Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 06.05.2014

Szczyt węglowy w Katowicach. Premier: przyjęto rozwiązania ratujące górnictwo

Na szczycie węglowym w Katowicach przyjęto rozwiązania mające pomóc górnictwu. Poinformował o tym po obradach premier Donald Tusk.
Wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, premier Donald Tusk, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz  oraz wojewoda śląski Piotr LitwaWicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, premier Donald Tusk, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz oraz wojewoda śląski Piotr Litwa PAP/Andrzej Grygiel
Posłuchaj
  • Łukasz Kałuża o szczycie węglowym w Katowicach/IAR/PR Katowice
  • Ekspert energetyczny dr Krzysztof Księżopolski o szczycie energetycznym w Katowicach IAR)
  • Krzysztof Księżopolski o sytuacji polskiego górnictwa (IAR)
  • Premier Donald Tusk przed szczytem w Katowicach (IAR)
  • Premier Donald Tusk o nieprawidłowościach przy przetargach (IAR)
  • Urszula Stepanowicz z Koalicji Klimatycznej ocenia szczyt w Katowicach (IAR)
  • Urszula Stepanowicz ocenia szczyt węglowy (IAR)
  • Premier Donald Tusk po szczycie węglowym w Katowicach (IAR)
  • Donald Tusk o rozwiązaniach przyjętych na szczycie w Katowicach (IAR)
Czytaj także

Po zakończeniu obrad w Katowicach premier podkreślił, że trzeba promować i chronić polski węgiel jako podstawę bezpieczeństwa energetycznego. Dodał, że ważne jest, iż w czasie szczytu udało się znaleźć wspólny język między menedżerami, związkowcami a rządem. Tusk podkreślił, że spółki węglowe i energetyczne nie powinny dążyć tylko do zwiększania zysku, ale też do uzyskania synergii z systemem energetycznym. Dodał, że w górnictwie nie mogą też pracować niekompetentni menedżerowie, którzy objęli stanowiska dzięki powiązaniom politycznym lub towarzyskim.

Źródło: TVN24/X-news

Program naprawczy dla Kampanii Węglowej
Szef rządu powiedział, że powołany przez niego zespół ma 30 dni na przygotowanie rekomendacji dla Kompanii Węglowej. Następnie powstanie program naprawczy. Premier podkreślił, że nie można zakazać importu węgla z zagranicy. MSW zbada jednak, czy nie dochodzi przy tym do nadużyć. Należy też zwracać większa uwagę na jakość sprowadzanego węgla.

Pomysł tworzenia państwowych składów węgla
Premier pozytywnie ocenił pomysł tworzenia państwowych składów węgla. Jego zdaniem, mogłoby to zapobiec nieuzasadnionemu podnoszeniu cen. Tusk zapowiedział, że w ciągu miesiąca powstanie raport o imporcie energii elektrycznej. Ma on ujawnić, czy nie dochodzi przy tym do nieprawidłowości.

Raport o nadużyciach w obrocie węglem
Tusk zapowiedział, że MSW i podległe mu służby przygotują w ciągu miesiąca raport o nadużyciach w obrocie węglem. Rząd zbada też, czy system zamówień publicznych nie prowadzi do zawyżania cen towarów sprzedawanych kopalniom. Premier zapowiedział także sprawdzenie, czy obciążenia fiskalne, nakładane na górnictwo, nie są za duże.
Donald Tusk umówił się na kolejne spotkania z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Pierwsze odbędzie się 16 maja. Związkowcy, podobnie jak menedżerowie i eksperci, będą też uczestniczyć w przygotowaniu nowelizacji ustawy o górnictwie, która ma wejśc w życie w przyszłym roku.

Zapowiedzi przed spotkaniem

Przed spotkaniem premier Donald Tusk zapowiadał, że rozmowy będą dotyczyły zmian w polskich kopalniach i uczynienia polskiego węgla bardziej konkurencyjnym. Informował o aktywnym udziale związkowców w planowanych rozmowach. Jak mówił, "potrzebujemy siebie nawzajem żeby podjąć działania, które tę gałąź przemysłu wydobywczego uratują".

Źródło: TVN24/X-news

Przed wejściem na rozmowy premier mówił, że liczy na porozumienie w tak ważnej kwestii, jak wydobycie węgla. Podkreślał swoje zaangażowanie w tę sprawę.

- Nie po to tyle energii włożyłem w to, żeby powstawały nowe bloki węglowe czy w Opolu, czy w Jaworznie, żeby gdzieś na końcu się miało okazać, że będą opalane węglem z Kolumbii, RPA albo z Rosji, bo to są główne kierunki importu - stwierdził Tusk.

Szef górniczej Solidarności Dominik Kolorz z kolei tłumaczył przed spotkaniem, że są pomysły na lepsze wykorzystanie węgla. Na przykład proponuje się konsolidację sprzedaży tego surowca. Zajmowałby się tym jeden dystrybutor.
Nieprawidłowości w przetargach i prywatyzacji
Dodał, że jest coraz więcej sygnałów o nieprawidłowościach na różnych szczeblach; dotyczą one przetargów, czy prywatyzacji. - Tutaj chyba nie wszystko gra, dlatego będzie ze mną na tym spotkaniu minister spraw wewnętrznych i szef delegatury ABW - poinformował premier.
Premier Donald Tusk pytany, dlaczego takie spotkanie odbywa się dopiero teraz, gdy branża znalazła się w kryzysowej sytuacji, szef rządu odpowiedział, że "lepiej późno, niż wcale".
Uczestnicy szczytu węglowego
W "węglowym szczycie", prócz Tuska, Bieńkowskiej i Piechocińskiego uczestniczą m.in. ministrowie skarbu Włodzimierz Karpiński, spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz oraz wiceministrowie gospodarki Tomasz Tomczykiewicz i Jerzy Pietrewicz. Spółki węglowe reprezentują m.in. wybrany w ostatnich dniach nowy prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras oraz szefowie Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego.
W gronie ekspertów znaleźli się m.in. przedstawiciele Politechniki Śląskiej, Głównego Instytutu Górnictwa, Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, monitorującego sytuację w górnictwie oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach, a także firmy doradczej Roland Berger, która pod koniec ubiegłego roku przedstawiła diagnozę najważniejszych problemów górnictwa.
Ze strony społecznej przybyli m.in. uczestnicy poniedziałkowych ponad czterogodzinnych wieczornych konsultacji premiera z liderami kilkunastu górniczych central związkowych, wśród nich przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Przed rozpoczęciem obrad Kolorz mówił, że poniedziałkowe spotkanie z premierem daje nadzieję na wypracowanie skutecznego sposobu na funkcjonowanie polskiego górnictwa i całego sektora paliwowo-energetycznego.
Postulaty strony związkowej
Zaangażowania się premiera oraz planu ratunkowego dla całej branży węglowej domagali się w ostatnich tygodniach przedstawiciele górniczych central związkowych. 29 kwietnia ok. 10 tys. górników manifestowało na ulicach Katowic. Złożyli wówczas skierowaną do premiera petycję, w której domagają się m.in.: ograniczenia importu węgla spoza UE, nowej strategii dla branży i tzw. ustawy górniczej, długoterminowej strategii dla sektora paliwowo-energetycznego wraz z tworzeniem wspólnych grup kapitałowych w tych branżach, czasowych ograniczeń obciążeń spółek węglowych oraz aktywnych działań przeciw unijnej polityce klimatyczno-energetycznej.

Po poniedziałkowych rozmowach z Donaldem Tuskiem związkowcy mówili o zapowiedzi premiera, że po wtorkowym "szczycie węglowym" będzie potrzebował jeszcze ok. 10 dni, aby przygotować się do odpowiedzi na pytania i postulaty strony społecznej. Przedstawiciele związków akcentowali, że termin ten upłynie przed zapowiadaną na 19 maja demonstracją górników w Warszawie, do której przygotowania na razie trwają.

Źródło: TVN24/X-news

Trudna sytuacja Kompanii Węglowej
Szczególny niepokój górników budzi sytuacja w Kompanii Węglowej, która w ubiegłym roku straciła na sprzedaży węgla ponad 1 mld zł. Tydzień temu w części kopalń Kompanii wstrzymano na kilka dni wydobycie, by nie powiększać ilości niesprzedanego surowca zalegającego na zwałach. Choć nie potwierdza tego zarząd firmy, w ocenie związkowców możliwe są kolejne przestoje, które w konsekwencji mogą skutkować zamykaniem kopalń.
26 kwietnia rada nadzorcza wyłoniła nowy zarząd KW. Na prezesa wybrano Mirosława Tarasa, który wcześniej kierował m.in. lubelską kopalnią Bogdanka. W poniedziałek z nowym zarządem rozmawiał już wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, wraz ze swoimi zastępcami. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach Taras ogłosił m.in., że w ciągu kilku tygodni zarząd przedstawi wstępny program działań mających pozwolić uniknąć obecnych problemów. Propozycje te mają być konsultowane potem z rządem i związkami.

IAR/PAP, awi