Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 12.09.2014

Sankcje UE wobec Rosji weszły w życie! Na czarnej liście: Żyrinowski z synem, kolega Putina z KGB

Restrykcje objęły m.in. trzy firmy naftowe. Ponad 20 osób zostało dopisanych do spisu objętych zakazem wjazdu do Unii Europejskiej i zamrożeniem aktywów.
Nowo zmobilizowani ukraińscy żołnierze podczas ćwiczeń na poligonie w pobliżu ŻytomierzaNowo zmobilizowani ukraińscy żołnierze podczas ćwiczeń na poligonie w pobliżu ŻytomierzaPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Unia Europejska opublikowała zaostrzone sankcje wobec Rosji za destabilizowanie Ukrainy. Restrykcjami wizowymi i finansowymi objęto kolejne 24 osoby, w tym członków parlamentu. UE ograniczyła też dostęp do kapitału dużym rosyjskim firmom naftowym i zbrojeniowym,

Zaostrzone sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji weszły w życie. Decyzja została opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, trzy największe firmy naftowe z Rosji, mają od piątku ograniczony dostęp do unijnych rynków kapitałowych. Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft nie będą mogły pożyczać pieniędzy we Wspólnocie.

Ponadto na czarną listę zostały wpisany kolejne 24 osoby z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami finansowymi i liczy ona teraz 119 nazwisk. W piątek dopisani zostali znani rosyjscy deputowani - Władimir Żyrinowski i jego syn, wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Igor Lebiediew,.
Na czarną listę wpisano też Siergieja Czemiezowa, bliskiego współpracownika prezydenta Rosji Władimira Putina. Obaj byli kiedyś oficerami KGB, oddelegowanymi do Drezna. W uzasadnieniu unijnej decyzji wskazano, że Czemiezow czerpie korzyści z powiązań z Putinem i pełni najwyższe stanowiska w przedsiębiorstwach państwowych. Jest prezesem konglomeratu Rostec (Rostech), wiodącego przedsiębiorstwa państwowego, które produkuje na potrzeby obronności i przemysłu. Spółki zależne tej firmy wspierały integrację zaanektowanego przez Rosję Krymu z Federacją Rosyjską.
Ponadto sankcjami zostali objęci także przedstawiciele władz samozwańczej Republiki Donieckiej i władz na Krymie. Na liście nie ma natomiast ministra obrony Siergieja Szojgu, który początkowo miał być objęty sankcjami, ale nie było na to zgody wszystkich, unijnych krajów.
Zaostrzone sankcje, przewidują także zakaz świadczenia usług przez unijne firmy przy wydobyciu ropy ze złóż arktycznych. Jest też zakaz eksportu towarów i technologii podwójnego - cywilnego i wojskowego zastosowania. Ta decyzja uderzy w dziewięć rosyjskich firm z sektora obronnego.

Sankcje wobec firm naftowych i banków

Ograniczenia w dostępie do kapitału objęły trzy rosyjskie firmy naftowe: Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft. Sankcje obejmują zakaz zakupu, sprzedaży, świadczenia usług inwestycyjnych lub pomocy w emisji papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych o terminie zapadalności powyżej 30 dni.
Takie same restrykcje obejmą rosyjskie banki państwowe, na które już w sierpniu UE nałożyła nieco łagodniejsze sankcje (termin zapadalności papierów, których dotyczyły sankcje, wynosił 90 dni) oraz trzy duże rosyjskie firmy zbrojeniowe: OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation (Zjednoczona Korporacja Przemysłu Lotniczego) i Urałwagonzawod.

Zakaz sprzedaży do Rosji zaawansowanych technologii, potrzebnych do wydobycia ropy ze złóż głębinowych, złóż w Arktyce oraz z łupków poszerzono o zakaz świadczenia usług z tym związanych, jak np. dokonywania odwiertów czy pomiarów. Z kolei zakaz dostarczania odbiorcom wojskowym wyrobów i technologii podwójnego zastosowania został rozszerzony na dziewięć firm, które działają i w sektorze obronnym, i poza nim (np. firmę JSC Kałasznikow, produkującą broń strzelecką).
Unia Europejska, decydując się na wdrożenie sankcji zastrzegła, że mogą one być zawieszone w całości lub w części, jeśli rozejm na Ukrainie będzie przestrzegany. Wspólnota ma ocenić sytuację pod koniec miesiąca.

Prezydent USA Barack Obama poinformował, że jego administracja przyłączy się do działań Unii Europejskiej i przedstawi w piątek nowe sankcje przeciwko Rosji, obejmujące sektory finansów, energetyki i obronności.
Obama podkreślił w oświadczeniu, że te sankcje "nasilą izolację polityczną Rosji i ponoszone przez nią koszty, zwłaszcza w dziedzinach ważnych dla prezydenta Władimira Putina i ludzi z jego otoczenia"

Zobacz decyzję w sprawie sankcji w Dzienniku Urzędowym >>>

IAR/PAP/agkm

(Kijów, Ukraina. Rada Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy ostrzegła, że ukraińska prokuratura będzie ścigała osoby, zajmujące się organizacją wyborów do rosyjskich organów władzy na okupowanym przez Rosję Krymie. Wspólny dzień głosowania do lokalnych struktur władzy różnego szczebla przypada w Federacji Rosyjskiej w najbliższą niedzielę (14.09).(Espreso TV/x-news)

(Aleksander Kwaśniewski: plan Putina nie kończy się na wschodniej Ukrainie; to część długofalowej strategii; źr.UA1+1/xnews)

''