Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 23.06.2014

Unia Europejska: umowa z Ukrainą będzie podpisana w piątek

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE potwierdzili, że 27 czerwca podpisana zostanie druga część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą dotycząca utworzenia strefy wolnego handlu.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneSylwia Mróz/PR

Pierwsza, polityczna część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina została podpisana w marcu. Miał to być sygnał wsparcia dla tego kraju i tymczasowych władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją oraz kryzysu politycznego.
Unia zobowiązała się jednocześnie do podpisania drugiej części porozumienia, dotyczącej przede wszystkim utworzenia strefy wolnego handlu, po ukraińskich wyborach prezydenckich, które odbyły się 25 maja.
Kryzys na Ukrainie - serwis specjalny >>>
W poniedziałek szefowie dyplomacji krajów Unii przyjęli akty prawne, otwierające drogę do podpisania właśnie tej drugiej części porozumienia. Potwierdzili również, że już jesienią, po ratyfikowaniu umowy przez ukraiński parlament, rozpocznie się wdrażanie większości jej zapisów, w tym dotyczących wolnego handlu.
Także 27 czerwca umowy stowarzyszeniowe z Unią podpiszą Gruzja i Mołdawia.
Będą kolejne sankcje dla Rosji?
Sytuacja na wschodniej Ukrainie jest jednym z głównych tematów poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. Uczestniczy w nim również nowy szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin, który ma przedstawić szczegóły planu pokojowego prezydenta Petra Poroszenki.
Na spotkaniu w Luksemburgu szefowie dyplomacji mają także rozmawiać o Rosji i ewentualnych sankcjach w związku z dalszą eskalacją konfliktu na Ukrainie. Na Unię Europejską naciskają w tej sprawie Stany Zjednoczone, które domagają się kolejnych decyzji i zaostrzenia tonu.
Na razie Wspólnota ograniczyła się do nałożenia sankcji dyplomatycznych. Ponad 60 osób ma zakaz wjazdu do Unii, a ich aktywa finansowe zostały zamrożone. Na czarnej liście są rosyjscy politycy, ale nie ci czołowi, z najbliższego otoczenia Władimira Putina, a także separatyści z Krymu. Na nałożenie sankcji gospodarczych do tej pory nie było zgody w UE. Ten temat ma być poruszony na rozpoczynającym się w czwartek europejskim szczycie.
Ministrowie omówią też sytuację w Libii, Syrii i Iraku, a także strategię Unii Europejskiej wobec Afganistanu do roku 2016.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''