Logo Polskiego Radia
IAR
Beata Krowicka 17.06.2014

Premier i szef NBP u prezydenta. Afera taśmowa tematem na RBN?

O ujawnionych przez tygodnik "Wprost" nagraniach prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z szefem NBP Markiem Belką oraz z premierem Donaldem Tuskiem.
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej nt. nagrań rozmów polityków upublicznionych przez tygodnik WprostPremier Donald Tusk podczas konferencji prasowej nt. nagrań rozmów polityków upublicznionych przez tygodnik "Wprost"PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Prezydent spotka się z Belką i Tuskiem - relacja Sylwii Białek (IAR)
  • Marek Belka, szef NBP stawia warunki dotyczące propozycji szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza (IAR)
  • Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta: prezydent rozmawiał z Markiem Belką o jego współpracy z RPP
  • Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta: prezydent rozmawiał z premierem o tym, jak doszło do nagrywania (IAR)
Czytaj także

Prezydent najpierw przyjął szefa NBP, później rozmawiał z premierem.

Jak wyjaśniła Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta, rozmowa dotyczyła dalszej współpracy szefa NBP z Radą Polityką Pieniężnej oraz kwestii ustawy o NBP, nad którą pracuje rząd.

- Troską pana prezydenta jest bezpieczeństwo polskiego pieniądza, stabilność polskiej gospodarki. W tym duchu prowadzona była ta rozmowa - zaznaczyła.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego dodała, że rozmowa prezydenta z premierem dotyczyła kwestii ujawnionych nagrań w kontekście podsłuchiwania najważniejszych osób w państwie, "samej kwestii technicznej możliwości zrealizowania tych nagrań, jak i motywacji, która mogła stać za tego typu działaniem".
- Niewykluczone, że kwestia ochrony w tym względzie będzie przedmiotem jednego ze zbliżających się posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego, o ile rząd będzie gotowy do przedstawienia informacji w tym zakresie - zaznaczyła Trzaska-Wieczorek.

Na temat informacji tygodnika "Wprost" Bronisław Komorowski rozmawiał w poniedziałek wieczorem w Budapeszcie z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Dyrektor biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek  powiedziała, że Bronisław Komorowski nie wyklucza spotkania z szefem ludowców także w najbliższych dniach.

AFERA TAŚMOWA W POLSKIM RZĄDZIE - czytaj więcej >>>
Bronisław Komorowski wrócił w nocy do Warszawy z Budapesztu.

Belka wytłumaczy się przed RPP

Marek Belka będzie też wyjaśniał ostatnie wydarzenia Radzie Polityki Pieniężnej. W opublikowanych przez "Wprost" nielegalnych nagraniach prezes NBP w rozmowie z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem niepochlebnie wypowiada się o Radzie.

TVP/x-news

Marek Belka przyznał, że to nie będzie łatwa rozmowa, ale zaznaczył, że o wszystkich sprawach, które dzisiaj budzą emocje, rozmawiał z Radą Polityki Pieniężnej. - Nie zaskoczyłem niczym Rady - z wyjątkiem paskudnego przymiotnika. Pewnie, że idę tam z drżeniem serca - mówił Marek Belka. Prezes NBP dodał, że do tej pory współpraca z RPP układała się bardzo dobrze.

RPP chce wyjaśnień prezesa NBP w sprawie afery taśmowej >>>
- W tym przykrym kontekście należą się Radzie wyjaśnienia - mówiła w niedzielę członek Rady Elżbieta Chojna-Duch.
Prezes Marek Belka w rozmowie z dziennikarzami powtórzył, że nie rozważa dymisji. Premier powiedział na konferencji prasowej, że nie chce oceniać nagrań z udziałem szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i szefa NBP Marka Belki pod względem politycznym.

TVN24/x-news

Mimo, że - jak podkreślał premier - ich typ zachowań był trudny do zaakceptowania i bulwersujący. - Nie jest rolą rządu i premiera wpływanie na działanie Narodowego Banku Polskiego - mówił Tusk.

Rząd zajmie się ustawą o NBP

We wtorek zbiera się rząd. Ministrowie zajmą się między innymi założeniami do projektu nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim. Daje on bankowi centralnemu możliwość - z unijnymi ograniczeniami - kupna i sprzedaży dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym. W nowelizacji jest też mowa o rotacyjności kadencji członków Rady Polityki Pieniężnej. Jedną trzecią jej składu powoływano by co 2 lata w równej liczbie przez prezydenta, Sejm oraz Senat. Wątek nowelizacji ustawy znalazł się w rozmowie Marka Belki z Bartłomiejem Sienkiewiczem.

"Belka zachował się jak polityk"

Marek Belka zachował się jak polityk - tak treść rozmowy między prezesem NBP a ministrem Bartłomiejem Sienkiewiczem komentuje w Polskim Radiu 24 szef działu ekonomicznego "Rzeczpospolitej". Krzysztof Adam Kowalczyk nie sądzi jednak, by z tego powodu Marek Belka miał stracić stanowisko.


RMF FM/x-news

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" uważa, że podczas rozmowy, którą opublikował "Wprost", prezes Belka niebezpiecznie zbliżył się do rozgrywek politycznych. Krzysztof Adam Kowalczyk uważa, że szczególnie dziwne było to, że jego partnerem do rozmów był minister spraw wewnętrznych, a nie na przykład premier.

Pierwsza taśma "Wprost": odwoływanie ministra finansów >>>
Zdaniem Kowalczyka, premier Tusk będzie się starał teraz wyciszyć emocje w związku z tą sprawą. Możliwe, że zdecyduje się na dymisję Sienkiewicza. Raczej na pewno rząd przerwie prace nad nowelizacją ustawy o NBP.

Afera, która zatopi rząd?

W poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Wprost" ujawnia szczegóły nagrań, o których na swojej stronie internetowej poinformował w sobotę.

Pierwsze nagranie pochodzi ze spotkania z lipca 2013 roku. Miały w nim uczestniczyć trzy osoby: minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka oraz jego najbliższy współpracownik i były minister Sławomir Cytrycki.

Druga opisywana przez tygodnik taśma ma zawierać zapis rozmowy, do której doszło na początku lutego 2014 roku i brać w niej mieli udział b. minister transportu Sławomir Nowak, b. wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz oraz b. szef GROM-u Dariusz Zawadka.

Według "Wprost" podobnych taśm jest więcej - nagrane miało zostać spotkanie wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem, szefa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego z biznesmenem Janem Kulczykiem, a także Kulczyka z sekretarzem generalnym PO Pawłem Grasiem. Nagrane miało zostać również spotkanie związanego z Platformą biznesmena Piotra Wawrzynowicza z wiceministrem skarbu Rafałem Baniakiem.

Nie wiadomo, kto jest autorem nagrań i dlaczego chce skompromitować polityków. Pojawia się na ten temat natomiast wiele spekulacji.

IAR, bk