Logo Polskiego Radia
PAP
Petar Petrovic 20.09.2014

Dżihadyści z Państwa Islamskiego uwolnili tureckich zakładników

49 tureckich zakładników uprowadzonych w czerwcu w Iraku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego wróciło w sobotę rano do kraju - poinformował premier Turcji Ahmet Davutoglu. Prezydent Recep Tayyip Erdogan oznajmił, że operacja była sukcesem służb specjalnych.
Oddział irackich Kurdów walczących z dżihadystamiOddział irackich Kurdów walczących z dżihadystami PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

- Dzisiaj wczesnym rankiem uratowaliśmy naszych obywateli i sprowadziliśmy ich do Turcji - poinformował Davutoglu w telewizji, w krótkiej wypowiedzi z Azerbejdżanu, gdzie przebywa z wizytą.
Sukces  "operacji ratunkowej"
Erdogan wyjaśnił następnie w komunikacie, że zakładnicy zostali uwolnieni w wyniku "operacji ratunkowej" przeprowadzonej przez tureckie służby specjalne MIT. – „Od pierwszego dnia (...) nasza agencja wywiadu śledziła tę sprawę z wytrwałością i oddaniem i wreszcie przeprowadziła zakończoną sukcesem operację ratunkową” - oświadczył.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

Władze w Ankarze poinformowały też, że uwolnieni zakładnicy są obecnie w mieście Sanliurfa na południowym wschodzie Turcji. Jak przekazał szef MSZ Mevlut Cavusoglu, grupę przewieziono z Iraku przez Syrię.
Uprowadzenie dyplomatów
Dżihadyści uprowadzili Turków po opanowaniu 11 czerwca tureckiego konsulatu w Mosulu na północy Iraku. Wśród zakładników znalazł się konsul generalny i jego małżonka, wielu dyplomatów i ich dzieci, a także żołnierze sił specjalnych.
W czerwcu opozycja turecka oskarżyła rząd, że nie ewakuował personelu dyplomatycznego z Mosulu mimo gróźb ze strony Państwa Islamskiego. W następstwie gabinet, na czele którego stał wówczas Erdogan, zakazał mediom poruszania tego tematu - zauważa agencja AFP.
Do tej pory władze w Ankarze odmawiały zaangażowania się w walkę z Państwem Islamskim, obawiając się o los tureckich zakładników.

FILM: Ponad stu muzułmańskich imamów i przedstawicieli organizacji islamskich w Wielkiej Brytanii potępiło działania Państwa Islamskiego i zaapelowało o uwolnienie jeńców, którym grozi śmierć przez ścięcie. Kolejny więzień, o którym wspominają dżihadyści w nagraniu wideo to Alan Henning, brytyjski taksówkarz porwany w Syrii w trakcie jednej z wielu akcji humanitarnych, w których uczestniczył. O jego uwolnienie apelują jego znajomi muzułmanie.
pp/PAP/IAR

''