Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 27.04.2014

Zakończyła się msza kanonizacyjna 800 tysięcy wiernych w Watykanie

Liturgii przewodniczył papież Franciszek. Wraz z nim mszę koncelebrowało siedem tysięcy duchownych, w tym kardynałowie, biskupi i księża. Wśród nich był emerytowany papież Benedykt XVI.
Galeria Posłuchaj
  • Papież Franciszek: moją wdzięczność kieruję także do oficjalnych delegacji z wielu państw. Przybyliście, by złożyć hołd dwóm papieżom, którzy w niezapomniany sposób przyczynili się do rozwoju społeczeństw i pokoju (IAR)
  • Papież Franciszek: z wielkim umiłowaniem pozdrawiam pielgrzymów z diecezji Bergamo i krakowskiej. Najdrożsi, czczijcie pamięć o dwóch świętych papieżach, podążając z wiarą za ich nauczaniami (IAR)
Czytaj także

Podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II o wpisanie ich w poczet świętych poprosili papieża Franciszka prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato i postulatorzy procesów: ojciec Giovangiuseppe Califano i ksiądz Sławomir Oder.
Kardynał Amato podszedł do papieża wraz z dwoma postulatorami procesów kanonizacyjnych - włoskim franciszkaninem oraz polskim księdzem i przedstawił następującą prośbę: - Ojcze Święty, Święta Matka Kościół prosi usilnie o to, by Wasza Świątobliwość wpisał błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych i aby jako tacy wzywani oni byli przez wszystkich chrześcijan.
Papież wygłosił słowa: - Drodzy bracia, zanieśmy nasze prośby do Boga Ojca Wszechmogącego przez Jezusa Chrystusa o to, aby za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Dziewicy i wszystkich świętych wspierał swą łaską akt, który mamy uczynić.

Homilia papieża Franciszka [cały tekst]>>>

Na początku mszy obecni odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego świętej siostry Faustyny Kowalskiej. W dniu jej kanonizacji 30 kwietnia 2000 roku Jan Paweł II ustanowił drugą niedzielę Wielkanocy świętem Bożego Miłosierdzia.

Benedykt
Benedykt XVI uczestniczył w niedzielnych uroczystościach na placu św. Piotra w Watykanie. FOTO.: EPA/ETTORE FERRARI

Kanonizacja to uroczyste ogłoszenie decyzji o wpisaniu błogosławionych w poczet świętych Kościoła katolickiego. Franciszek uczyni to, wypowiadając łacińską formułę i zalecając, by nowi święci byli godnie czczeni w całym Kościele. Prosić go o to będą prefekt Kongregacji spraw kanonizacyjnych, włoski kardynał Angelo Amato oraz postulatorzy, ojciec Giovangiuseppe Califano, franciszkanin i ksiądz Sławomir Oder.

(źródło:Fakty TVN/x-news)

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny

Sam plac brzegi wypełniony był po brzegi przez pielgrzymów. Wśród gości są delegacje niemal stu krajów. Polskę reprezentuje prezydent Bronisław Komorowski. Są też była i obecny ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej - Hanna Suchocka i Piotr Nowina-Konopka.

Po mszy do papieża podszedł prezydent Bronisław Komorowski wraz z innymi głowami państw, obecnymi na uroczystości. Franciszek rozmawiał krótko z prezydentem. We mszy kanonizacyjnej uczestniczył także prezydent Włoch Giorgio Napolitano, król Hiszpanii Juan Carlos z żoną Zofią, król Belgii Albert II z żoną Paolą, wielki książę Luksemburga Henry oraz książę Lichtensteinu Hans-Adam II. Byli też przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rumpuy i przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso. Papież Franciszek przywitał się i krótko rozmawiał z zagranicznymi gośćmi.
Według źródeł watykańskich, na placu św. Piotra i na okolicznych ulicach we mszy uczestniczyło 800 tysięcy pielgrzymów z całego świata. Widać było wiele polskich flag.
Już od godziny 14.00 wierni będą mogli modlić się przy grobach nowych świętych w Bazylice Watykańskiej. Na tym samym placu jutro przed południem za kanonizację Jana Pawła II dziękować będą Polacy, a czciciele Jana XXIII zbiorą się w jednym z rzymskich kościołów.

IAR/PAP/asop/mr