Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 30.08.2014

Poroszenko: Unia Europejska przygotuje nowe sankcje wobec Rosji [relacja z 30 sierpnia 2014]

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował , że UE zamierza przygotować nowe sankcje wobec Rosji za eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy.
- Oczekuję, że przywódcy państw UE będą gotowi do wprowadzenia nowej rundy sankcji wobec Rosji w obliczu eskalacji konfliktu na Ukrainie - powiedział w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jose Barroso - Oczekuję, że przywódcy państw UE będą gotowi do wprowadzenia nowej rundy sankcji wobec Rosji w obliczu eskalacji konfliktu na Ukrainie - powiedział w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jose BarrosoPAP/EPA/JULIEN WARNAND
Galeria Posłuchaj
  • Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR): Poroszenko w Bruskeli; UE zdecyduje, co robić w obliczu agresji Rosji
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR) trudna sytuacja pod Iłowajskiem
  • Relacja Pawła Szukały z Pragi (IAR): czeska prasa pisze o rozdźwiękach między Polską i Niemcami, z powodu różnic ws. Ukrainy i Rosji
  • Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR): niemiecka prasa wzywa do ostrej reakcji wobec Rosji
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Jak Europa odpowie na agresję Rosji? Poroszenko na szczycie UE w Brukseli [relacja] >>>

20:30

- Dramatyczne zdarzenia wokół Europy będą wymagały wspólnego zdania. Pomożemy Ukrainie wyłącznie wtedy, kiedy będziemy umieli zbudować jednoznaczny punkt widzenia - powiedział premier Donald Tusk w sobotę w Brukseli po wyborze na szefa Rady Europejskiej.

<<<Donald Tusk, nowa twarz Europy. "Jestem głęboko poruszony">>>

- Codziennie musimy sobie odpowiadać na pytanie - wobec konfrontacji na Ukrainie, ale także wobec sytuacji w Syrii, Libii - kim my jesteśmy, jak my wspólnie możemy odpowiedzieć na to wyzwanie? Fundamentem musi być umiejętność budowania wspólnego punktu widzenia. Pomożemy Ukrainie, pomożemy naszym sąsiadom na południu, wyłącznie wtedy, kiedy będziemy umieli zbudować wspólny, jednoznaczny punkt widzenia. Musimy być jednocześnie odważni i odpowiedzialni. Wyobraźnia i zdrowy rozsądek muszą być razem - szczególnie wobec wyzwań, które (...) są tak dramatyczne w sąsiedztwie UE - podkreślił Tusk.

19:52

W Mińsku odbędzie się w najbliższy poniedziałek spotkanie grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE - poinformowało MSZ Białorusi.

Białoruski resort dyplomacji nie poinformował, kto konkretnie będzie reprezentować strony na rozmowach. Na temat spotkania rozmawiali w sobotę telefonicznie prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka.

19:40

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował , że UE zamierza przygotować nowe sankcje wobec Rosji za eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy. Dodał, że trwają konsultacje dwustronne z krajami UE w sprawie wojskowej pomocy technicznej dla Ukrainy.

- Większość krajów członkowskich UE poparła możliwość wprowadzenia sankcji sektorowych, w tym sankcji sektorowych trzeciego stopnia - powiedział Poroszenko na konferencji prasowej w Brukseli, po spotkaniu z przywódcami UE. Jak wyjaśnił, nowe sankcje będą powiązane z realizacją planu pokojowego dla wschodniej Ukrainy, przedstawionego przez niego w czerwcu.

Wyraził przekonanie, że kraje UE wyrażą jednomyślne poparcie dla propozycji, które im przedstawił.

Dyskusja na temat pomocy dla Ukrainy odbędzie się na szczycie NATO w Walii w przyszłym tygodniu.

19:24

Obradujący w Brukseli unijni przywódcy mają wezwać KE i służby dyplomatyczne do przygotowania nowych sankcji wobec Rosji za jej zaangażowanie w konflikt na wschodniej Ukrainie - wynika z projektu dokumentu końcowego szczytu, który widziała PAP.

Zgodnie z projektem, Komisja Europejska ma ocenić konsekwencje dotychczas wprowadzonych przez UE sankcji wobec Rosji i wraz z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych, "pilnie rozpocząć prace nad przygotowaniem" możliwych nowych restrykcji wobec Rosji. UE ma podejmować decyzje o nowych sankcjach w zależności od sytuacji na wschodzie Ukrainy UE.

W dokumencie powtórzono apele o "obustronne zawieszenie broni", przywrócenie pełnej kontroli nad granicą rosyjsko-ukraińskiej, umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej mieszkańcom rejonów, objętych konfliktem oraz ułatwienie dostępu do miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, zestrzelonego 17 lipca nad wschodnią Ukrainą.

18:23

Partia Batkiwszczyna inicjuje referendum w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO - ogłosiła przywódczyni ugrupowania, była premier Julia Tymoszenko. Aby doszło do referendum Batkiwszczyna musi zebrać 3 mln podpisów pod swoją inicjatywą.

<<<Partia Tymoszenko inicjuje referendum ws. członkostwa Ukrainy w NATO>>>

Plebiscyt miałby odbyć się wraz z wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi 26 października.

- Nie mamy wątpliwości, że wejście do NATO w możliwie najkrótszym terminie będzie jednym z czynników zakończenia wojny i przywrócenia pokoju, powrotu do normalnego życia - powiedziała Tymoszenko.

18:15

Około tysiąca mieszkańców Mariupola w obwodzie Donieckim zablokowało drogę do Nowoazowska - miasta opanowanego przez separatystów. Utworzenie żywej tarczy było gestem symbolicznym, jednak mieszkańcy deklarują, że powtórzą akcję w przypadku ataku separatystów na miasto.

Jak informuje polski dziennikarz Paweł Pieniążek, który był na miejscu, zgromadzeni krzyczeli między innymi "Putin precz", "Wróg nie przejdzie" i "Mariupol to Ukraina". Zebrani dziękowali żołnierzom stojącym na blokadzie za to, że bronią miasta. Organizator akcji wyjaśnił, że mieszkańcy Mariupola rozumieją, że może dojść do rosyjskiej agresji i miasto stanie się polem walk.

Demonstranci podkreślają, że nie chcą, by ich miasto spotkał los Ługańska, czy Doniecka. Mają nadzieję, że agresorzy nie będą atakować osób tworzących żywą tarczę.

17:15

Niezidentyfikowani sprawcy bestialsko pobili Lwa Szlosberga, redaktora naczelnego gazety "Pskowskaja Gubernija", która jako pierwsza podała, że na wschodniej Ukrainie giną żołnierze stacjonującej pod Pskowem 76. gwardyjskiej dywizji powietrznodesantowej.

51-letni Szlosberg jest także liderem pskowskiego oddziału demokratycznej partii Jabłoko i deputowanym do obwodowego zgromadzenia ustawodawczego.

<<<Rosja: pobito dziennikarza piszącego o żołnierzach zabitych na Ukrainie>>>

Rodzina dziennikarza poinformowała, że stan pobitego jest stabilny - jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, ma wstrząśnienie mózgu, złamany nos i liczne urazy.

16:35

Minister obrony Ukrainy Wałerij Hełetej zapowiedział utworzenie specjalnej służby, która będzie tropiła agentów "rosyjskiej piątej kolumny" w szeregach armii i wśród wojskowych, uczestniczących w operacji zbrojnej na wschodzie kraju.

Hełetej przyznał, że zwykłe służby, które powinny zajmować się zwalczaniem zagrożeń dla państwa, to za mało, by zwalczyć obecnego w kraju "wroga wewnętrznego".

<<<Szef MON Ukrainy: będziemy tropić wroga wewnętrznego. Cisza informacyjna w sprawie walk>>>

- "Dziś, jak nigdy wcześniej, konieczne jest pozbycie się rosyjskiej "piątej kolumny" w ukraińskich siłach zbrojnych, w ministerstwie obrony, a przede wszystkim w oddziałach uczestniczących w operacji antyterrorystycznej" - napisał minister na swoim Facebooku.

Minister oświadczył, że podjął decyzję o całkowitej ciszy informacyjnej w sprawie walk na wschodzie kraju w wyniku szumu medialnego wokół oddziałów, okrążonych przez przeciwnika w Iłowajsku w obwodzie donieckim.

16:25

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oświadczyła w Brukseli, że Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą i faktycznie - z Europą . Zdaniem litewskiej prezydent, UE powinna pomóc Ukrainie się bronić, dostarczając jej niezbędny sprzęt wojskowy.

Wyraziła opinię, że UE powinna wprowadzić całkowity zakaz dostarczania Rosji broni i technologii obronnych. Jej zdaniem embargo nie powinno dotyczyć jedynie "przyszłych kontraktów wojskowych i obronnych", a powinno być "całkowite" - a więc objąć także bieżące kontrakty.

<<<Prezydent Litwy: Rosja jest w stanie wojny z Europą>>>

Grybauskaite miała zapewne na myśli planowane przez Francję dostawy okrętów desantowych Mistral. Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył 21 lipca, że pierwszy Mistral zostanie dostarczony tak, jak przewidziano w październiku, a decyzja czy dostarczyć Rosji drugi okręt tego typu będzie uzależniona od postępowania Moskwy wobec kryzysu na Ukrainie. 24 lipca szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius oświadczył, że "kontrakty podpisane i opłacone są honorowane".

16:08

Ukraiński samolot transportowy z siedmioma osobami na pokładzie rozbił się na południu Algierii - podała telewizja Al-Arabija. Na pokładzie było siedem osób. Na miejscu katastrofy znaleziono dotychczas zwłoki trzech osób.

Załogę samolotu stanowiło sześciu obywateli Ukrainy i jeden Rosjanin. An-12 wystartował z lotniska w mieście Tamanghist, zmierzając do Gwinei Równikowej.

Katastrofa, do której doszło w nocy z piątku na sobotę mogła nastąpić z przyczyn technicznych - poinformował przedstawiciel ministerstwa transportu Algierii. Samolot rozbił się w górskiej miejscowości położonej około 25 km od lotniska.

15:55

Bezimenne w regionie Donieckim stało się strefą buforową pomiędzy opanowanym przez separatystów Nowoazowskiem, a ukraińską armią. Jak relacjonuje Paweł Pieniążek, w tym 2,5-tysięcznym mieście nie toczą się walki, nie stacjonują też ani żołnierze, ani bojownicy.

W okolicy była przez jakiś czas ukraińska Gwardia Narodowa. Jak twierdzi jedna z mieszkanek, żołnierze byli głodni i spragnieni, a ludność przynosiła im jedzenie i picie.

Do miejscowości przyjechało wielu uciekinierów, których było w pewnym momencie więcej niż rdzennych mieszkańców. Przybywali oni z ośrodków ogarniętych walkami, między innymi z Doniecka. Jednak uchodźcy opuścili miasto, gdy w Nowoazowsku pojawiły się czołgi i żołnierze.

15:36

Prezydent Czech jest za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji. Milosz Zeman przewiduje również uaktywnienie wojska w związku z kryzysem ukraińskim.

Prezydent Zeman podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami wyraził zaniepokojenie działaniami Rosji na południowo-wschodniej Ukrainie. -"Jeśli okazałoby się, że chodzi rzeczywiście o rosyjską inwazję, a takie podejrzenie istnieje co do coraz większej liczby żołnierzy rosyjskich, wtedy należałoby oczywiście zastosować bardziej zdecydowane kroki".

Natomiast premier Bohuslav Sobotka przed odlotem do Brukseli opowiedział się za dyplomatycznym rozwiązaniem kryzysu. Zamierza też zachęcać europejskich partnerów do wznowienia rozmów z Rosją.

15:15

W zajętym przez armię rosyjską Nowoazowsku, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pojawiły się ulotki mogące świadczyć o tym, że Rosja przygotowuje wprowadzenie do tego regionu kontyngentu sił pokojowych.

<<<Rosyjski MON: nikt z was nie zostanie rozstrzelany bez przyczyny>>>

Ulotki te opublikowano na stronie internetowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Rada oświadczyła, że rozpowszechniają je rosyjscy żołnierze. Jest to skierowana do mieszkańców regionu instrukcja pod tytułem: "Jak zachowywać się w kontaktach z kontyngentem pokojowym wojsk Federacji Rosyjskiej".

Cała instrukcja składa się z dziewięciu punktów. "Uwierzcie: ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej gwarantuje, że nikt z was nie zostanie rozstrzelany bez przyczyny. Pamiętajcie, że siły pokojowe Federacji Rosyjskiej działają zgodnie z Konwencją Genewską z 1949 roku" - napisano w ostatnich słowach ulotki.

13:23

Przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin oświadczył, że piątkowa decyzja polskich władz, które nie zezwoliły na przelot nad Polską samolotu ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, odbije się na stosunkach rosyjsko-polskich.
- Incydent ten wywołuje głębokie zdumienie - oznajmił Naryszkin, zaznaczając, że nie zna jeszcze wszystkich szczegółów tego zdarzenia.

59-letni Szojgu to jeden z najbliższych współpracowników Putina. Przez wielu analityków uważany jest za głównego kandydata na jego następcę.
59-letni Naryszkin też jest zausznikiem Putina. Według rosyjskich mediów, w latach 1978-82 razem szkolili się oni w Instytucie Pierwszego Zarządu Głównego KGB (obecnej Akademii Wywiadu Zagranicznego - SRW). W pierwszej połowie lat 90. pracowali razem w merostwie Petersburga. W latach 2008-11 był szefem administracji prezydenta, a w latach 2004-08 - szefem aparatu (kancelarii) rządu.

Samolot,
Samolot, którym miał lecieć szef MON Rosji Siergiej Szojgu, na lotnisku w Bratysławie; fot. PAP/EPA/JOZEF JAKUBCO

13:13

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała w Mediolanie, że Rosja musi wycofać swe siły zbrojne z Ukrainy i położyć kres wrogości. Apelem tym zakończył się nieformalny szczyt ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej.
Rosja - podkreśliła Ashton na konferencji prasowej - musi "zahamować wrogość oraz transfer sprzętu w rejon konfliktu i wycofać swe siły zbrojne" z Ukrainy.
Gospodyni mediolańskiego spotkania, minister spraw zagranicznych Włoch Federica Mogherini, mówiła zaś o potrzebie wypracowania wspólnej linii polityki UE wobec Rosji.

13:12

Oczekuję, że przywódcy państw UE będą gotowi do wprowadzenia nowej rundy sankcji wobec Rosji w obliczu eskalacji konfliktu na Ukrainie - powiedział w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jose Barroso [WIĘCEJ }>>>

EU EBS/x-news

13:11

Premier Donald Tusk wylądował w Brukseli, gdzie po 17.00 rozpoczyna się unijny szczyt. Najpierw jednak spotka się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką , później szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem, a następnie weźmie udział w szczycie europejskich chadeków.
W sobotę w Brukseli zapadną decyzje dotyczące obsady kluczowych stanowisk we Wspólnocie. Donald Tusk jest głównym faworytem do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej.

13:00

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko powiedział w Brukseli, że jest przekonany, iż rosyjska agresja na Ukrainę nie pozostanie bez reakcji UE.

- Tysiące żołnierzy obcego kraju i setki czołgów z obcego kraju są na terytorium Ukrainy - oświadczył na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso. Dodał, że to "zagrożenie nie tylko dla pokoju na Ukrainie, ale dla pokoju w Europie".

EU EBS/x-news

- Jestem przekonany, że reakcja Rady Europejskiej (szczytu - UE) będzie zgodna - zaznaczył. Poroszenko został zaproszony na zbierający się w sobotę po południu szczyt Unii Europejskiej.
Barroso oświadczył z kolei, że Rosja nie powinna lekceważyć determinacji UE do obrony wspólnych zasad. - Jeszcze nie jest za późno na pokojowe rozwiązanie - zaapelował.

12: 41

Siły ukraińskiej operacji antyterrorystycznej przeszły do ataku w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju - poinformował  rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Andrij Łysenko.
Według jego relacji Rosja wciąż przekazuje na Ukrainę sprzęt wojskowy i ludzi. - Rosjanie kontynuują przerzucanie do Donbasu sprzętu i najemników - podkreślił.

12:35
NATO utworzy specjalną "szpicę" swoich sił szybkiego reagowania - mówi sekretarz generalny sojuszu Anders Fogh Rasmussen w brytyjskim dzienniku "The Daily Telegraph". Jego  plany wskazują, że jej wysunięte bazy mogłyby się znaleźć w Polsce.

Będzie ona obejmować siły lądowe, powietrzne i morskie, a sojusznicy będą ją obsadzać na zasadzie rotacji. Szybkość reagowania będzie wymagać utworzenia wysuniętych arsenałów i baz. - Zapewnimy posiadanie właściwych sił i właściwego sprzętu, we właściwym miejscu i czasie - zapowiada sekretarz generalny NATO w "Daily Telegraph". [ WIĘCEJ ] >>>

12:10

Zgodnie z oczekiwaniami, eskalacja kryzysu ukraińskiego była głównym tematem dwudniowego nieformalnego szczytu ministrów spraw zagranicznych UE w Mediolanie. Ostateczne decyzje w tej sprawie pozostawiono jednak uczestnikom rozpoczynającego się za kilka godzin szczytu w Brukseli.
W swym wystąpieniu w Mediolanie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zaapelował o wypracowanie wspólnej europejskiej linii w sprawie Ukrainy i stosunków z Rosją, tak aby inicjatywy i posunięcia tej ostatniej nie zaskakiwały więcej Europy i nie wymagały każdorazowej improwizowanej reakcji. Sprawą zobowiązała się zająć włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini, obiecując, że linia taka gotowa będzie do końca włoskiej prezydencji UE, czyli do końca tego roku.
Jak wiadomo, szefowa włoskiej dyplomacji jest chyba jedyną już kandydatką na stanowisko wysokiego przedstawiciela do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i od jej nominacji w Brukseli dzieli nas już kilka godzin. Pewna jest tego włoska prasa, tak jak nie ma - jej zdaniem - konkurentów Donald Tusk, by zostać przewodniczącym Rady Europejskiej. Objęcie tego stanowiska przez polskiego premiera byłoby według wielu komentatorów pierwszą nową sankcją, nałożoną na Rosję za eskalację agresji na Ukrainę.

Spotkanie
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Mediolani; fot. PAP/EPA/GUIDO MONTANI

11:46

Pierwsi ukraińscy żołnierze opuścili strefę walk pod Iłowajskiem. Bezpiecznych jest około stu wojskowych. To wynik porozumienia Moskwy i Kijowa na wyższym szczeblu.

Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow poinformował, że są to walczący w batalionach ochotniczych MSW, m.in. "Cherson” i "Dnipro" oraz podlegli Ministerstwu Obrony żołnierze. Są kłopoty z ewakuacją batalionu Donbas. Przez całą noc nie było kontaktu z jego sztabem, a rosyjscy żołnierze, którzy okrążyli oddział w ogóle nic nie wiedzieli o ustaleniach władz.

11:45
W godzinach nocnych z piątku na sobotę dowództwo operacji antyterrorystycznej poinformowało, że na wschodniej Ukrainie z rosyjskiej wyrzutni rakietowej zestrzelono ukraiński myśliwiec Su-25. Pilot zdołał się katapultować i dotrzeć do obozu Gwardii Narodowej. Dowództwo nie podało, w jakim miejscu doszło do zdarzenia.

11:39

Moskwa nadal twierdzi, że nie toczy wojny z Ukrainą. Rosja nie prowadzi żadnych działań wojskowych na Ukrainie i nie będzie ich prowadzić. Tak zapewnia wiceminister obrony Rosji Anatolija Antonow w wywiadzie dla agencji prasowej RIA Nowosti i słowackiej telewizji.  Wiceszef resortu obrony Rosji powtórzył stanowisko Moskwy, że nie jest ona zaangażowana militarnie w konflikt na Ukrainie. Według niego, ukraińscy separatyści wykorzystują broń i amunicję z zajętych wojskowych magazynów. Część broni, jak oświadczył, mogli zdobyć w trakcie walk z ukraińskimi żołnierzami.
Anatolij Antonow powiedział, że na południowo-wschodniej Ukrainie, gdzie trwają walki, jest katastrofa humanitarna. Dlatego Rosja myśli już o wysłaniu kolejnych konwojów humanitarnych.- Chcemy, aby działał na stałe most humanitarny między Rosją a Ługańskiem i Donieckiem - stwierdził generał.
Rosyjskie media poinformowały wcześniej, że drugi konwój z rosyjską pomocą humanitarną pojedzie prawdopodobnie koleją. Może być zorganizowany w ciągu najbliższych 10 dni

11:31

Gangsterzy dowodzący separatystami są bardziej wiarygodni niż lokator Kremla- stwierdza w dzisiejszym komentarzu redakcyjnym sztokholmski dziennik "Dagens Nyheter".

Jego zdaniem, działania Putina mogą być wzorcem dla zwolenników wiarołomstwa, cynizmu, manipulacji, i kłamstw w polityce. Dlatego rozwiały się już iluzje, iż jego Rosję można zintegrować z Europa poprzez współpracę. To nie interesuje Putina.

Dowody na to są oczywiste. Ale Putin potrafi nawet zaprzeczać rzeczywistości wobec rodzin poległych w tym konflikcie rosyjskich żołnierzy grzebanych w tajemnicy- stwierdza komentator dziennika. .

Dla powstrzymania Putina- jego zdaniem- konieczne jest nowa strategia międzynarodowej społeczności. Jednym z jej głównych celów winny być ograniczenie udziału Rosji w międzynarodowym systemie finansowym.

UE i NATO w żaden sposób nie sprowokowały Rosji- podkreśla szwedzka gazeta. Przeciwnie, próbowały współpracować z Moskwą. To co sprowokowało Putina to było dążenie społeczeństwa ukraińskiego do związania się Europą i demokracją oraz odrzucenie autorytarnego i skorumpowanego modelu władzy.

Obecnie Putin testuje zdecydowanie i przywiązanie demokratycznego świata do głoszonych zasad. Dlatego ani UE ani USA nie mogą się cofnąć ze swoich pozycji. Winni się o tym przekonać tez i inni despoci - konkluduje "Dagens Nyheter".

11:20

Petro Poroszenko rozmawia z z szefem Komisji Europejskiej, Jose Barroso.

Petro
Petro Poroszenko i Jose Barroso, fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

10:53

Komentator dziennika "Sueddeutsche Zeitung” ocenia, że nie ma żadnej gwarancji, iż rosyjska agresja zatrzyma się na granicy Donbasu. Jak czytamy, ćwierć wieku po zakończeniu zimnej wojny, Europejczycy znowu czują się zagrożeni przez Rosję. Dlatego zachód, musi zrobić wszystko co możliwe, nie wchodząc na poziom militarny, aby surowo ukarać Władimira Putina. Co prawda zaostrzenie sankcji gospodarczych uderzy także w zachód, ale to obecnie drugorzędne - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".
Komentator "Die Welt" dodaje, że jeśli Europa pozwoli na agresywną politykę Putina to zapłaci za to wysoką cenę. Zachód wprowadzając ostre sankcje musi pokazać rosyjskiemu prezydentowi, że nie będzie dłużej tolerować jego sztuczek. Trzeba też pracować nad militarnym odstraszeniem neosowieckiego imperializmu - czytamy w "Die Welt".

10:52

Ludzie w Mariupolu kopią rowy i okopy - żeby pomóc ochronić miasto przed Rosjanami.- Jeśli nie obronimy się sami, nikt nas nie obroni - mówią mieszkańcy.

10:46

Szef MSW Arsen Awakow poinformował na Facebooku, że z iłowajskiego kotła wydostało się już pierwszych 28 osób, wśród nich są bojownicy ochotniczych batalionów Mirotworec, Cherson, Dniepr 1.

10:30

W Brukseli trwa spotkanie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i ustępującego niedługo przewodniczącego Rady UE, Hermana van Rompuya.

PAP/EPA/OLIVIER
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

09:35

Są pewne analogie między 1939 rokiem a sytuacją na Ukrainie - o tym mówił w Jedynce historyk prof. Tadeusz Rutkowski.  Zaznaczył, że tak jak wtedy, i teraz sytuacja wydaje się niejasna. Wcześniej zastanawiano się, czego chce Adolf  Hitler, tak teraz wszyscy łamią sobie głowę nad planami Władimira Putina, jak daleko one sięgają. - Jest centralny ośrodek władzy, rozpoznanie jego celów jest dość trudne – mówił historyk. Dodał, że Niemcy do końca sierpnia 1939 roku oferowali wolę utrzymania pokoju, choć mnożyli warunki. Niemcy, tak jak teraz Rosja, wykorzystywali kwestię mniejszości narodowych – twierdzono, że III Rzesza nie chce wojny, ale musi bronić Niemców. [ WIĘCEJ >>>]

09:30

W Brukseli o 10.00 rozpoczyna się seria spotkań prezydenta Ukrainy z unijnymi politykami. Najpierw prezydent Ukrainy Petro Poroszenko będzie rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em, później - z szefem Komisji Europejskiej, a następnie spotka się z unijnymi liderami na szczycie.

09:00

Czeska gazeta "Lidove Nowiny" pisze, że Warszawa i Berlin mają całkowicie różne podejście do walk na Ukrainie . Zaznacza, że w ostatnich miesiącach kryzys ukraiński wystawił bliskich sobie gospodarczo i politycznie sojuszników na ciężką próbę.

"Jeśli chodzi o Ukrainę, Polacy mają problem praktycznie z każdym państwem unijnym, z wyjątkiem Litwy, Łotwy i Estonii" - twierdzi w artykule Vit Dostal z prestiżowego stowarzyszenia Problemy Międzynarodowe. Jego zdaniem, Polacy z powodów historycznych postrzegają zagrożenie ze Wschodu bardziej intensywnie od Niemców.
"Podobne różnice były widoczne w roku 2008 podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej" - podkreślają "Lidove Nowiny".

08:20

Według prezydenta Bronisława Komorowskiego, w sytuacji rosyjskiej interwencji na Ukrainie Europa powinna wyciągnąć wnioski sprzed 75 lat, kiedy przedwojenna polityka wobec hitlerowskich Niemiec nie zapobiegła wojnie. Zdaniem prezydenta, także teraz polityka "obłaskawiania i ustępstw" jest droga donikąd, bo będzie tylko zachęcać do kolejnych żądań i oczekiwań. - Najpierw było żądanie Krymu, a teraz - innych regionów Ukrainy. I wszyscy się zastanawiamy: na czym to się skończy - mówi Bronisław Komorowski.

Prezydent zwraca uwagę, że nasza część Europy jest najbardziej narażona na ewentualne ataki ze strony Rosji. Dlatego - jak podkreśla - potrzebne jest umacnianie NATO, zwłaszcza na jego wschodniej flance. - Tu jest potencjalna agresja, (...) a do niej zachęca słabość potencjalnej ofiary. I odwrotnie - siła zniechęca do polityki agresji. Ja stawiam na siłę - podkreślił Bronisław Komorowski.

Sytuacja na Ukrainie po stwierdzeniu obecności na jej terytorium żołnierzy i sprzętu wojskowego z Rosji będzie jedym z tematów dzisiejszego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Z kolei w dniach 4-5 września w walijskim Newport zbierają się szefowie państw i rządów NATO.

07:33

Wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę, stawiam na silne NATO - mówi Bronisław Komorowski w wywiadzie dla niemieckiej rozgłośni Deutschlandradio Kultur. Prezydent zwraca uwagę, że historia pokazuje Europie i światu, jak powinny zachować się w obliczu zagrożenia ze wschodu.
Bronisław Komorowski podkreśla, że Europa musi znaleźć skuteczny sposób na powstrzymanie Rosji przed odbudową imperium. Prezydent przypomina, że rosyjska strefa wpływów była w Europie bardzo szeroka - sięgała Odry i Łaby, a aspiracje Moskwy były w przeszłości jeszcze większe - po Pireneje.

- Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, to już jest faktem - mówi prezydent dodając, że teraz społeczność międzynarodowa stoi przed pytaniem: jak na to zareagować. - To jest pytanie o skuteczność poltyki powstrzymywania przed agresją, przed łamaniem praw międzynarodowych, przez deptaniem praw ludzkich. To nie jest pytanie tylko o interesy polityczne, to pytanie o to, jaka będzie Europa - czy, mówiąc wprost: kozacka, czy też bardziej demokratyczna - mówi prezydent w wywiadzie dla Deutschlandradio Kultur.

07:27

Ważą się losy żołnierzy, którzy znajdują się w okrążeniu w pobliżu Iłowajska. Są sprzeczne informacje.

Według dowódcy batalionu Donbas Semena Semenczenki wieczorem dzwonił do niego prezydent Petro Poroszenko i poinformował go, że wszyscy bojownicy, którzy nie oddadzą się w niewolę, z bronią będą wypuszczeni przez specjalny korytarz do miejsca dyslokacji sił operacji antyterrorystycznej.

Jednocześnie, późnym wieczorem, służba prasowa batalionu Donbas informowała o tym, że prorosyjskie siły obwieściły im o ultimatum, a czas do namysłu dano im do 6 rano (7 rano polskiego czasu) w sobotę. Bojownicy z Iłowajska mieliby żłożyć broń i oddać się w niewolę, inaczej zostaną zlikwidowani.

W piątek pojawiły się tragiczne doniesienia o ostrzelaniu kolumny ukraińskich wojsk, która próbowała się wydostać z okrążenia. Według portalu Zn. Ua – zabitych może być nawet stu żołnierzy ukraińskich. Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony sprawdza informacje o ostrzale - podał ten portal.

Dowódca batalionu Donbas twierdzi, że jest to wynik zdrady i braku kompetencji dowództwa ukraińskiej armii.

Wideo: dziennikarz, który był świadkiem ostrzału kolumny ukraińskich wojsk mówi, że przygotowano pułapkę

Bojownik batalionu Donbas o ostrzale

07:14

Ukraińcy mogą spodziewać się chłodnej zimy. Do kłopotów z dostawami gazu doszły także problemy z węglem. Separatyści niszczą składy i kopalnie w Zagłębiu Donieckim.
Działania wojenne na wschodzie kraju spowodowały paraliż pracy kopalni. W niektórych nie ma prądu, do innych nie mogą dojechać pracownicy. W związku z tym tylko w lipcu wydobycie węgla spadło o jedną piątą. Eksperci szacują, że w tym miesiącu ta liczba będzie jeszcze większa. Kłopoty są nawet z dostarczeniem węgla, który już został wydobyty. Terroryści niszczą tory kolejowe w Zagłębiu Donieckim, uniemożliwiając jego wywiezienie.

 

Elektrociepłownie produkują 40% energii elektrycznej. Pozostała część pochodzi w większości z siłowni jądrowych.

07:00

Prezydent Petro Poroszenko pojawi się w Brukseli jeszcze przed zaplanowanym na popołudnie szczytem UE. Ma spotkać się z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso oraz ma uczestniczyć w spotkaniu przywódców Europejskiej Partii Ludowej. O godz. 11.45 planowana jest konferencja prasowa Poroszenki i Barroso.

06:45

Informacja o tym, że Petro Poroszenko jednak przedstawi unijnym liderom sytuację na Ukrainie pojawiła się niespodziewanie. Chociaż Kijów zabiegał o to od kilku dni, Bruksela nie dawała zielonego światła.  Ostatecznie szef Rady Europejskiej zaprosił ukraińskiego prezydenta do udziału w szczycie.
Rozpocznie się on z godzinnym opóźnieniem - o 17.00 i po krótkim spotkaniu z szefem Parlamentu Europejskiego, unijni przywódcy wysłuchają Petra Poroszenki. Później mają rozmawiać o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji za jej działania wojskowe na Ukrainie.

Dyplomaci mówią, że nie należy już na tym szczycie spodziewać się konkretnych decyzji. Europejscy przywódcy mają zlecić Komisji przygotowanie kolejnych propozycji sankcji gospodarczych.

 

 

 

06:30

Nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej  ma podjąć decyzje w sprawie obsadzenia dwóch czołowych stanowisk unijnych: wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej oraz przewodniczącego Rady Europejskiej. Szanse na objęcie tej drugiej funkcji ma polski premier Donald Tusk. Za mocną kandydatkę uchodzi też szefowa rządu Danii Helle Thorning-Schmidt. Faworytką do objęcia funkcji szefa unijnej dyplomacji jest minister spraw zagranicznych Włoch Federica Mogherini, choć jednym z oficjalnych kandydatów jest także polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

06:20

Na wschodzie Ukrainy trwają zacięte walki między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami i rosyjskimi regularnymi wojskami. Walki koncentrują się już nie tylko wokół Doniecka i Ługańska, dwóch głównych miast regionu będących bastionami rebeliantów, ale także w rejonie Nowoazowska na południu obwodu donieckiego, gdzie rebeliantów mają wspierać żołnierze rosyjscy. Opanowany przez separatystów Nowoazowsk jest strategiczne położony nad Morzem Azowskim między Rosją a oderwanym przez ten kraj w marcu od Ukrainy Krymem.

Według rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, Andrija Łysenki, Rosjanie weszli do Nowoazowska w czwartek i przystąpili do zaminowywania miasta. Siły ukraińskie musiały wycofać się, by ratować życie żołnierzy. Do miasta wkroczyły dwie rosyjskie kolumny, w których znajdowały się czołgi, transportery opancerzone i inne pojazdy. Położony na zachód od Nowoazowska Mariupol, ważne ukraińskie miasto portowe, przygotowuje się do obrony przed Rosjanami.

06:17

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że Rosja jest zaangażowana w bezpośrednie operacje militarne na wschodzie Ukrainy. Dodał, że jeśli Ukraina zechce i spełni kryteria, to może zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tymczasem Rosja nadal zaprzecza jakoby jej wojska znajdowały się na terytorium Ukrainy. NATO ocenia, że na Ukrainie jest co najmniej 1000 rosyjskich żółnierzy.
Premier rządu ukraińskiego Arsenij Jaceniuk oświadczył w piątek, że Ukraina rezygnuje ze statusu państwa będącego poza blokami militarnymi i wznawia dążenia do członkostwa w NATO. Jaceniuk poinformował, że jego rząd skieruje projekty ustaw w tych sprawach do parlamentu.

PAP/IAR/In./agkm

''