Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 12.06.2014

Irak się rozpada. Po ucieczce armii Kurdowie zajmują Kirkuk

Kurdyjscy bojownicy sprawują całkowitą kontrolę nad Kirkukiem, na północy Iraku, po tym jak iracka armia opuściła posterunki w tym mieście. W tym rejonie trwa ofensywa sunnickich dżihadystów.
Iraccy uzbrojeni sunnici na ulicach KirkutuIraccy uzbrojeni sunnici na ulicach Kirkutu PAP/EPA/STR
Posłuchaj
  • Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła zajęcie przez islamskich ekstremistów dwóch irackich miast. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu/IAR
Czytaj także

- Cały Kirkuk jest w rękach peszmergów (kurdyjskich bojowników). W mieście nie ma obecnie irackiego wojska - oświadczył rzecznik peszmergów Dżabbar Jawar.

Miasto to leży na bogatych w ropę naftową terenach i z tego miasta prowadzi ropociąg do tureckiego miasta Ceyhan. Od dłuższego czasu trwa spór o dochody ze sprzedaży ropy między rządem centralnym Iraku a władzami położonego na północy kraju Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego.

Ucieczka przed dżihadystami
Iraccy żołnierze opuścili posterunki w Mosulu i kilku innych miastach, uciekając przed ofensywą dżihadystów z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL).
W ramach prowadzonej od wtorku ofensywy na północy Iraku islamiści opanowali znaczne części Mosulu - drugiego co wielkości miasta w kraju i stolicy prowincji Niniwa - a także obszary w dwóch sąsiednich, głównie sunnickich prowincjach, Kirkuku i Salaheddinie.

Cihan News Agency/x-news

Iracka armia "po ciężkich walkach" odbiła w czwartek z rąk dżihadystów zajęty dzień wcześniej Tikrit, miasto rodzinne Saddama Husajna, oddalone od Bagdadu o 160 km - poinformowały miejscowe media.

Według świadków oddziały islamistów zdecydowały się ominąć Samarrę, ok. 100 km od stolicy, po tym jak dzień wcześniej nie powiódł się ich atak na to miasto.Jest ona zamieszkana w większości przez sunnitów, ale jest to miejsce święte dla wyznawców szyizmu ze względu na znajdujący się tam Złoty Meczet.

W 2006 roku doszło tam do zamachu na to szyickie sanktuarium, co wywołało krwawy konflikt wyznaniowy, w którym zginęło ogółem kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

pp/PAP/IAR

''