Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 07.09.2014

Polska wyśle broń na Ukrainę? Jest dementi MON!

Pięć krajów NATO, w tym Polska, mają przekazać Ukrainie nowoczesną broń i zapewnić obecność doradców - poinformował na swoim blogu Jurij Łucenko, doradca ukraińskiego prezydenta.
Ukraińska armia rozpaczliwie potrzebuje nowoczesnego uzbrojeniaUkraińska armia rozpaczliwie potrzebuje nowoczesnego uzbrojenia PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Posłuchaj
  • Doradca prezydenta Ukrainy Jurij Łucenko twierdzi, że Polska będzie eksportować do tego kraju współczesną broń. Takie zapewnienie miał podobno otrzymać w czasie niedawnego szczytu NATO w Walii. Więcej na ten temat w relacji z Kijowa Piotra Pogorzelskiego/IAR
  • Jacek Sońta powiedział, że na szczycie NATO w Newport nie dokonano żadnych ustaleń o tym, iż pięć państw Sojuszu przekaże w tej chwili Ukrainie nowoczesny sprzęt/IAR
Czytaj także

Wiadomość ta pojawiła się w portalu "Ukrainska Pravda".
"Na szczycie NATO zapadły ustalenia dotyczące przysłania na Ukrainę doradców wojskowych oraz dostaw nowoczesnej broni z USA, Francji, Włoch, Polski i Norwegii" - napisał doradca prezydenta.

Oświadczenie to spotkało się z szybką odpowiedzią rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej. Jacek Sońta powiedział, że na szczycie w Newport nie dokonano żadnych ustaleń o tym, iż pięć państw Sojuszu przekażą w tej chwili Ukrainie nowoczesny sprzęt.
Sońta przypomniał, że zdecydowano jedynie o przekazaniu pomocy w wysokości 15 milionów euro na reformę dowodzenia ukraińskiej armii, logistykę, walkę z cyberprzestępczością.

Na informację Łucenki zareagował też szef MON. Tomasz Siemoniak potwierdził na Twitterze, że w Newport nie było porozumienia w tej sprawie. Chwilę wcześniej jednak poinformował, że "jeśli chodzi o zakupy broni przez Ukrainę, w lipcu UE zniosła embargo. Nie ma przeszkód".

Twitter
Twitter print screen

Na szczycie NATO postanowiono, że kraje członkowskie utworzą specjalny fundusz, na który przekażą około 15 mln euro na wsparcie dla Ukrainy. Kijów otrzyma też wsparcie finansowe od poszczególnych państw Sojuszu w ramach dwustronnych porozumień. Wsparcie ma się skoncentrować na takich dziedzinach jak bezpieczeństwo cybernetyczne, logistyka, struktury dowodzenia, kontrola i komunikacja, a także rehabilitacja weteranów.
NATO jako sojusz nie może dostarczyć Ukrainie sprzętu wojskowego, ale mogą to uczynić poszczególne kraje członkowskie - powiedział w Newport sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował, że Polska jest gotowa spełnić oczekiwanie Ukrainy i po zakończeniu konfliktu może udzielić wsparcia w modernizacji ukraińskich sił zbrojnych.

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

IAR/PAP/inne/iz

''