Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 06.05.2014

Kłopoty polskiego górnictwa. Ważne słowa Tuska

Na szczycie węglowym przyjęto rozwiązania mające pomóc górnictwu. Poinformował o tym po obradach Donald Tusk. Eksperci energetyczni w rozmowie z IAR z dystansem podchodzą do tych zapowiedzi.
Premier Donald Tusk: w sprawie węgla między rządem i związkami panuje symbiozaPremier Donald Tusk: w sprawie węgla między rządem i związkami panuje symbioza PAP/Andrzej Grygiel
Posłuchaj
  • Eksperci o szczycie węglowym - relacja Tomasza Majki (IAR)
  • Donald Tusk o szczycie węglowym (IAR)
Czytaj także

Premier podkreślał, że trzeba promować i chronić polski węgiel jako podstawę bezpieczeństwa. Szef rządu powiedział, że powołany przez niego zespół ma 30 dni na przygotowanie rekomendacji dla Kompanii Węglowej. Następnie powstanie program naprawczy.

Ekspert energetyczny dr Krzysztof Księżopolskich mówi IAR, że dla rządu problemy polskich kopalń nie powinny być zaskoczeniem, a wydaje się, że są. Ekspert przypomina, że na fedrowaniu polskie kopalnie w ubiegłym roku traciły finansowo. Średni koszt wydobycia jednej tony wynosił prawie 303 złote, a średnia ceny sprzedaży to 295 złotych.

Szef rządu przyznał, że nie można zakazać importu węgla z zagranicy. W minionym roku polscy odbiorcy sprowadzili 14 milionów ton "czarnego złota". Ekspert energetyczny dr Kamila Pronińska twierdzi, że z tym procederem rząd nie wygra. Wykładowca Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW przypomina, że Polska wydobywa po prostu drogi surowiec. Dodatkowo ceny węgla na świecie spadły w niektórych wypadkach w ciągu ostatnich dwóch lat o 23 procent.

Źródło: TVN24/x-news

Z kolei ekolodzy oceniają, że szczyt węglowy to inicjatywa "pod publiczkę". Urszula Stepanowicz z Koalicji Klimatycznej podkreślała w rozmowie z IAR, że zamiast takich spotkań jest potrzebna nowa strategia energetyczna państwa. Ekspert zaznaczała, że Polska musi zdobyć się na odważną decyzję zrównoważonego odchodzenia od węgla. Rząd jednak powinien wspierać równocześnie górników w procesie zmiany pracy.

Donald Tusk pozytywnie ocenił pomysł tworzenia państwowych składów węgla. Premier zapowiedział, że MSW i podległe mu służby przygotują w ciągu miesiąca raport o nadużyciach w obrocie "czarnym złotem". Rząd zbada też, czy system zamówień publicznych nie prowadzi do zawyżania cen towarów sprzedawanych kopalniom. Premier zapowiedział także sprawdzenie, czy obciążenia fiskalne, nakładane na górnictwo, nie są za duże.

Źródło: TVN24/x-news

Szef rządu umówił się na kolejne spotkania z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Pierwsze z nich odbędzie się 16 maja. Związkowcy, podobnie jak menedżerowie i eksperci, będą też uczestniczyć w przygotowaniu nowelizacji ustawy o górnictwie, która ma wejść w życie w przyszłym roku.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/aj