielkimi czcicielami Matki Bożej Częstochowskiej i jasnogórskimi pielgrzymami. Karol Wojtyła był na Jasnej Górze po raz pierwszy jako student. Wśród wotów ofiarowanych Maryi jest pas sutanny Jana Pawła II, przestrzelony podczas zamachu 13 maja 1981 roku. Papież pozostawił tu też wiele innych darów.

Wierni
Wierni oglądają transmisję mszy kanonizacyjnej papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Fot.: PAP/Grzegorz Momot

Kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II świętuje również Podhale. Główne uroczystości odbywają się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Spora część górali wyjechała do Rzymu na uroczystości w zorganizowanych pielgrzymkach. Do Watykanu przybyli nie tylko mieszkańcy spod Tatr, ale i górale z całego świata - m.in z Chicago czy Toronto.
Ci, którzy z różnych względów zostali pod Tatrami niedzielę spędzają przede wszystkim na zakopiańskich Krzeptówkach, gdzie wspólnie oglądali transmisję uroczystości w Watykanie. Podkreślają, że kanonizacja to jeden z najważniejszych dni w historii Polski.

TVN24/x-news

Ksiądz dr Marian Mucha kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków, że najważniejsze, by wszyscy pamiętali to co przekazywał nam Jan Paweł II w swoich kazaniach.
Na wrocławskim Rynku transmisję z Watykanu oglądało ponad tysiąc osób. To mniej, niż się spodziewano. Ale wśród zebranych było sporo młodych ludzi. Mówią, że podziwiają wiarę i otwartość na ludzi Jana Pawła II.

Wrocław będzie świętował jego kanonizację aż do późnego wieczora.

Źródło: ENEX/x-news

Kanonizacja papieży w Polskim Radiu>>>

IAR, mr, aj, bj,iz