Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 07.07.2014

Ukraina zacieśnia krąg wokół prorosyjskich bojówek na wschodzie

Ukraińskie wojska mają całkowicie zablokować miasta Donieck i Ługańsk, by zmusić separatystów do złożenia broni. Ambasadorowie Unii Europejskiej będą rozmawiać o sytuacji na Ukrainie, teoretycznie możliwe jest rozszerzenie sankcji przeciw Rosji.
Herb Ukrainy przy pomniku Lenina w Słowiańsku. Ukraińcy w sobotę odbili to miasto, uważane za twierdzę separatystów; bojownicy prorosyjscy uciekli stamtąd do DonieckaHerb Ukrainy przy pomniku Lenina w Słowiańsku. Ukraińcy w sobotę odbili to miasto, uważane za twierdzę separatystów; bojownicy prorosyjscy uciekli stamtąd do Doniecka PAP/EPA/STRINGER
Posłuchaj
  • Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR): unijni ambasadorowie omówią sytuację na Ukrainie
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego z Symferopola (IAR): Tatarzy krymscy mogą wyjść na ulice Symferopola
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): ukraińska armia chce zablokować separatystów w Doniecku i Ługańsku
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie - serwis specjalny >>>

O szczegółach akcji na wschodzie poinformował zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Mychajło Kowal. Strategiczny plan działań został zatwierdzony przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, który napisał na Twitterze, że to może być początek punktu zwrotnego w bitwie o integralność Ukrainy.

W weekend ukraińska armia zdobyła Słowiańsk, Kramatorsk, Konstantynówkę, Artemowsk i Drużkowkę. Z tych miast bojownicy zbiegli do Doniecka i Ługańska. Do odbitych miast już trafiła pomoc humanitarna: chleb, woda, a także generatory prądu.

(Wideo: mieszkańcy Słowiańska po ucieczce separatystów z miasta)

(Wideo: mieszkańcy Słowiańska dostali pomoc humanitarną od państwa)

W okolicy Doniecka w niedzielny poranek trwały walki, w których brało udział wojsko oraz ochotnicze bataliony Donbas i Dnipro. Ich kierownictwo twierdzi, że zabito co najmniej 20 bojówkarzy. Także w Doniecku słychać było strzały. W mieście widać było całe kolumny przemieszczających się separatystów z bronią. Lokalne władze apelują do mieszkańców, aby unikali kontaktów z bojówkarzami. W niedzielę starali się oni zająć miejscowe więzienie.

Unijni ambasadorzy o Ukrainie

Unijni ambasadorowie mają w poniedziałek omówić sytuację na Wschodzie oraz dalsze działania Wspólnoty wobec ukraińskiego kryzysu. Być może rozszerzą czarną listę osób objętych sankcjami. Mija właśnie tydzień od wygaśnięcia ultimatum Unii Europejskiej dla prorosyjskich separatystów. Przywódcy krajów członkowskich domagali się uwolnienia wszystkich zakładników, rozpoczęcia negocjacji w sprawie wprowadzenia w życie planu pokojowego, oraz oddania władzom w Kijowie trzech przejść granicznych. W przeciwnym wypadku Unia zagroziła zaostrzeniem sankcji.

Lidera Tatarów nie wpuszczono na półwysep

Na Krymie Medżlis, rada Tatarów, zbierze się by przedyskutować niewpuszczenie drugiego już lidera mniejszości tatarskiej, na teren półwyspu.

Rosja odmówiła  wjazdu na Krym drugiemu już liderowi tatarskiej mniejszości. Refat Czubarow, przewodniczący Medżlisu, otrzymał na granicy dokument z którego wynika, że nie wjedzie na Krym do 2019 roku. Czubarow próbował wjechać na półwysep, ale został zatrzymany przez patrol graniczny.

Liderowi Tatarów krymskich zarzucono działalność ekstremistyczną. Oburzeni Tatarzy zapowiadają akcje protestacyjne.

Wcześniej zakaz przebywania na półwyspie otrzymał Mustafa Dżemilew, deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej, który w czerwcu został wyróżniony Nagrodą Solidarności.

IAR/agkm

(Siergiej Taruta, gubernator obwodu donieckiego: separatyści nie opuszczają Ukrainy, oni się przemieszczają)


(Minister spraw wewnętrznych Ukrainy o tym, w jaki sposób separatyści zdołali opuścić Słowiańsk i nie zostali schwytani)

(Wideo: wojska ukraińskie na wschodzie Ukrainy)

Mapa: Słowiańsk i okoliczne miasta w Donbasie

Google
źr. Google Maps

''